Вълнуващ, последен за сезона месец за българския футбол, ще бъде май с ключови дербита от родното първенство и баражи за място в Лига Европа, както и за оцеляване и промоция в елита. Интригуващите футболни срещи от изключителна важност ще бъдат излъчени директно по DIEMA XTRA и онлайн на PLAY DIEMA XTRA.

ЦСКА ще празнува 70-годишен юбилей на 5 май, като на националния стадион „Васил Левски” отборът приема новия стар шампион Лудогорец в дерби от родното първенство. Тимът от Разград си гарантира титлата за седма поредна година четири кръга преди края на сезона, след като в последния априлски кръг ЦСКА загуби от Ботев и остана на 13 точки от първото място. „Червените“ обаче ще празнуват годишнината си с богата програма преди мача и дават заявка за интригуващ двубой на честта, който зрителите ще могат да проследят директно от 20.00 ч. в ефира на DIEMA SPORT.

В друго дерби от Първа лига един срещу друг се изправят Лудогорец и Левски  - на 12 май от 17.30 ч. пряко по DIEMA SPORT. За „Сините“ това ще е тест в борбата за третото място. След мача на шампиона Лудогорец ще бъдат връчени златните медали и трофея за сезон 2017-18. Как ще изглежда челната шестица и ще успее ли Левски да надвие коронясания Лудогорец, предстои да разберем.

PLAY DIEMA XTRA

източник: Нова Броудкастинг Груп

През май отново ще имаме възможност да преживеем емоциите от Вечното дерби, излъчено пряко в ефира на DIEMA SPORT. След като през април Левски надви „червените“ за място на финала на Купата на България (9 май от 19.30 по NOVA SPORT), а последната синьо-червена футболна битка завърши с равенство 2:2, голяма е интригата кой ще победи в предстоящата среща. Не пропускайте да разберете какъв ще бъде резултатът от дерби номер 5 за пролетта Левски - ЦСКА на 15 май от 18.30 ч. в ефира на DIEMA SPORT и онлайн на PLAY DIEMA XTRA.

В края на месеца предстоят други изключително интересни футболни събития - баражи за място в турнира Лига Европа, както и за оцеляване и промоция в Първа професионална лига. Заемащият третото място, даващо право на европейска виза, ще се пребори в пряк двубой с класиралия се на 7-а позиция във втората осмица. Завършилият на 12-о място ще се изправи срещу третия във Втора Лига, а 13-я от елита, ще се противопостави на 2-я във втория ешелон. Залогът в тези двубои е място в Първа Професионална Лига през следващия сезон. Всички баражи са на 24 и 25 май и ще бъдат излъчени в ефира на DIEMA SPORT и онлайн на PLAY DIEMA XTRA.

Вълнения ще има и в английския футбол – на 19 май Челси и Манчестър Юнайтед влизат в сюблимна битка за Купата на Футболната Асоциация. Мачът със златен залог е от 19.15 ч. и ще бъде излъчен пряко по DIEMA SPORT 2. Отборът на Челси се класира за втора поредна година на финала в най-стария турнир в света, след като се наложи с 2:0 над Саутхемптън. Юнайтед, воден от Жозе Моуриньо, пък надви Тотнъм с 2:1 и така си осигури място в борбата за трофея. Челси ще се опита да се реваншира на привържениците си, след като през миналата година загуби финала в турнира от Арсенал. Ако Юнайтед спечели, това ще е 13-и трофей за отбора от надпреварата, като клубът ще се изравни с рекордьора Арсенал.

През май предстои и най-интересното в английската Футболна Лига, където с решаващи плейофи, които ще бъдат излъчени в спортните канали на DIEMA XTRA. Отборът на Уулвърхемптън Уондърърс стана шампион на Чемпиъншип предсрочно, а тимовете на Кардиф Сити и Фулъм ще спорят до последния ден от сезона за второто място, даващо право на директна промоция във Висшата Лига. Но неуспелият ще има още един шанс - плейофите. Там ще го чакат отборите на Астън Вила, Мидълзбро и един измежду Дарби Каунти и Престън Норт Енд. От напрегнатите плейофи ще стане ясно кой клуб ще е третият, спечелил промоция в елита, през сезона 2017-18 след финала на „Уембли” на 26 май. Ключови плейофи между отборите в подножието на върха в Лига 1 и Лига 2 също ще решат финалистите и победителите на легендарния стадион, като в тези дивизии финалите са на 26 и 28 май. Всички плейофи в английската Футболна Лига ще бъдат излъчени пряко в ефира на каналите на DIEMA XTRA  и онлайн на PLAY DIEMA XTRA.

Във Формула 1 ни очакват два традиционни и интригуващи старта – на 13 май в Испания и на 27 май в Монако. Пилотът на Мерцедес Люис Хамилтън е лидер в класирането със 70 точки, следван от Себастиан Фетел от отбора на Ферари, който е с 66 точки и две победи – в Австралия и в Бахрейн. Трети в класирането е другият пилот на Ферари – Кими Райконен. Петият кръг от вълнуващата надпревара за Голямата Награда на Испания ще се проведе на пистата "Каталуния" край Барселона, като трасето е с дължина 4 655 км. Другият старт през месеца е на 27 май в Монако по улиците на княжеството, които се превръщат на писта "Монте Карло", дълга 3 340 км. Състезанията са с начален час 16.10 и ще бъдат излъчени пряко в ефира на DIEMA SPORT и DIEMA SPORT 2. Зрителите ще могат да проследят на живо и тренировките и квалификацията преди стартовете.

През май предстои и предпоследния етап от развръзката в НБА. На 16 май стартира финалната серия в Източната конференция, която ще бъде излъчена директно по DIEMA SPORT, а мачовете стартират от 3:30 българско време. Ден по-късно, 17 май, зрителите на DIEMA SPORT 2 ще могат да проследят и старта на  поредицата от финали в Западната конференция, чийто начален час е 4:00 сутринта.

В света на бокса също ще бъде напрегнато. На 5-ти май от 22.00 ч. в Лондон ще се състои международна галавечер с един от най-дългоочакваните мачове – реваншът между бившия световен шампион в тежка категория Дейвид Хей и носителя на шампионска титла в полутежка категория Тони Белю. Срещата трябваше да се проведе през декември миналата година, но бе отложенa за 5 май, заради контузия на Хей. Двубоят ще бъде излъчен директно в ефира на DIEMA SPORT 2.

Проследете най-интересните спортни събития през май на живо по DIEMA SPORT и DIEMA SPORT 2, както и онлайн в платформата PLAY DIEMA XTRA.