Макс Ферстапен с Ред Бул спечели 5-ия кръг от Световния шампионат във Формула 1 на пистата Силвърстоун. Той изпревари пилотите на Мерцедес Люис Хамилтън и Валтери Ботас. В топ 10 се наредиха още Шарл Льоклер, Албън, Строл, Хюлкенберг, Окон, Норис и Квят.

Gulliver/Getty Images
70 снимки

Състезанието беше доста интересно, след като Валтери Ботас съумя да спечели първата позиция на старта като изпревари съотборника си Люис Хамилтън, което му даде известно предимство. Трети стартира Нико Хюлкенберг с Рейсинг Пойнт, а четвърти Макс Ферстапен с Ред Бул. От трета стартова редица потеглиха Даниел Рикиардо с Рено и Ланс Строл с Рейсинг Пойнт. Шарл Льоклер с Ферари е едва осми, а съотборникът му Фетел беше 12-ти. Предстояха 52 обиколки.

Още при старта на надпреварата Нико Хюлкенберг беше изпреварен от Ферстапен, който се настани на третата позиция. Себастиан Фетел се срина до 17-ата позиция след изминали едва 8 обиколки от надпреварата. В челото Ботас водеше на съотборника си Хамилтън, а трети вървеше нидерландският пилот на Ред Бул. Само обиколка по-късно германският пилот на Ферари се настани на 14-ото място.

Макс Ферстапен съумя да съкрати преднината на Хамилтън и започна да го притиска в търсене на второто място, в 14-ата обиколка Ботас влезе в бокса и излезе на 6-а позиция. В 27-ата обиколка Макс Ферстапен съумя да изпревари Валтери Ботас, след като пилотът на Ред Бул беше с чисто нови гуми, което му помогна при изпреварването. В 35-ата обиколка Хамилтън беше лидер, но трябваше да влезе в бокса за смяна на гуми. Ферстапен вървеше втори, а Ботас - трети. Ферари-то на Себастиан Фетел вървеше на 14-ото място.

Десет обиколки преди края Хамилтън влезе в бокса, а това позволи на Ферстапен да излезе отново начело. Седем обиколки преди края на състезанието класирането беше Ферстапен, Ботас, Льоклер, Хамилтън, Строл и Албън в първата шестица. С лека маневра Хамилтън изпревари пилота на Ферари и започна да преследва съотборника си Ботас в битка за второто място. Три обиколки преди края, той съумя да го стори и завърши на втората позиция.

В крайна сметка Ферстапен съумя да запази преднината си пред британеца и грабна победата като наруши хегемонията на Мерцедес от старта на сезон 2020. В генералното класиране продължава да води британецът Хамилтън, който има 107 точки. Ферстапен е втори със 77 точки, докато Ботас е трети с четири точки по-малко от днешния победител.

През следващата седмица ще се проведе Гран при на Каталуня в Барселона, шести кръг от шампионата във Формула 1.