Люис Хамилтън направи важна стъпка към четвъртата си световна титла, след като взе победата на пистата „Сузука“ в Япония. Британецът увеличи аванса си пред втория в генералното класиране при пилотите Себастиан Фетел на 59 точки четири състезания преди края на шампионата.

Немският конкурент на Хамилтън не успя да завърши състезанието в страната на изгряващото слънце. Пилотът на Ферари напусна рано-рано, още в четвъртата обиколка след проблем със запалителна свещ.

В отсъствието на големия си съперник Хамилтън контролираше състезанието. Така британският състезател ознаменува силния си уикенд, в който за първи път спечели полпозишън на пистата в Япония, и с победа. Тя бе записана под номер 3 в кариерата му на „Сузука“ и общо 61-а.

Компания на подиума на Хамилтън направиха двамата пилоти на Ред Бул. Маркс Ферстапен финишира втори, а на третата позиция остана Даниел Рикиардо.

Страхотно състезание направи Кими Райконен, който започна 11-и заради наказание от пет места на стартовата решетка, а в крайна сметка завърши пети. Четвърти се нареди другият пилот на Мерцедес Валтери Ботас.

Освен Фетел, състезанието не завършиха още Карлос Сайнс, Ланс Строл, Нико Хюлкенберг и Маркус Ериксон.

Повече от интригуващ бе стартът на Гран При на Япония. На пистата „Сузука“ започналият от първа позиция пилот на Мерцедес Люис Хамилтън успя да удържи върха при атаките на Себастиан Фетел с Ферари. Още в началото обаче Макс Ферстапен съумя да задмине Даниел Рикиардо на третото място.

Малко след старта Фетел показа известни колебания и бе изместен от втората позиция от Ферстапен. Сякаш нещо се случваше с болида на немеца, който се смъкна до шестото място, а в четвъртата обиколка стана ясно, че няма да може да продължи.

Същевременно малко след старта Карлос Сайнс с Торо Росо загуби контрол над болида си, завъртя се, напусна пистата и се удари в преградните стени. Младият талант напусна рано състезанието, а кола на сигурността излезе на пистата.

Фетел: Не е нужно да съм гений, за да видя, че титлата ми избяга

В 9-ата обиколка инцидент с Маркус Ериксон, който се удари в прегражденията, наложи включване на виртуална кола на сигурността.

В 12-ата обиколка Даниел Рикиардо се намести отново в тройката, изпреварвайки Естебан Окон с Форс Индия.

Временно Даниел Рикиардо излезе начело в 23-ата обиколка, когато Хамилтън влезе за първи път в бокса за смяна на гуми. След връщането си на пистата, британецът излезе трети, а втори бе Валтери Ботас. Макс Ферстапен бе четвърти, а Кими Райконен се бе придвижил по петата позиция, след като бе започнал от единадесетото място на стартовата решета, заради наказание от пет места.

В 26-ата обиколка Даниел Рикиардо посети бокса за първи път. При завръщането си, той се озова зад Кими Райконен на петото място, докато Ботас бе повел колоната. Хамилтън бе втори, а тройката допълваше Ферстапен. Британският състезател на Мерцедес излезе отново начело на колоната в 30-ата обиколка.

До края на надпреварата Хамилтън умело опази лидерството си, устоявайки на атаките на Ферстапен. Така британецът се поздрави с успеха.

В генералното класиране при пилотите Хамилтън събра 306 точки. Фетел е с 247, а третият Валтери Ботас има 234. При конструкторите лидерството държи Мерцедес (540), следван от Ферари (395) и Ред Бул (303).

Включете се в играта на Gong.bg свързана с Формула 1 и спечелете страхотни награди.