Защитаващият титлата си тим на Швеция победи олимпийския шампион Русия с 3:1 (0:1, 2:0, 1:0) в последния кръг от първата фаза на Световното първенство по хокей на лед и си осигури първото място в група "А".

Скандинавците прекъснаха серия от 11 мача без успех срещу съперника от 2004 година насам на световен шампионат. Точно това им осигури и по-лек съперник в четвъртфиналната фаза.

Кирил Капризов изведе "Сборная" напред още в 2:44 минута при числен превес, но през втория период шведите стигнаха до обрат. Мика Зибанежад изравни също при числен превес, а след това записа асистенция при втория гол на Рикард Ракел. Матиас Екхолм реши всичко на празна врата 65 секунди преди края.

Така на четвъртфиналите Швеция ще играе срещу Латвия, докато Русия, който завърши втори в група "А", ще се изправи срещу Канада в истинска класика и безспорен финал преди финала.

Северноамериканците се класираха трети в група "Б" след успех с 3:0 над олимпийския вицешампион Германия. Райън Нюджънт Хопкинс се отличи с гол и асистенция, а Брейдън Шен и Тайсън Джост също вкараха, а Конър МакДейвид се отчете с две асистенции. Вратарят Дарси Кюмпър трябваше да направи само 12 спасявания, за да запише суха мрежа.

Латвия се осигури последното място на четвъртфиналите, след като изненада неприятно Дания с победа с 1:0 и измести домакините от четвъртото място в група "Б". Единственото попадение реализира Андрис Джеринс в 9:14 минута на мача. Стражът Елвис Мерзликинс пък не допусна гол от 19 точни удара. /БТА