Опит за историята на леката атлетика. За първи път от 20 години насам, мъж хвърли 800-грамовото копие солидно над 93 метра. Впечатляващият резултат бе постигнат на първия турнирот Диамантената лига за 2017 г. в Доха.

Героят на състезанието в катарската столица се казва Томас Рьолер. Гарманецът, който миналото лято стана олимпийски шампион в Рио затвърди впечатленията за себе си с 93.90 метра. Резултат, който го изкачи от 11-то до 2-ро място във вечната ранглиста на мъжкото копие.

Вятърът в Доха, който несъмнено помогна за силния резултат обаче попречи, за да видим изключителни постижения на пистата. При насрещен порив от 1.2 m/s новият талант Акани Симбине изненада фаворитите на 100 метра. Южноафриканецът надделя с 9.99 секунди, в компанията на Асафа Паулъл, Джъстин Гатлин и Андре де Грас.

На 200 метра двойната олимпийска шампионка Илейн Томпсън спечели с 22.19, но вятърът отново бе много силен -2.3 m/s. Холандската фурия Дафне Схиперс завърши втора с 22.45.

Световната рекордьорка на 100 m с препятствия Кендра Харисън от Съединените щати направи чудесно бягане също в битка с насрещните пориви - 12.59 секунди.

На 800 метра Кастер Семеня отвя конкуренцията, слизайки дълбоко под 2-те минути - 1:56.61, което е най-добро време за сезона в дисциплината.

В бягането на една обиколка Стивън Гардинър от Бахамите надделя над Лашон Мерит. Резултатът на победителя - 44.60 секунди.

На троен скок с опит в последния 6-ти кръг Крисчън Тейлър спечели диамантената битка на турнира. Олимпийският шампион записа 17.25 m.

В скока на височина Мутаз Еса Баршим постигна върхов резултат за сезона. Звездата на домакините от Катар преодоля 236 сантиметра.

Вторият турнир от Диамантената лига, която от този сезон се провежда в нов формат ще бъде след седмица в Шанхай. Състезанието ще бъде излъчено на живо в ефира на Mtel sport 2.