Григор Димитров започна с отлична трисетова победа участието си на Ролан Гарос 2018! В първия мач от програмата на централния корт "Филип Шатрие" българинът победи с 6:1, 6:4, 7:6(1) египтянина Мохамед Сафуат!

В четири от досегашните си седем участия в Париж, Григор бе отпадал в първи кръг. Този път обаче това не се случи след един спокойно проведен двубой от българския тенисист. До 6:1, 4:0 на корта сякаш имаше само един тенисист, но в последствие Сафуат вдигна нивото, Григор също допринесе с лек спад и това направи мача до края интересен и изпълнен с класни разигравания. Нямаше обаче съмнения кой е по-добрият на корта и в крайна сметка след малко над 2 часа игра Димитров си осигури място във втори кръг. Там негов съперник ще бъде победителят от мача между Николас Джари и Джаред Доналдсън.

Всъщност Григор трябваше да играе срещу Виктор Троицки. Само че сърбинът се отказа в последния момент поради контузия и Сафуат влезе в основната схема като "щастлив губещ". За него това бе първи мач в основна схема на турнир от Големия шлем, а за Египет първи представител на това ниво от 1996 година. Само че Григор продължи спортната мъка на нацията, която няколко часа по-рано видя как националният герой Мохамед Салах се контузи във финала на Шампионската лига, а неговият Ливърпул загуби от Реал Мадрид.

Сафуат научи, че ще играе срещу Димитров непосредствено преди двубоя и в началото определено притеснението си личеше. Българинът пък започна отлично и набързо спечели първия сет с 6:1, след което поведе с 4:0. Оттук насетне обаче египтянинът започна да показва класата си, а в същото време и Григор допусна спад в нивото. Съперникът върна единия пробив и дори имаше брейкбол, за да върне и втория. Четвъртият в схемата все пак запази аванса, взимайки втория сет. В третия играта бе равностойна като в трудните моменти Сафуат играеше много солидно. Така той отрази четири брейкбола, включително три последователни при 4:4. В крайна сметка се стигна до тайбрек, но в него Григор бе много прецизен и закономерно стигна до успеха.

Ето и как се разви мачът:

Трети сет 7:6(1)

7:6(1) Григор нямаше намерение да продължава повече мача, изигра един перфектен тайбрек и закономерно стига до успеха в двубоя.

6:6 И Григор си осигурява участието в тайбрек след гейм на 0.

5:6 Пробив няма и в този случай. Стигна се до 30:30, но сервисът помогна много на Сафуат, който си осигурява минимум тайбрек в третия сет.

5:5 Григор печели лесно гейма си, но му остава последен шанс да опита да пробие съперника.

4:5 Григор започна гейма търпеливо, изчакваше грешките на съперника, а те не закъсняха. Стигна се до 0:40 и три брейкбола, но пък в този момент Сафуат заигра феноменално на сервис. Ас и още два начални удара, които не дадоха шанс на ретура, а след това завърши гейма с петата си поредна точка, дошла с форхенд уинър от метър зад основната линия.

4:4 Труден гейм, започнал с двойна грешка. След него последваха няколко продължителни разигравания и в крайна сметка спечелен гейм на 30 от Григор.

3:4 След няколко лесни сервис гейма на египтянина, в този Димитров стигна до точка за пробив. Тя обаче бе отразена с ас, а след това с още няколко отлични изпълнения Сафуат поддържа резултата в своя полза.

3:3 Геймът започна с непредизвикана грешка на Григор, но след това той бе перфектен.

2:3 Григор печели гейма на 15 с няколко прекрасни разигравания, но след това Сафуат отвръща с пореден гейм на 0.

1:2 Двамата си размениха по един комфортно спечелен сервис гейм като Сафуат отново.

0:1 За първи път Сафуат води в сета, след като успя да спечели подаването си на 30. Египтянинът като цяло повиши процента вкаран първи сервис, а бекхендът на Григор води до някои грешки.

Втори сет 6:4

6:4 Сет за Григор Димитров! Комфортен гейм на 0 и втори сет в полза на българина!

5:4 Египтянинът се чувства все по-добре в своите подавания. Гейм на 0 и Димитров ще сервира за спечелване на сета.

5:3 Сафуат продължава да вдига нивото и дори имаше точка за връщане и на втория пробив. Тя дойде след великолепна къса за 30:40. Все пак опасността бе преодоляна с хубав форхенд по обратната права и слайс воле след него. Още две точки и геймът бе в полза на Димитров.

4:3 За първи път в мача Сафуат печели два поредни гейма и се доближава на един от съперника си.

4:2 Пробив! Няколко непредизвикани грешки на Григор, включително две двойни. Така Сафуат стигна до нов шанс за пробив, оползотворен с прекрасен форхенд от движение по диагонала.

4:1 Първи гейм за Сафуат във втория сет. Той е спечелен на 0 като Сафуат постига и първите си три печеливши удара.

4:0 Пробивът е затвърден бързо с гейм на 15.

3:0 Пробив! Отново Григор действа прекрасно при сервис на съперника. При 30:30 форхендът на Сафуат срещна мрежата и излезе в аут, а след това отново бе затруднен от агресията на Димитров.

2:0 Първият труден сервис гейм за Григор, в който трябваше да отразява и точка за пробив. Тя дойде след дълбок форхенд на линията от Сафуат за 30:30 и двойна грешка за 30:40. В продължителното последвало разиграване Григор се защити майсторски, а след това и стигна до успеха в гейма.

1:0 Пробив! Вторият сет започва с нов пробив на българина, който още от ретур поставя съперника в много трудна ситуация и оттам контролира разиграванията.

Първи сет 6:1

6:1 Сет за Григор! Великолепен гейм на 0, в който българинът се отличи с ефектно стоп воле.

5:1 Пробив! Хубав ретур, а след това и двойна грешка поставиха доброто начало на гейма, спечелен майсторски от Димитров.

4:1 За първи път египтянинът печели точки на сервис на Григор, но те дойдоха след грешки от бекхенда на българина, който отново печели гейма без проблеми.

3:1 Сафуат спечели своя първи гейм в мача след по-прецизна игра от форхенд и висок процент първи сервис.

3:0 И още по-бързо пробивът е затвърден. Два аса плюс още две бързи разигравания и гейм на 0.

2:0 Пробив! Перфектното начало е факт. Дълбоки ретури и грешки на египтянина. Форхенд по късия диагонал в аут на Григор донесе първа точка на съперника за 15:40, след което с форхенди към бекхенда на съперника пробивът идва.

1:0 Сервис гейм на 0 за старт на мача от страна на Григор.