Даниел Рикиардо спечели лудо състезание за Голямата награда на Китай и записа първата си победа от началото на сезона във Формула 1, същевременно оставяйки шампионите от Мерцедес без първо място през 2018-а година след три старта. Австралийският пилот на Ред Бул завърши пред Валтери Ботас и Кими Райконен, докато Люис Хамилтън завърши пети след труден старт, а лидерът в генералното класиране Себастиан Фетел финишира седми след сблъсък с Макс Ферстапен.

Себастиан Фетел (Германия, Ферари) блокира съотборника си Кими Райконен (Финландия, Ферари) в завой номер 1 и позволи на Валтери Ботас (Финландия, Мерцедес) да се изкачи на второто място, а двамата продължиха дълго битката помежду си за първата позиция.

Ходът на германеца предизвика верижна реакция и финландския му съотборник блокира пътя на Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес), от което се възползва Макс Ферстапен. Холандският пилот на Ред Бул стартира с гуми със супермека смес и успя да изпревари световния шампион и Райконен за третото място. Фетел поведе с с над две секунди на Ботас в първите обиколки, а финландецът влезе в гаража на Мерцедес в 20-та за смяна с гуми със стандартна смес.

Германецът направи същото обиколка по-късно, но се забави повече от Ботас и се върна на пистата на второ място, но доста близо до съперника си. Хамилтън пък постави най-добра обиколка на пистата и внезапно импулсът в този старт се прехвърли в отбора на Мерцедес.

Ботас и Фетел продължиха битката си до 41-та обиколка, когато обаче се намесиха двата летящи болида на Ред Бул. Даниел Рикиардо и Макс Ферстапен отвяха Хамилтън в рамките на минута и моментално започнаха атака срещу лидера в генералното класиране на Формула 1. Австралиецът го изпревари чисто, но при атаката на Ферстапен се получи допир между болидите и Фетел се смъкна до седмо място. "Нямам думи", каза Фетел по отборното радио след сблъсъка.

Рикардо не се задоволи с изпреварванията срещу Хамилтън и Фетел. Неговият устрем не биваше да бъде губен и австралиецът атакува моментално Ботас, изпреварвайки го за първото място в състезанието в 46-та от общо 56 обиколки. Неговият съотборник пък получи наказание от 10 секунди заради инцидента и малко преди края подредбата бе следната - Рикиардо пред Ботас, Райконен, Ферстапен, Хамилтън, Нико Хюлкенберг (Германия, Рено), Фетел и Фернандо Алонсо (Испания, Макларън).

Фетел остана "без гуми" в края на състезанието и не само не можеше да заличи пасива си от 11 секунди срещу първото място, а и беше настигнат от Алонсо. Той го атакува в първия завой на предпоследната обиколка и Фетел се смъкна до осмата позиция, на която и завърши. Хамилтън пресече линията на пето място, а Рикардо триумфира с 8.894 секунди пред Ботас и 9.637 пред Райконен.