Испанецът Марк Маркес с Хонда спечели тактическото състезание за Гран при на Чехия от световния шампионат по мотоциклетизъм на писта в клас MotoGP.

Той завърши с време 44:15.974 минути и вече води с 14 точки пред сънародника си Маверик Винялес с Ямаха в генералното класиране.

Маркес и Репсол Хонда направиха отличен ход, след като испанецът се прибра в питлейна рано в състезанието, за да получи гуми с мека смес, въпреки все още леко мокрия асфалт. Той обаче изсъхна бързо и Маркес дръпна с 15 секунди пред своя съотборник Дани Педроса, за да завърши в крайна сметка с 12.438 секунди пред него.
Винялес остана трети в състезанието с 18.135 секунди изоставане, а неговият съотборник Валентино Роси финишира четвърти при над 20 секунди пасив от първото място.

Победата за Маркес може да се окаже решаваща за сезона като цяло, защото след нея разликите в челото вече не са толкова малки. Преди Гран при на Чехия в Бърно първото и четвъртото място бяха разделени от едва десет точки.

Маркес е с актив от 154 точки, следван от Винялес със 140, Андреа Довициозо (Италия, Дукати) със 133, Роси със 132, Педроса със 123 и други.