След още един много солиден мач в Стокхолм Григор Димитров е на полуфинал на турнира в шведската столица! В мач от четвъртфиналите българинът се справи без особени проблеми със съпротивата на световния №30 Миша Зверев - 6:3, 6:4.

Григор го направи с много солидна и ефективна игра, с която в нито един момент не позволи на съперника да се надява на победа. Мощният сервис на Зверев и постоянните му излизания на мрежата предвещаваха още един коварен двубой по подобие на този с Йежи Янович, в който шансовете за Григор да бъдат малко.

Григор: Много съм доволен, знаех, че няма да е лесно

И ситуацията бе именно такава. Световният №8 обаче действа преди всичко великолепно на свой сервис и не даде нито един шанс за пробив на германеца. В същото време българинът бе много ефективен и реализира по един пробив в двата сета.

Така Григор записа трета победа от три мача със Зверев през 2017, а наградата затова е място на полуфиналите на турнира. За българина това ще бъде четвърти полуфинал в Стокхолм, където спечели първата си титла през 2013, а през миналата година загуби от Хуан Мартин дел Потро именно на тази фаза.

Полуфиналът Димитров-Фонини в идеален час за гледане в събота

Сега негов съперник за място във финала ще бъде италианецът Фабио Фонини, който победи в маратонски трисетов сблъсък Джак Сок.  До този момент Димитров и Фонини имат пет мача помежду си като българинът има предимство от 3:2 победи. Всички те обаче са в периода 2013-2015 година като последната им среща е спечелена от Фонини - 7:6(9), 4:6, 6:0 на клея на Мастърса в Рим. Димитров обаче е спечелил единствения им двубой на твърда настилка на закрито - през 2013 на Мастърса в Париж (6:3, 5:7, 6:2).

Другата важна новина е, че с победата Димитров взе нови важни точки за ранглистата и класирането му за Мастърс турнира в Лондон на практика е сигурно.

Прекрасно: Григор си гарантира място на Мастърса в Лондон!

Вижте как се разви мачът гейм по гейм:

Втори сет 6:4

6:4 Гейм, сет и мач за Григор Димитров! Прекрасен сервис гейм за поставения под №1, който слага край на двубоя при петия си мачбол и първи на свой сервис!

5:4 Най-продължителният гейм в мача, в който Димитров пропусна цели пет мачбола. С прекрасен блок ретур уинър и двойна грешка на съперника се стигна до 0:30. А продължително разиграване за 30:40 доведе до първия мачбол. Той бе отразен, а в следващите минути германецът определяше случващото се с поредица от прекрасни изпълнения и доста двойни грешки. Все пак обаче Зверев все подаването си и накара съперника да сервира за спечелване на мача.

5:3 Пробивът е затвърден с гейм на 0.

4:3 Пробив! Димитров отново използва перфектно шансовете си и пробива подаването на съперника. С блестяща минаваща по правата от бекхенд той стигна до 15:30, а хубава дълбока топка на линията донесе шанса при 30:40. Зверев трябваше да играе на втори сервис, а воле в мрежата доведе до гейм в полза на съперника му.

3:3 Григор изравнява отново с гейм на 0.

2:3 15:30 даваше надежди за пробив пред Димитров, но Зверев сервираше добре в следващите разигравания. Все пак Григор достигна до 40:40, а грешка от воле на Зверев доведе до ново равенство. Германецът пропусна още два геймбола преди все пак да затвори подаването си за 3:2.

2:2 Зверев спечели подаването си на 30, докато Димитров го направи на 0.

1:1 Втората част стартира с бързи геймове за сервиращите, а изглежда медицинската помощ свърши работа за германеца.

Началото на втората част се забави заради медицинска помощ, която се оказваше на Зверев. Германецът има проблеми в областта на врата и рамото.

Първи сет 6:3

6:3 30:30 предвещаваше опасност, но Димитров не остави никакви съмнения в превъзходството си на корта и реализира първия си сетбол.

5:3 С много атлетизъм и бързина в няколко разигравания Григор достигна до 40:40, но  два перфектни сервиса Зверев спаси подаването си и накара ссъперника да сервира за спечелването на първия сет.

5:2 Пробивът е затвърден по най-добрия начин - скоростен гейм на 0.

4:2 Пробив! Щастливо докосване до мрежата доведе до прехвърляне на Зверев и 15:30. Грешка от волето на германеца пък доведе до първите два шанса за пробив в мача. А отличен ретур на втори сервис донесе успеха за Григор.

3:2 Два бързи гейма за сервиращите.

2:1 Двойна грешка доведе до 30:30 в подаването на българина, но той се справи отлично и завърши гейма с красив уинър от воле  зад гърба.

1:1 Димитров спечели две точки на подаването на съперника, но агресивната игра на мрежата на Зверев му донесе успех в гейма.

1:0 Прекрасен сервис гейм на 0 за начало на мача от страна на Григор.

Началото на двубоя се забави заради маратонския почти 3 часа сблъсък между Джак Сок и Фабио Фонини, спечелен от италианеца.

Именно Фонини би бил съперник на Димитров на полуфиналите, но преди това българинът трябва да се справи с коравия германец, който е под №30 в световната ранглиста.

До този момент през 2017 двамата играха на два пъти като и в двата случая победител бе Димитров. Успех би доближил Григор още повече до сигурно място на Мастърса на осемте най-добри в Лондон.