Най-емблематичният кръг в Световния шампионат във Формула 1 поулиците на Монте Карло беше спечелен от Себастиан Фетел с Ферари, втори остана съотборникът му Кими Райконен, а трети се нареди Даниел Рикардо с Ред Бул.

Германецът, който е 4-кратен световен шампион, завъртя 78-те обиколки за 1:44:44.340 часа, а победителят в квалификациите Райконен завърши на 3.145 секунди с най-добрия си резултат за сезона.

Хамилтън завърши седми с Мерцедес и вече изостава с 25 точки от Фетел, който няма как да бъде изместен от върха дори при отпадане в следващия кръг в Канада.

Пилотът на Рено Нико Хюлкенберг отпадна в 13-та обиколка на надпреварата заради проблеми в скоростната кутия. До този момент той заемаше десето място в състезанието. Серхио Перес с Форс Индия се наложи да смени своя нос на болида и загуби позиции. Това позволи на Люис Хамилтън да се изкачи на десета позиция към 18-та обиколка.

След смяна на гуми в 39-ата обиколка двете Ферарита размениха позициите си и на първото място излезе Фетел, който успя да изпревари Райконен.

В 47-ата обиколка на състезанието Люис Хамилтън с Макларън влезе за първи път в бокса за смяна на гуми. До момента той успя да изпревари куп пилоти и вече е 7-ти в класирането, след като стартира от 13-ото място. В 49-ата обиколка на надпреварата Себастиан направи разлика от 1 секунда на Кими и уверено продължи да води колоната. Фетел успя да натрупа солидно количество обиколки с добро темпо, за да успее при смяната на гуми да успее да изпревари финландския пилот.

Дженсън Бътън с Макларън и Паскал Верлайн със Заубер се докоснаха при завоя Портие, който се намира преди тунела, след като закачиха гумите си и болидът на Вермайн направи ефектна каскада, като се обърна странично.

След това съприкосновение двамата пилоти отпаднаха от надпреварата. В 65-ата обиколка Маркус Ериксон се нацели в страничните огради и напусна състезанието, а това се случи при наличието на кола за сигурност пред колоната заради инцидента с Верлайн. Вандорн също е аут от надпреварата. Грешките на пилотите в края на състезанието, когато умората натежава зачестиха.

Дани Квят с Торо Росо също напусна борбата в надпреварата няколко обиколки преди да види карирания флаг за финал на състезанието, след като Серхио Перес изигра роля за това отпадане. След контактът между болидите Перес се озова в питлейна, а руснакът приключи.

В крайна сметка след края на надпреварата Ферари спечели двойна победа, а третото място остана за Рикардо. Люис Хамилтън с Мерцедес завърши на седмото място, а шести се нареди Сайнс. Ботас остана четвърти на крачка от подиума, а пети завърши Ферстапен.