Даниил Медведев се класира за втора поредна година на финала на Откритото първенство на Австралия, след като надви Стефанос Циципас в четири сета – в отделните части 7-6 (5), 4-6, 6-4, 6-1, за малко повече от два часа и половина игра.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

Първият сет започна с доминация на сервиращите, като вторият в света загуби първа точка на начален удар едва в 12-ия гейм. Преди това, първата ракета на Гърция трябваше да отрази четири точки за пробив пред Медведев, като първите три от тях бяха поредни. Стигна се до тайбрек, в който Циципас водеше с 5-4, но руснакът взе три последователни точки, за да поведе в сетовете. Втората част започна с пробив за гърка, който бе затвърден за 2-0. Медведев постепенно се окопити и върна брейка в шестия гейм, но отново допусна пробив за 4-5 и Циципас не сбърка на свой сервис, за да изравни резултата.

Точно след деветия гейм Медведев загуби самообладание и нападна съдията за това, че не дава предупреждение на съперника му, защото постоянно говори с баща си Апостолос, който му е и треньор.

"Луд ли си? Може би баща му да говори на всяка точка? Глупав ли си? Отговори ми на въпроса и ме гледай, докато ти говоря", развика се руският тенисист на съдията на стола.

Нервите обаче се оказаха добър съветник и Даниил Медведев рязко подобри играта си. Руснакът търпеливо изчака своя момент в десетия гейм, когато нанесе решителния си удар, за да поведе отново и да се доближи на сет от финала. Четвъртата част започна с три гейма без пробива, но Циципас се пропука в четвъртия, а оттам-насетне на корта имаше само един тенисист и това бе шампионът на US Open, който спечели пет последователни гейма. Медведев завърши с 13 аса, спечели 86% от точките на първи сервис, като направи четири уинъра повече от Циципас и четири непредизвикани грешки по-малко от гърка. Така, той се класира за втори пореден финал в Австралия, след като загуби от световния номер 1 Новак Джокович миналата година. Това ще бъде и четвърто участие на руснака в спор за титлата на Голям шлем след двата му на US Open през 2019 и 2021.

„Понякога губя мачове заради това, че изпускам нервите си. Днес си казах, че това е грешка и си върнах концентрацията в третия сет, радвам се, че проработи. Мисля, че има някои мачове, в които просто и двамата пропускаме някои удари. В края на третия сет успях да направя някои успешни минаващи удари, неговата енергия падна и аз успях да се възползвам. Когато приключи мачът с Феликс, говорих с треньора си, едвам ходех. Успях да се възстановя, на следващия ден се събудих и си казах „Не е толкова зле““, започна той.

„Бях малко по-уморен от нормалното, направих някои грешки от бекхенд, но се коригирах. Ще играя отново срещу един от най-великите, отново срещу играч, който се бори за 21-а титла – не знам дали Рафа е гледал финала в Ню Йорк, но съм сигурен, че Новак ще гледа този. Първият ми финал в Големия шлем беше срещу Надал, много дълъг, ще се опитам да го победя, очаквам много тежък двубой, разбира се. Ще гледам женския финал от телефона си, хора, обещавам. Искам винаги да имам специални хора до себе си“, завърши руснакът.

На финала той ще се изправи срещу Рафаел Надал, когото срещна в дебютния си спор за титлата в Шлема в Ню Йорк през 2019, когато отстъпи в пет сета. Подобно на миналата година, Медведев ще се опита да спре 20-кратен шампион от това да спечели 21-та си корона. Надал и Медведев имат четири мача помежду си, като испанецът води с 3-1 победи, но последният мач бе спечелен именно от руснака в полуфинал от заключителния Мастърс на осемте най-добри в Лондон в три сета.