Нико Розберг с Мерцедес е новият световен шампион във Формула 1!

Той спечели първа световна титла в кариерата си. Розберг финишира втори в състезанието за Голямата награда на Абу Даби - последната надпревара за сезона във Формула 1, но това бе достатъчно за титлата.

Състезанието бе спечелено от вече бившия първенец Люис Хамилтън, който обаче остана втори в генералното класиране.

Германският пилот на Мерцедес събра актив от 385 точки и завърши на първа позиция, докато британецът, който спечели четвъртата си поредна победа и общо десета за годината, изостана с пет точки.

Трети в Абу Даби завърши Себастиан Фетел с Ферари, а четвърти и пети са Макс Ферстапен и Датиел Рикиардо с Ред Бул. Кими Райконен с Ферари финишира шести.

Нико Розберг направи чудесно състезание като запази самообладание през цялото време. Надреварата пък бе доста интересна, тъй като през повечето време Люис Хамилтън водеше колоната, а Розберг се движеше втори. Германецът се прояви с едно изключително изпреварване срещу Макс Ферстапен в хода на състезанието.

Розберг успя да изпревари Ферстапен в 20-та обиколка с много рисков, но и ключов ход. Германецът атакува в завой номер 8 и беше блокиран от външната страна от холандския състезател на Ред Бул, но лидерът в класирането имаше нужното ускорение, за да довърши изпреварването секунди по-късно. "Смел ход", отсякоха от щаба на Мерцедес.

В последните обиколки Хамилтън на няколко пъти бе подканван да ускори темпото, тъй като забавяше колоната и първите петима пилоти се движеха в доста близки времена.

Розберг скъси пасива си срещу Хамилтън на под една секунда, но не рискува с изпреварване.

За него второто място и 18-те точки, които дава второто място, бяха напълно достатъчни. Хамилтън пък завърши 55-те обиколки в Абу Даби с време 1:38:04.013 часа, докато Розберг удържа финалната атака на Себастиан Фетел и Макс Ферстапен, финиширайки на 0.439 секунди зад забавилия умишлено темпото Хамилтън.

Как се разви състезанието:

Световният шампион Люис Хамилтън поведе на старта в Гран При на Абу Даби. Той тръгна първи, а неговият съотборник в Мерцедес и лидер във временното класиране Нико Розберг е втори. Двамата запазиха позициите си след старта.

Край пистата са редица известни личности, сред които е и тенисиста Роджър Федерер.

Подредбата в челото остава същата към шестата обиколка на състезанието. Хамилтън води пред Розберг, а трети се движи Райконен.

Люис Хамилтън влезе в бокса за смяна на губи в седмата обиколка. В бокса влязоха и Кими Райконен, и Фернандо Алонсо.

Малко по-късно и Розберг се оправи към бокса и към 11-ата обиколка води Люис Хамилтън, пред Ферстапен, който се бави с влизането си в бокса и Нико Розберг.

Ферари бе на път да се намеси в битката за титлата

Дженсън Бътън с Макларън приключи преждевременно последното състезание от Формула 1 в кариерата си. Бътън получи повреда на болида си, като пострада окачването на предна дясна гума в 12-ата обиколка на състезанието в Абу Даби.

Дженсън Бътън

източник: Gulliver/GettyImages

Данил Квят с Торо Росо също отпадна в течение на надпреварата. В 16-ата обиколка Квят трябваше да се прости с надеждата за добро представяне.

След изключително изпреварване на Нико Розберг, той успя да преодолее Макс Ферстапен и излезе втори в 20-ата обиколка. В челото остава Люис Хамилтън.

Розберг постигна най-бърза обиколка до момента в състезанието в 22-ата обиколка 1:45.975.

Към 25-ата обиколка все още води Хамилтън, пред Розберг, Кими Райконен и Себастиан Фетел. Британецът обаче влезе в бокса за втори път в 28-ата обиколка на състезанието, а Нико Розберг поведе. Обиколка след това от щаба на Мерцедес повикаха и Розберг в бокса за втори път.

Себастиан Фетел води колоната в 35-ата обиколка в надпреварата за Голямата награда на Абу Даби, втори и трети са Хамилтън и Розберг. След влизането на Фетел в бокса в 38-ата обиколка начело остават Хамилтън и Розберг.

Себастиан Фетел направи най-бърза обиколка в 39-ата. Фетел записа време 1:44.094.

Десет обиколки преди финала, класирането в челото се запазва: 1. Хамилтън, 2. Розберг, 3. Макс Ферстапен

В последните обиколки от щаба на Мерцедес подканиха на няколко пъти Люис Хамилтън да увеличи темпото и да прави по-бързи обиколки, тъй като първите петима в колоната се събраха в малка разлика.

Нико Розберг избухна в радост след като финишира, както и целият му екип.

Титлата на Розберг беше 12-а за германските пилоти във Формула 1, докато Хамилтън пропусна възможност да стане първият британски пилот с четири златни купи в най-престижната автомобилна надпревара. Трети за годината пък завърши Даниел Рикардо от Ред Бул.

С това състезание завърши сезон 2016, в чийто край феновете видяха награждаването на 33-ия световен шампион. Неговото име е Нико Розберг - син на първенеца от 1982-а година Кеке Розберг.