Българинът Александър Златков завърши на 34-о място в кратката програма при дебюта си на световното юношеско първенство по фигурно пързаляне в "Арена Армеец" в София.

16-годишният фигурист получи за изпълнението си оценка от 48.36 точки (25.14 точки за технически елементи и 23.22 точки за компоненти на програмата), което е негов личен рекорд за сезона.

От скоковете той направи чист троен луц, сгреши при двойния аксел, а при комбинацията от троен флип - троен тулуп докосна леда с ръка след втория скок. Златков има проблеми с травми, тъй като в последните седмици тренира и играе със счупена кънка. Той е довело до болки в глезена и ахилеса му.

Така Златков не успя да се класира за финалната волна програма при юношите. В състезанието участваха 48 състезатели, а само първите 24 продължават в следващата фаза.

Кратката програма спечели Алексей Красножон (САЩ) с 80.28 точки. Американецът, който остана осми на шампионата на планетата през миналата година, единствен премина границата от 80 точки. Втори се нареди Алексей Ерохов (Русия) със 76.54 точки, а трети е Мицуки Сумото (Япония) със 72.94 точки.

Топ 6 допълват Иван Павлов (Украйна) със 71.05 точки, Си Хьон Ли (Република Корея) със 70.70 точки и Матео Рицо (Италия) със 70.24 точки. От 19.30 часа е волната програма при спортните двойки.

Утре състезанието започва в 11.15 часа с кратката програма при девойките. Българката Александра Фейгин е със стартов номер 21 и ще представи програмата си от 14:42 часа. /БТА