България спечели шести медал на продължаващото трети ден в зала „Арена Армеец“ Европейско първенство по таекуон-до за мъже, жени, юноши и девойки, съобщава www.sofia2018.bg. В дисциплината „Силов тест“ Серкан Хасан се нареди трети при младите, като отстъпи единствено пред сочените предварително като фаворите силни представители на Германия и Полша.

Отличието на Серкан е второ за него на това първенство, тъй като в четвъртък той спечели бронз в тандем с Мартин Божилов на „Традиционен спаринг“. Два медала дотук има и Александра Славчева, която е шампионка в дисциплината „Специална техника“ и трета на „Спаринг“. Медалист при юношите е и Михаил Димитров, стигнал до бронза в дисциплината „Форма“, като неговото отличие също се прие от специалистите за изключително постижение. Единственият засега медал при мъжете донесе Бисер Манчев, спечелил сребро в дисциплината „Форма“.

За четирите дни в българската столица ще бъдат раздадени 150 комплекта медали в отделните възрастови групи за мъже, жени, юноши и девойки. Изпълненията в най-голямата спортна зала на България предлагат уникално шоу от атракции в най-мащабния шампионат в историята с 31 държави участници, 592 състезатели и над 1000 ангажирани в събитието. Организатори са Спортната асоциация на МВР, Централният полицейски таекуон-до клуб и Българска асоциация по таекуон-до. Първенството е част от инициатива София – Европейска столица на спорта, която вече трета година подкрепя усилията да се предоставят повече възможности за активен и здравословен начин на живот.

Тази вечер от 18 часа е т. нар. „Гала“ с 4 финала, изпълнения на певицата Димана Мирчева - ДИА и супер атрактивните демонстрации на прабългарската школа за оцеляване „Багатур“. Шампионатът ще завърши утре, неделя, когато между 12 и 14 ч. се очакват най-интересните финални схватки. Водещ на церемониите е Орлин Павлов, многото музика и шоу допринасят за добрата атмосфера в залата през дните на шампионата.

Освен с рекордните си участници, първенството в София се очертава и като едно от най-класните в историята, с участието на звездите на европейското таекуон-до, плюс световни шампиони и медалисти в бойните спортове, кикбокса и ММА-борбите. И още нещо уникално за шампионата в София: у нас за първи път се използва новата безжична съдийска система за оценяване „Булскор“ - родно производство, което според всеобщото мнение на специалистите ще направи революция в прецизиране на реферските решения в таекуон-до спорта.