Алисън Филикс (САЩ) и Найджъл Амос (Ботсвана) поставиха най-добри резултати в света за сезона на турнира от Диамантената лига по лека атлетика в Лондон.

Световната шампионка Филикс беше най-бърза в бягането на 400 метра с 49.65 секунди, а олимпийският вицешампион Амос триумфира на 800 метра с 1:43.18 минута. В спринта на 100 метра при жените първите три слязоха под гросмайсторската граница от 11 секунди. Първа финишира лидерката в световната ранглиста за сезона Илейн Томпсън (Ямайка) с 10.94 секунди, следвана от европейската шампионка Дафне Схипърс (Холандия) с 10.97 секунди и Блесинг Окагбаре (Нигерия) с 10.99 секунди.

Представителят на домакините Чиджинду Уджа триумфира в мъжкия спринт на 100 метра с 10.02 секунди, като изпревари сънародника си Джеймс Дасаолу, завършил с 10.06 секунди. Трети с 10.07 секунди остана Айзия Йънг (САЩ).  Амийр Уеб (САЩ) пък спечели спринта на 200 метра с 20.13 секунди.  На 400 метра с препятствия олимпийският шампион Керон Клемънт (САЩ) беше най-бърз с лично постижение за сезона от 48.02 секунди, а втори на 10 стотни от секундата остана лидерът в световната ранглиста за сезона Кайрън МакМастър (Британски Вирджински острови) . Трети завърши европейският първенец Ясмани Копейо (Турция) с лично за сезона от 48.24 секунди.

Лидерката в световната ранглиста на 100 метра с препятствия Кендра Харисън (САЩ) триумфира в дисциплината с 12.39 секунди. Олимпийската шампионка от Лондон 2012 Сали Пиърсън (Австралия) завърши втора с личен рекорд за сезон от 12.48 секунди.  Олимпийският първенец от Лондон 2012 Арийс Мерит (САЩ) пък победи на 110 метра с препятствия с 13.09 секунди. Световната шампионка и лидерка в ранглистата за годината Мария Ласицкене (Русия) отново беше без конкуренция в скока на височина и записа поредна победа с постижение от 200 сантиметра. Тя дори атакува 208 сантиметра, но не успя.

Втора завърши Ващи Кънингам (САЩ) със 197 сантиметра, а трета със 194 сантиметра се нареди Ерика Кинсей (Швеция). Олимпийската вицешампионка от Рио 2016 Мирела Демирева остана на последното осмо място със 185 сантиметра и продължава да гони норматив за участие на Световното първенство по лека атлетика в Лондон през август, който е 194 сантиметра. Действащата олимпийска шамипонка Рут Бейтия (Испания) също разочарова и завърши шеста със 190 сантиметра.  В сектора на скок дължина олимпийската шампионка Тиана Бартолета (САЩ) победи с рекорд на турнира и лично за сезона от 7.01 метра.

Европейската шампионка Ивана Шпанович (Сърбия) завърши втора също личен рекорд за годината от 6.88 метра, но тя направи само един опит, след което получи болки и се отказа.  В същата дисциплина при мъжете олимпийският първенец Джеф Хендерсън (САЩ) единствен преодоля границата от 8 метра и спечели състезанието с 8.17 метра. Двукратната олимпийска шампионка Барбора Шпотакова (Чехия) триумфира на копие с рекорд на турнира от 68.26 метра, като изпревари с 43 сантиметра лидерката в световната ранглиста за сезона Сара Колак (Хърватия) , която остана втора.

На овчарски скок при жените спечели златната медалистка от Олимпиадата в Рио 2016 Катерина Стефаниди (Гърция) с 4.81 метра. Състезаващият се за Белгия българин Филип Миланов се класира на трето място в дисциплината хвърляне на диск. Миланов постигна 66.65 метра и остана само на сантиметър зад завършили на втора позиция Федрик Дакр (Ямайка). Победител стана лидерът в световната ранглиста за сезона Даниел Стол (Швеция). Стол, който единствен е преминавал границата от 70 метра през годината, спечели с 66.73 метра в последния си опит. /БТА