Роджър Федерер постигна страхотна победа на 1/2-финалите на „Уимбълдън”, надделявайки в същинската тенис-класика над големия си исторически съперник Рафаел Надал. Маестрото от Базел затвори епичната среща в четири сета – 7:6(3), 1:6, 6:2, 6:4 за малко повече от три часа игра. По този начин Роджър Федерер се класира за 12-ия си финал на Ол Ингланд Клъб, където ще мери сили срещу друг легендарен негов съперник – Новак Джокович.Сърбинът води в това съперничество с 25:22, а в последните години Новак спечели на два пъти над Федерер във финали на Уимбълдън.

Мачът наистина оправда всички предварителни очаквания, а швейцарецът си отмъсти на Надал за поражението си, което испанецът му нанесе на „Ролан Гарос” през май. Това беше 16-ата победа на Федерер в мач №40 срещу Надал. Роджър Федерер ще се бори идната неделя за деветия си трофей в Уимбълдън, а сервисът му бе на много високо ниво почти през целия двубой. Испанският Матадор изигра също прелестен дуел, като се бори като истински "звяр" до самия край, а особено магнетичните разигравания белязаха целия двубой.

По-рано през деня Новак Джокович надделя над Роберто Баутиста-Агут, за да се осъществи този финален мач на Уимбълдън 2019.

Рафаел Надал - Роджър Федерер  6:7(3), 6:1, 2:6, 4:6

Сет 4:

4:6 МАЧ! Геймът за Федерер стартира феноменално – с ас. Испанецът игра по правата с финалния си бекхенд, което обезпокои Федерер и той сбърка – 15:15. Последва смразяващ форхенд по диагонала от швейцареца, а непредизвикана грешка от него изравни резултата – 30:30. Защитата на Надал бе феноменална, а топката дойде за удар над глава за Федерер, но той допусна грешка и Рафа стигна до точка за връщане на пробива. С редица слайсове и технични удари продължи гейма, но в крайна сметка Надал сбърка и пробивът не дойде. Последва излизане на мрежата от Федерер, което се оказа правилното и швейцарецът стигна до мачбол на свой сервис. И той бе спасен от Рафа след ново шеметно разиграване между двамата майстори в спорта. Именно след чудовищното разиграване Федерер показа „здрави” нерви и закова ас, но Надал отново върна четвъртия мачбол с минаващ удар. Перфектна комбинация за Федерер доведе до шестия мачбол и на втори сервис Роджър се класира за 12-и път на финал в Уимбълдън.

4:5 Рафа Надал успя да върне остър удар по диагонала в нервен момент от гейма и стигна до 40:15. Последва изненадваща грешка от мрежата на Рафа, след като подсече топката след сервиса си, но в мрежата. Топката бе „сложена” по прекрасен начин от Федерер на основната линия и с разнообразие изравни резултата в гейма – 40:40. Надал стигна до предимство след комична грешка на Федерер. Швейцарецът оспорва сервиса на Надал, който на практика беше добър, а при ретура си Федерер спечели точката. В крайна сметка Маестрото от Базел пак изравни резултата след бомбен форхенд след основната линия. Нов ретур върху линията донесе мачбол за Роджър, но Рафа го спаси със солиден сервис. Втори мачбол за швейцареца дойде, но и той бе неутрализиран с чудесен начален удар, последвал от Надал. В крайна сметка Надал взе подаването си след поредни блестящи отигравания.

3:5 Геймът започна с непредизвикана грешка на Рафа. Последва атака на мрежата от Надал, но с прекрасен рефлекс Федерер дръпна с актива си. Постепенно Роджър не даде шанс на Рафа да влезе в разиграване и затвори частта на 15.

3:4 Напрежението в Надал си пролича от самото начало, а с прелестен уинър от бекхенд по диагонала Федерер направи 30:30. Все пак Рафа изигра кик-сервис по диагонала и стигна до 40:30. С ново добро отиграване от основната линия Надал продължи да „гони” съперника.

2:4 Украшение на тениса видя в едно от разиграванията в шестия гейм. Агресивността на Надал бе на най-високи нива и с грешка на бекхенд от Федерер резултатът стана 15:30. Последва грешка на Надал, перфектен сервис и нов такъв от Федерер, а геймът бе приключен.

2:3 И Рафаел Надал успя да спечели подаването си без особени трудности, но въпреки това продължава да изостава с пробив.

1:3 Безупречен сервис-гейм от Роджър Федерер и пробивът бе категорично затвърден.

1:2 Пробив! Роджър Федерер заигра освободено при сервиса на Надал в третия гейм и набързо стигна до две възможности за пробив. С фамозен бекхенд-ретур Федерер „проби” сервиса на Надал и взе превес в четвъртия сет!

1:1 Роджър Федерер, от своя страна, също изпита известни проблеми в дебютния си начален удар на четвъртия сет, но все пак изравни резултата на централния корт.

1:0 Трудно, но успешно Рафа Надал взе подаването си на старта на четвъртия сет. Испанецът върна феноменално топката с форхенд в движение по правата, а Федерер прати топката в мрежата.

Сет 3:

2:6 Сет! С минаващ удар по правата пък Федерер стигна до три сетбола. Частта бе приключена още при първия шанс и сетът отиде за Роджър.

2:5 Сравнително леко Федерер взе седмия гейм, затваряйки го с атака на мрежата и с лекота завърши с бекхенд-воле.

2:4 Рафа Надал допусна две точки за втори пробив от Федерер, но се справи прекрасно и продължи срещата в седми гейм.

1:4 В петия гейм Надал стигна до два брейкбола, като титанично разиграване между двамата беляза резултатът да стане 40:40. Федерер прати топката върху основната линия, а Рафа, връщайки, я прати аут. Голямата битка продължи в гейма, като на Федерер се наложи да спасява сервиса си за трети път, и успя. С перфектен диагонал по бекхенд Федерер спаси сервиса си.

1:3 Пробив! Роджър Федерер стигна до точка за пробив след две магнетични разигравания, поставяйки под напрежение Рафа Надал. Последва феноменално разиграване между двамата тенис-виртуози и с бекхенд по диагонала от мрежата Федерер „взе” подаването на Надал.

1:2 Федерер регистрира трети ас от началото на сета и с увереност продължи третата част.

1:1 Умело контролиране на подаванията от Надал пък изравни резултата в третия сет.

1:0 За разлика от втория сет, то третият стартира с добро сервиране от Роджър Федерер и гейм на нула.

Сет 2:

6:1 Експресен гейм за Надал, както и сет. Испанецът набързо върна пасива си в сетовете и класиката влиза в трети сет при равенство – 1:1.

5:1 Пробив! Втори пробив за Рафа Надал, след като при 30:40 Рафа стигна до точката, като сервира за сета.

4:1 Пробивът за Надал бе затвърден, както бе затвърдено и убедителното представяне на испанеца.

3:1 - Пробив! С разнообразия по корта Рафа Надал стигна до 30:0 при сервис на Федерер, а топка аут от швейцареца доведе до три шанса за пробив пред Матадора. Агресията на Надал продължи на максимум и с грешка от бекхенд пробивът за Рафа бе факт!

2:1 Невероятно разиграване, в което Надал се защитаваше непрестанно направи така, че испанецът прати форхенд по диагонала аут и даде две възможности за пробив за Федерер. Надал пласира плосък сервис, а с контра-пие остави една точка за пробив пред Федерер. И втората точка бе спасена, след като ретурът на швейцареца спря в мрежата. С две поредни точки пък Рафа приключи гейма и сетът продължи без пробиви.

1:1 Федерер допусна две точки за пробив в зрелищния втори гейм, но в крайна сметка си взе подаването.

1:0 Надал успя бързо да вземе първото си подаване във втория гейм.

Сет 1:

Тайбрек: С абсолютно съвършенство стартира тайбрека, след като Надал достигна „невъзможна” точка и с бекхенд от земята я прати по правата, оставяйки без шанс Федерер – мини-пробив. Той бе върнат моментално, след като Надал прати топката в мрежата. Отново предимството бе на страната на Надал, след като с добра защита направи 3:2 за себе си. Ново връщане на пробива, този път от Федерер направи 3:3. Федерер атакува слаб ретур на Надал и взе аванс при сервис на противника. Затвърден мини-пробив пък 5:3 за Федерер.Прелестен сервис за швейцареца донесе три сет-бола за швейцареца в сета. Швейцарецът разгада атаката на Надал и спечели първия сет.

6:6 Бързи три точки за Рафа дойдоха в 12-ия гейм, но форхенд по диагонала направи така, че Федерер намали резултата в гейма. Последва добър блок-ретур от швейцареца, а Надал бе „притиснат до стената”. С нов добър форхенд по правата направи така, че Федерер стигна до равенство в гейма. Надал спечели подаването си след два добри удара – тайбрек.

6:5 Швейцарецът продължи с бомбастичната си игра при сервис и непоколебимо направи така, че резултатът да стане 6:5. Трети гейм на нула в първия сет за Федерер.

5:5 Въпреки варианта за Федерер да приключи първия сет с пробив, то Надал не даде особени шансове на големия си опонент и с пределна концентрация изравни за пети път.

5:4 Както и нервите на Надал, така и тези на Федерер се опънаха в деветия гейм, но и швейцарецът с два поредни добри начални удара материализира превъзходството си, за да направи 5:4.

4:4 Осмият гейм се стигна до равенство – 40:40, при сервис на Рафа Надал. Все пак испанецът показа здрави нерви в критичния момент и взе подаването си.

4:3 С добър къс диагонал на бекхенда от страна на Федерер швейцарецът, а с доминиращо разиграване от Федерер, то той приключи така важния седми гейм.

3:3 Надал насочи два поредни начални удара със свирепа скорост и това му даде търсения резултат. Последваха два поредни феноменални сервиса и геймът бе спечелен на нула.

3:2 Федерер продължи с прекрасните си начални удари, но при 40:0 за Маестрото, Надал форсира прекрасен ретур по диагонала, оставяйки на място швейцареца. При последвалия сервис Федерер сервира на форхенда на Надал, който не проработи и геймът бе приключен.

2:2 Четвъртият гейм сервисът на Надал имаше известни проблеми, но с остър форхенд при 40:30 испанецът го приключи.

2:1 Третият гейм стартира с прекрасно изигран сервис-мрежа, а с грешка от форхенд на Надал се стигна до добър аванс на Роджър. Роденият в Базел тенисист пласира дълбок сервис, затрудняващ Надал, а ас затвори гейма за швейцареца.

1:1 Сервисът на Надал също започна доста добре, което му даде превес във втория гейм. Този превес пък се материализира с бързо спечелен гейм на нула за Надал.

1:0 Мачът стартира с мощен ас от Федерер, а нови два  след 15:15 му дадоха превес над опонента, за да може да запише успешно начало.