Въпреки постоянния дъжд, който направи трасето „Горна Росица” в Севлиево доста тежко, 113 пилота от 12 държави караха в съботния ден на Европейския шампионат по мотокрос в класовете ЕМХ65, ЕМХ85 и ЕМХ OPEN, както и във втория кръг на Републиканския в клас МХ. Състезатели от България, Румъния, Чехия, Словения, Сърбия, Македония, Молдова Гърция, Украйна, Турция, Австрия и Хърватия взеха участие в квалификациите и първия манш в МХ. В ЕМХ 65сс Мариус Поповичи (Румъния, КТМ) даде най-добро време в квалификационната серия преди утрешните маншове и завъртя обиколка в рамките на 1:32:006 минути. На 1.019 секунди зад него е Ноел Занош (Унгария, Хускварна), а нашия пилот Християн Георгиев (КТМ, НСА моторспорт) даде трето време – 1:37:986 минути.

Антонис Сагмалис (Гърция, КТМ) спечели квалификацията с най-бърза обиколка в ЕМХ 85сс – 1:19:888 минути. С второ време се нареди Николай Малинов (КТМ, МСК Севлиево)- 1:21:976 минути, а трети на бариерата ще излезе Ласло Теши (Унгария, КТМ), който направи едно пробягване за 1:23:357 минути.  Заради силния дъжд се наложи пилотите от двата класа ЕМХ 65 и ЕМХ 85 да карат по junior трасето, което изключва изкачванията и всички стръмни участъци на мотополигона.

В квалификацията в клас OPEN на Европейския шампионат над всички беше Володимир Тарасов (Украйна, КТМ), който измина пълната дължина на трасето за време от 2:34:735 минути. С втори резултат от серията финишира Ян Катанец (Ямаха, Словения)- 2:33: 256 минути, а българина Хакан Халми (КТМ, МСК Севлиево) направи своята най-бърза обиколка в рамките на 2:34:325 и е с трето време от квалификацията.

Александър Ленев (JRC-София, КТМ) спечели тежкия първи манш от Републиканския ни шампионат, като през цялото време не спря да вали и определено всички пилоти изпитаха трудности по пътя към финала. След Ленев финишира Янко Зоков (АИТ Рейсинг, Кавазаки), а трети от манша завърши Манфред Спендлер (КТМ, Румъния).

Президентът на ФИМ Европа д-р Волфганг Сръб изгледа на живо всичко случващо се на трасето, а утре (неделя ) след официалното откриване в 10:00 часа ще даде и пресконференция за българските медии в пресцентъра на „Горна Росица”. От 11:00 часа на мотополигона започват и всички състезателни маншове от Гран При България. Входът за зрители е свободен.