Германия си осигури четвъртфинал на Световното по хокей

Отборът на Германия се класира на четвъртфинал на Световното първенство по хокей на лед, след като спечели по изключително драматичен начин срещу Латвия в последен мач от груповата фаза. Бундестимът първо загуби два гола аванс, след това се наложи да изравнява в заключителните секунди, а Фредерик Тифелс вкара единствения гол при дузпите и осигури на германците плейофен мач срещу фаворита Канада.

Германия поведе с шайби на Давид Волф и Денис Зайденберг в рамките на 27 секунди в средата на втората третина, но латвийците стигнаха до пълен обрат чрез Гунарс Скворковс, Янис Спруктс и Андрис Дзернис, който се разписа 3:52 минути преди финалната сирена.

Германците, домакини на група А, извадиха вратаря Филип Грубауер 78 секунди преди края на мача, когато бяха и с човек повече на леда заради наказание на Артурс Кулда. Доминирани изцяло в собственото си поле, латвийците не издържаха и Феликс Шулц изравни 33 секунди преди края на редовното време.

Тифелс се разписа в третия рунд на дузпите, като преди него Робертс Букартс удари щангата и Германия продължи напред. Бундестимът ще срещне на четвъртфиналите основния фаворит за трофея Канада, който отнесе с 5:2 Латвия. Мич Марнър вкара два гола още в първата третина за победата на "кленовите листа", които спечелиха група Б.

В останалите четвъртфинали ще играят САЩ срещу Финландия, Швейцария срещу Швеция и Русия срещу Чехия.