Този уикенд е време за осмия старт от сезона в световния шампионат по мотоциклетиъм Moto GP. Негов домакин ще бъде „Катедралата на скоростта“, както е известно трасето край холандския град Асен, може би най-емблематичното в историята на спорта. Това е така, защото това ще бъде 87-о издание на надпреварата край Асен, която е спирана единствено по време на Втората световна война. Това е и единственото състезание, което се е провеждало във всяка една година от въвеждането на календара на световния шампионат през 1949.

Дългото 4542 метра трасе неслучайно е любимо и на феновете, и на самите пилоти, а през годините е било арена на много велики състезания. Очакванията сега са за нова много любопитна надпревара предвид огромната конкуренция през 2017 година.

Първите 7 състезания за сезона потвърдиха предварителните прогнози за много интересен сезон, в който списъкът на пилоти, борещи се за титлата и за победата в отделните състезания е по-голям от когато и да било.

Четирима успяха да запишат имената си като победители, а до този момент над всички е Маверик Винялес с три победи. Андреа Довициозо обаче спечели последните две състезания в Италия и Каталуня, което направи ситуацията в класирането много интересна. Винялес все още е първи с 111 точки, но е само на 7 пред Довициозо, който е със 104. А на практика още цели четирима към момента изглеждат с шансове да се борят за първото място. Марк Маркес има 88 точки, съотборникът му в Хонда Дани Педроса го следва с 84, а след тях са Валентино Роси с 83 и Йохан Зарко със 75.

Трасето в Аспен е много технично като включва както бавни, така и високоскоростни завои. Те са общи 18 – 6 леви и 12 десни. Безспорно най-успешният на тази писта е Валентино Роси, който има 7 победи и 9 подиума, а този уикенд ветеранът ще е решен да постигне ново добро представяне и защо не, да стигне до първа победа за годината.

Такива обаче са намеренията и на съотборника му Винялес, който разочарова в Каталуня и сега има нужда да възвърне голямата преднина, която имаше до съвсем скоро. Довициозо обаче няма никакво намерение да спира, след като набра скорост и това гарантира много интересно състезание. Неговият съотборник Хорхе Лоренцо пък ще опита да продължи прогреса си, след като в Херес стигна до първи подиум. Това трасе е много специално за петкратния световен шампион като незабравимо ще остане състезанието през 2013, когато той завърши пети със счупена ключица.

Нека не забравяме и настоящият шампион Марк Маркес и съотборникът му Дани Педроса, които се представиха добре в Барселона след трудностите в италианското Гран При. Със спечелените точки и двамата изпревариха Роси във временното класиране. През 2015 Маркес сътвори изключителен дуел с Доктора за победата в Асен, а Педроса има пет места на подиума на тази писта.

През миналата година шампион в дъжда стана Джак Милър, а други имена, за които трябва да внимаваме са Кал Кръчлоу, Йохан Зарко, Йонас Фолгер, Андреа Яноне, Алейш Еспаргаро и Сам Лоус. Защо пък изненадата да не дойде от някой от тях?

Първата част от шоуто в „Катедралата“ е в събота от 13:30 часа, когато е квалификацията за място. Тя ще бъде излъчена по Mtel Sport 1. В неделя от 11:50 пък е самото състезание, което е в ефира на Mtel Sport 2.