Тимът на Отава Сенатърс е само на две победи от финала в НХЛ, след като в мач номер 3 от битката за титлата в Източната конференция разгроми Питсбърг с 5:1. По този начин канадският тим поведе с 2:1 успеха срещу защитаващия титлата си тим на "пингвините".

Отава имаше смазващо предимство в първата третина на мача, която завърши 4:0 в полза на домакините.

Майк Хофман откри резултата след едва 48 секунди игра, а в рамките на 2 минути и 16 секунди в средата на периода "сенаторите" стигнаха до нови три гола, чиито автори станаха Марк Мето, Дерик Брасард и Зак Смит. Секунди преди края на втората третина Отава стигна и до пети гол чрез Кайл Турис, а почетното попадение за Питсбърг в третата част отбеляза капитанът Сидни Кросби.

Много силен мач за домакините направи вратарят Крейг Андерсън, който отрази 25 от 26 шайби към вратата си. На противоположния полюс бе представянето на вратарите на Питсбърг Марк-Андре Флюри и Мат Мъри. Флюри отрази едва 5 от деветте удара към мрежата си, докато Мъри се справи с 19 от 20 изстрела на играчите на Отава.

Четвъртият мач от серията е в петък в Отава.