Роджър Федерер спечели титлата от Уимбълдън за рекорден 8-и път. Легендарният швейцарец триумфира с отличието, след като отстрани на финала Марин Чилич по безапелационен начин с 6:3, 6:1, 6:4 за час и 40 минути игра.

Така Маестрото спечели безпрецедентна осма титла в Лондон, с което еднолично се утвърди като най-успешния тенисист в този турнир, оставайки зад себе си легендата Пийт Сампрас със седем. Отличието му е 19-о от Големия шлем и пето от началото на годината.

Още по-впечатляващ бе начинът, по който Маестрото достигна до трофея, а именно без нито един загубен сет от мачовете си в турнира. Така повтори постижението си от 2007 година, когато спечели Аустрелиън Оупън, отново без загубен сет.

Финалът започна много оспорвано, като в началото и двамата тенисисти печелиха трудно своите сервис геймове. Първата възможност за пробив в мача се откри пред Чилич в четвъртия гейм, но Роджър удържа подаването си. Буквално минути по-късно Маестрото нанесе своя удар, пробивайки за 3:2, а впоследствие затвърди преднината си с гейм на нула. Федерер продължи да контролира ситуацията и след нов пробив в десетия гейм, спечели първия сет с 6:3.

35-годишният швейцарец продължи да диктува събитията на корта, повеждайки набързо с 3:0 след пробив във втория гейм. В този момент Чилич поиска медицинско прекъсване, очевидно изпитващ сериозен здравословен проблем. Все пак хърватинът показа характер и продължи срещата, като дори успя да намали изоставането си до 3:1. Силите на шампиона от Ю Ес Оупън 2014 обаче не стигнаха за повече и той предаде сета след категорично 6:1 в полза на Федерер.

В третата част Чилич опита да окаже по-сериозна съпротива на своя съперник. Макар и трудно седмият поставен в схемата печелеше своите сервис геймове, запазвайки донякъде интригата. За негово съжаление обаче на отсрещната страна на мрежата бе Роджър Федерер. Швейцарецът реализира решаващ пробив за 4:3 и в крайна сметка стигна до победата с 6:4, записвайки седми успех над този съперник от общо осем срещи помежду им.

За Федерер това бе и втора Мейджър титла за годината, след като през януари спечели и Откритото първенство на Австралия.