Суперзвездата на европейския баскетбол и Словения Лука Дончич вкара невероятните 48 точки при победата на Словения със 118:100 (32:24, 30:18, 26:24, 30:34) над Аржентина в първи мач от група "С" на олимпийския турнир при мъжете.

Словенците, които дебютират на най-големия спортен форум в света, напълно надиграха световните вицешампиони от Аржентина. Още до почивката европейските шампиони водеха с 62:42, като в първите 20 минути на мача Дончич вкара 31 точки.

Плеймейкърът на Далас Маверикс продължи да тероризира защитата на Аржентина и през второто полувреме, в което обаче получи доста повече минути за почивка. 22-годишният Дончич завърши мача с 48 точки, 11 борби, 5 асистенции и 3 чадъра, като за 31:07 минути на терена с него Словения надвкара Аржентина с 34 точки. За сравнение за 8 минути и 53 секунди с Дончич на пейката словенците бяха +/- от -16 точки.

Клемен Препелич добави още 22 точки за Словения, а натурализираният американец Майк Тоби завърши с 11 точки и 14 борби.

За Аржентина 23 точки вкара 41-годишният ветеран Луис Скола, Факундо Кампацо добави 21, а със 17 завърши Габриел Дек.

С представянето си днес Лука Дончич остана на седем точки от олимпийския рекорд за най-много точки в един мач при мъжете, а гардът продължава да има невероятната статистика от 14 победи в 14 мача с екипа на националния отбор на родината си.