Григор Димитров е в третия кръг на Аустрелиън Оупън! Това обаче стана след невероятна драма, която надали някой беше очаквал. Пет сета, включително 0:6 в четвъртия, както и 8:6 в последния бяха необходими на №3 в света, за да победи американския квалификант Макензи МакДоналд след почти 3 часа и половина, завършили 4:6, 6:2, 6:4, 0:6, 8:6.

Двубоят предложи невероятни емоции, но повечето бяха с негативен оттенък за българските фенове, които трябваше да изстрадат драматичния успех заедно с Димитров.

Самият Григор със сигурност ще иска бързо да забрави случилото се, защото изигра най-слабия си мач от дълго време насам. Вдъхновената игра на №186 в света определено помогна затова, но Димитров сам може да се обвинява за мъката, през която мина. Почти нищо в играта на хасковлията не вървеше, сервисът не бе познатото оръжие, а непредизвиканите грешки, особено от бекхенд, бяха твърде много. В същото време МакДоналд играеше много вдъхновено, влизаше смело навътре в корта, не се притесняваше и да излиза на мрежата, което затрудняваше максимално и без това неубедителния Димитров.

Гришо трябваше да мине и през унижението да загуби сет на 0, но в решителната част по-големият опит и класа се оказаха решителни все пак да стигне до победата.

В трети кръг съперник на българина ще бъде руснакът Андрей Рубльов, а мачът е шанс за Григор да вземе реванш за изненадващата загуба от същия противник на US Open. За целта обаче той ще трябва да се върне към нивото на игра от 2017-а. Мачът ще бъде в петък, а началният час ще стане ясен в четвъртък.

Гришо: Играх под средното си ниво, всичко беше трудно

Още началото на двубоя загатна за това, което предстои. Григор загуби второто си подаване в мача, а след това при 3:4 пропусна два шанса за връщане на пробива. Така малко по-късно МакДоналд реализира третия си сетбол. Във втората част Григор стабилизира играта си, макар че и американецът продължи да играе добре. След 2:2 Димитров взе следващите четири гейма и изравни резултата в сетовете.

Това явно не притесни световния №186, който нанесе първия пробив в третия сет за 3:2. За щастие Димитров успя да го върне веднага, а след това и да поведе, макар че трябваше да отразява три брейкбола. Нов пробив при 5:4 пък направи обрата пълен.

Само че това не доведе до очаквания развой в четвъртия сет. Напротив, в него се случи нещо, което едва ли някой очакваше. Димитров допусна ранен пробив, играта му се изпълни с още повече грешки, а след само 22 минути игра МакДоналд бе спечелил сета с 6:0! Това бе и първи загубен сет на 0 от българина от злополучния финал на турнира в Истанбул през 2016 срещу Диего Шварцман.

За щастие Григор сложи край на тази ужасяваща серия със спечелване на първия гейм в решителния сет. Нивото на МакДоналд обаче остана на нужната висота, а Димитров продължи да прави множество грешки. За щастие поне сервисът се подобри и това му позволяваше да взима сервис геймовете си без много главоболия. Тайбрек в петия сет по правилник нямаше, заради това пробив все пак бе необходим. При 6:5 американецът се измъкна от 0:30, но при 7:6 не успя да повтори упражнението, макар и да обърна до 40:30. В последствие двойна грешка донесе първи мачбол за Димитров и той бе реализиран.

Ето и в подробности как се разви мачът:

Пети сет 8:6

8:6, Гейм, сет и мач Димитров! За втори пореден сервис гейм МакДоналд започна с 0:30. Американецът отново обърна до 40:30, но в последствие двойна грешка доведе до първи мачбол за Григор, а той бе реализиран!

7:6 Гейм за Григор и за трети път Макдоналд сервира за оставане в мача.

6:6 Григор изпуска отличен шанс да затвори шанса! След минаващ от бекхенд и продължително разиграване с грешка на американеца се стигна до 0:30. В последствие обаче Макдоналд обърна до 40:30, а след едно изравняване Макензи успя да си вземе подаването.

6:5 МакДоналд продължава да издържа на напрежението и да се възползва от слабата игра на съперника. Григор все пак си взе подаването. МакДоналд отново сервира за оставане в двубоя.

5:4 Геймът бе в критична ситуация при 30:30, но все пак Григор печели, Макензи ще сервира за оставане в мача.

4:4 Бекхендът на българина продължава да не работи, а американецът се възползва - гейм на 15.

4:3 Двамата си размениха по още един сервис гейм.

3:2 Нов труден гейм. След 30:30 обаче два мощни сервиса доведоха до успеха.

2:2 №186 в света отново печели подаването си, битката продължава.

2:1 Гейм на 15 за Димитров и първа почивка в сета.

1:1 МакДоналд задържа доброто ниво и изравнява.

1:0 Григор слага точка на серията от 6 поредни гейма за съперника. Геймът стартира с 0:30, но след това четири поредни разигравания завършиха в полза на Димитров.

Четвърти сет

0:5 И трети пробив за МакДоналд след нова поредица от грешки на Григор, който съвсем загуби желание за игра.

0:4 МакДоналд продължава серията си.

0:3 Пробив за МакДоналд! Григор продължава с необяснимите грешки и този път допуска още един пробив.

0:2 МакДоналд уверено затвърждава пробива.

0:1 Пробив за Макдоналд! Явно и четвъртият сет няма да премине спокойно за българина. Няколко грешки от ракетата му, след които и двойна грешка при 30:40 донесоха брейк в подаването му.

Трети сет 6:4

6:4 Пробив и сет за Димитров! Опитът си пролича в най-важния момент. МакДоналд направи няколко непредизвикани грешки, а при втория си сетбол Григор действа перфектно и стигна до пълния обрат в мача!

5:4 Григор печели гейма на 15 и кара съперника да сервира за оставане в сета.

4:4 И това не притеснява МакДоналд, гейм на 0 за американеца.

4:3 Григор печели подаването си от 0:40! Поредният пробив изглеждаше близо, особено при 15:40, когато Димитров трябваше да отиграва много трудна топка зад гърба си, но в крайна сметка отново повежда в резултата.

3:3 Пробив за Димитров! Рибрейк след маратонски гейм. Той започна с 40:0 за американеца, но Григор намери сили да се върне, след което при втория си брейкбол успя да изравни резултата.

2:3 Пробив за МакДоналд! За съжаление явно проблемите за Григор в мача не са приключили. Няколко непредизвикани грешки доведоха до 15:40 и два шанса за пробив. Те бяха отразени, но след нова грешка от ракетата на българина се стигна до трети брейкбол, а още един форхенд в аут означаваше пробив.

2:2 Първите четири гейма в сета преминаха много равностойно като с доста усилия сервиращите печелеха своето.

Втори сет 6:2

6:2 СЕТ ЗА ДИМИТРОВ! Нещата сякаш си идват на мястото след чудесен гейм, започнал с 0:40. От третия си сетбол Димитров направи втория си пробив и изравнява резултата!

5:2 Гейм на 15 за Димитров, който е само на един от изравняване на сетовете.

4:2 Пробив за Григор! Българинът заигра отлично, започна гейма с ефектен лоб, а съперникът помогна и с няколко грешки за първия пробив на Григор в мача.

3:2 Двамата размениха по още един гейм. Сетът продължава без пробиви.

2:1 Първата почивка в сета идва при 2:1 за Димитров, който на няколко пъти демонстрира класата си.

1:1 Американецът продължава да играе уверено и печели първия си сервис гейм в сета.

1:0 Отново доста грешки от ракетата на Димитров, на два пъти се стигна до равенство, но все пак българинът спечели откриващия гейм.

Първи сет 4:6

4:6 СЕТ ЗА МАКДОНАЛД! Американецът не се притесни от възможността да затвори сета срещу световния №3 и го направи, реализирайки третия си сетбол след поредното излизане на мрежата.

4:5 Лесен гейм за Григор и съперникът му ще сервира за спечелване на сета.

3:5 Григор стигна до 15:40 и два шанса за връщане на пробива. Грешка от слайс бекхенд, последвано от добро воле на мрежата от страна на съперника обаче доведе до изравняване, след което МакДоналд си взе подаването.

3:4 И този гейм не бе лесен за Григор. Макензи достигна до равенство, след което обаче великолепен бекхенд по правата и ас донесоха гейма за българина.

2:4 МакДоналд продължава да е солиден на сервис, печели подаването си на 0.

2:3 Димитров спира серията на съперника след скоростен гейм на 0, в който първият сервис работеше перфектно.

1:3 Американецът затвърждава пробива след продължителен гейм. На два пъти се стигна до равенство, но МакДоналд все пак се справя.

1:2 Пробив за МакДоналд! Любопитно начало на мача, американецът е този, който нанася първия удар след пробив, и то на 0. Геймът започна с двойна грешка, след това още две грешки на №3 в света осигуриха три брейкбола. Още първият бе реализиран след дълбок ретур и излизане на мрежата за Макензи.

1:1 В първия си сервис гейм МакДоналд впечатли с мощен сервис. Той му донесе две точки след 30:30 и съответно успеха в гейма.

1:0 Спокойно начало и гейм на 15 за сервиращия Димитров.

Сервисът - голямата промяна за Григор Димитров през 2017-а година

Вторият мач на Григор в Мелбърн в удобно време

При успех над американеца Гришо ще се класира за третия кръг на турнира от Големия шлем и ще се противопостави на победителя от мача Андрей Рубльов - Маркос Багдатис.

Защо екипите на Гришо и компания са розови?

източник: Gulliver/GettyImages