Петкратният олимпийски шампион Мартен Фуркад (Франция) спечели малката световна купа в спринта по биатлон за седма поредна година, след като триумфира в състезанието на 10 километра на последния кръг на Световната купа в Тюмен (Русия).

Така Фуркад събра 384 точки и победи само с две точки Йоханес Тингес Бьо (Норвегия), който водеше в класирането преди днешния старт, но завърши едва 14-и с две грешки и изоставане от 1:22.4 минута.

Фуркад измина трасето за 25:49.0 минути и повали всичките 10 мишени. Така той записа осма победа за сезона, 71-а в кариерата и се доближи до спечелването на Световната купа за седми пореден път.

Втори в спринта се класира друг французин - Симон Дестьо с изоставане от 33.2 секунди и нито един пропуск, а трети е шведът Фредерик Линдстрьом също без пропусната мишена и на 33.5 секунди.

С най-предно класиране от българите в Красимир Анев, който остана 31-и с две пропуснати мишени и изоставане от 2:06.2 минути. Владимир Илиев завърши на 40-а позиция с четири грешки и пасив от 2:24.7 минути, а Антон Синапов приключи 49-и с две пропуснати мишени и на 2:41.3 минути зад победителя.

В генералното класиране за СК води Фуркад има актив от 1056 точки и води с 82 пред Йоханес Тингес Бьо (Норвегия). Трети е Антон Шипулин (Русия) с 658 точки. Фуркад може да спечели Световната купа в събота, когато е преследването.

Красимир Анев е 33-и в класирането за СК със 174 точки, Владимир Илиев заема 57-о място с 45 точки, а Антон Синапов е 91-и със 7 точки.  Това състезание беше последното, което даваше точки за Купата на нациите.

Кристалният глобус спечели Норвегия с 6458 точки, а на второ място остана Франция с 6129 точки. Това е първото състезание от Световната купа, което се провежда в Тюмен.

До края на сезона при мъжете остават още два старта - преследване на 12.5 км в събота и масов старт на 15 км в неделя.