Макс Ферстапен проведе едно великолепно състезание и напълно заслужено стигна до победата в Гран При на Малайзия, 15-и кръг от сезон 2017 във Формула 1.

Навършилият едва 20 години в събота холандец стартира от трета позиция, но още в 4-ата обиколка майсторски изпревари Люис Хамилтън и до края не постави нито в един момент под съмнение своя успех. Световният шампион пък също може да бъде доволен от състезанието, тъй като финишира втори и така направи още една важна крачка към трофея и през 2017.

Със сигурност вторият голям герой на състезанието освен Ферстапен се казва Себастиан Фетел. Германецът стартира последен, но след страхотно каране стигна до четвъртото място и така все пак минимизира загубите си спрямо Хамилтън. Фетел не бе далеч и до третото място, но в края износените гуми не му позволиха да изпревари Даниел Рикиардо и така Ред Бул се поздрави с двама пилоти на подиума.

Големият губещ в Малайзия бе Кими Райконен, който изобщо не стартира. Финландецът бе втори на стартовата решетка, но проблем с болида не му позволи изобщо да се състезава в надпреварата, в която Кими имаше шансове и за победа.

Така 5 кръга преди края на сезона Хамилтън увеличи с още 6 точки авансът си пред Фетел - 281 точки срещу 247. Все пак по-доброто поведение на болида на Ферари в последните две състезания, въпреки малшанса в тях за "черните кончета", дава надежди, че интригата ще остане до последно.

Ето и в подробности и видео как се разви състезанието:

След удара по амбициите на Ферари с последното стартово място на Себастиан Фетел, още по-големият удар предстоеше минути преди старта. Механичен проблем накара механиците да върнат втория в стартовата решетка Кими Райконен в бокса като идеята бе финландецът да стартира оттам. Само че проблемите се оказаха непреодолими и Кими изобщо не стартира, оставяйки Ферари само с един болид, и то последен, на старта.

Без конкуренцията на Райконен, Хамилтън стартира перфектно в състезанието. Добър бе и стартът на Макс Ферстапен, който зае второ място. Валтери Ботас пък изпревари втория Ред Бул на Даниел Рикиардо и зае трета позиция в началото.

Ферстапен обаче моментално започна да поставя под натиск Хамилтън и в четвъртата обиколка изненадващо успя да го изпревари по майсторски начин.

В същото време само за четири обиколки Себастиан Фетел бе стигнал до 11-ото място. Фернандо Алонсо задържа германеца няколко обиколки, но и той не бе в състояние да спре Фетел към похода му към челните позиции.

В 9-ата обиколка отново станахме свидетели на изпреварване от Ред Бул на Мерцедес, съответно Рикиардо зае трето място пред Ботас. В същото време пък Ферстапен увеличаваше аванса си пред Хамилтън и постоянно поставяше най-бързи обиколки. В 17-ата обиколка авансът му вече бе над 8 секунди, а в същото време Фетел вече бе стигнал до шестото място.

Постепенно гумите на лидерите започнаха да се износват, а междувременно Фетел изпревари и Серхио Перес, а с по-твърдите гуми постоянно приближаваше и Ботас.

Хамилтън даде старт на влизанията в бокса в 27-ата обиколка като излезе точно пред Ботас и Фетел. Лидерът Ферстапен също смени гумите обиколка по-късно, а това направи и Фетел, който единствен сожи най-меките гуми в опита си да настигне Хамилтън. Пресичащата стратегия му позволи да остане и пред Ботас, който мина през бокса в 29-ата обиколка.

В 30-ата обиколка Карлос Сайнс приключи участието си след сблъсък с Окон. Фетел пък започна да записва постоянно подобряващи се най-бързи обиколки. Даниел Рикиардо бе по-бърз и от Ферстапен, и от Хамилтън, но Фетел на свой ред го приближаваше за третата позиция.

В 42-ата обиколка германецът записа обиколка от 1:34.080 минути - най-бърза в историята на пистата, а с това се доближи и непосредствено до австралиеца.

Изглеждаше, че Фетел ще успее да влезе в топ 3, но Рикиардо не мислеше така и в крайна сметка успя класно да задържи позицията си, подпомогнат и от износването на гумите на Ферари-то.

До края пък Ферстапен нямаше проблеми и заслужено се превърна в петия победител през сезон 2017. Зад Рикиардо и Фетел остана вторият Мерцедес на Ботас, а в зоната на точките влязоха още Серхио Перес (Форс Индия), Щофел Вандорн (Макларън), Ланс Строл (Уилямс), Фелипе Маса (Уилямс) и Естебан Окон (Форс Индия).

Много странен инцидент беляза края на състезанието. В своя рутинен път към боксовете Ланс Строл удари тежко болида на Фетел като дори като задната гума върху самия него. Германецът изобщо не можа да стигне до бокса на собствен ход и реши да използва помощ от колега, качвайки се върху болида на Паскал Верлайн.

В генералното класиране Хамилтън увеличи аванса си на 34 точки - 281 за него спрямо 247 за Фетел. Ботас е трети с 222, Рикиардо четвърти със 177, Райконен има 138, а Ферстапен 93.