Българката Вая Драганова се класира на седмо място в многобоя при жените и ще играе на финалите на три от четирите уреда на международния турнир по художествена гимнастика "Дерюгина къп 2019" в Киев (Украйна), който съпътства Гран При, информират от Българската федерация.

Драганова, която е дебютант във възрастова категория жени тази година, показва наситени с трудност и оригиналност композиции, като завърши със сбор от 68.800 точки. Тя получи оценки от 17.950 на обръч, 15.050 на топка, 18.950 на бухалки и 16.850 на лента. Така гимнастичката ни ще играе на три от финалите - обръч, бухалки и лента. Вая е с трета по сила оценка на лента и пета на бухалки.

Другата българка Йоана Николова е 16-а в многобоя със сбор от 61.100 точки (16.100 на обръч, 16.150 на топка, 15.200 на бухалки и 13.650 на лента). Николова направи първо състезание след много тежка контузия и нарушена подготовка, като и показа изключително трудна и атрактивна гимнастика. Тя изигра красива и артистична топка и с оценка от 16.100 и по решение на организаторите да участват по една гимнастичка от държава, Йоана се пребори за своя финал.

Победителка в многобоя при жените е Анастасия Салос (Беларус) със 79.500 точки (19.900 на обръч, 19.950 на топка, 21.800 на бухалки и 17.850 на лента).

След изиграването на съчетанието с 5 обръча ансамбълът на България за девойки е шести във временното класиране. Българките са в състав Александра Кьосева, Маргарита Василева, Карина Димитрова, Жанина Георгиева, Моника Заркова и резервата Анелия Желязкова, която замени Яна Момчилова, която претърпя операция заради скъсан менискус само два дни преди момичетата да заминат за Киев.

Гимнастичките, водени от старши треньора Вяра Ваташка и от помощник-треньора Цветелина Найденова ще изиграят композицията си с 5 ленти утре, след което ще стане ясно крайното класиране за многобоя.

По-рано днес националката Ева Брезалиева спечели бронзов медал в многобоя при девойките и се класира за финалите и на четирите уреда.

Турнирът Гран При започва в събота, 16 март, с многобоя при жените, в който ще участва Катрин Тасева.