САЩ победи Иран с 1:0 в решителен мач на Мондиал 2022 и си осигури участие в елиминационната фаза в турнира. Единственият гол в мача вкара Кристиан Пулишич в 38-ата минута, като така осигури второто място в група В на "янките".

Американският тим влезе в мача с условие да стигне до задължителна победа над персите, за да се класира за осминафиналите, докато иранците ги устройваше и равенство при положение, че Англия не загуби от Уелс в другия мач от групата. САЩ беше по-добрият мач през целия двубой, докато съперниците им опитаха да атакуват по-смело едва през втората част. В края на първото полувреме гол на Тимъти Уеа беше отменен заради засада.

Така САЩ събра 5 точки и зае второ място в крайното класиране, като в осминафиналите на Мондиал 2022 ще играе срещу Нидерландия. Иран остава на трето място с 3 точки, докато победител е Англия със 7 точки.

Gulliver/GettyImages
79 снимки

ВИЖТЕ КОЙ Е ИГРАЧ НА МАЧА

Първата по-интересна възможност в мача се откри пред Муса. Халфът получи пред наказателното поле и отправи удар, който мина над гредата. В 11-ата минута Муса центрира в наказателното поле, а Пулишич отправи удар с глава, но не затрудни Бейранванд.

В 28-ата минута Адамс намери Сарджънт на границата на пеналта. Нападателят отправи удар, който беше блокиран от ирански защитник, а след това топката се озова в Уеа, който отправи слаб удар с глава и не затрудни противниковия вратар. Две минути след това Дест проби отдясно, навлезе навътре и шутира, но топката беше блокирана.

САЩ организира поредна добра атака в 33-ата минута. Сарджънт се ориентира добре в наказателното поле между няколко защитници на персите и пусна страхотен пас към Уеа. Фланговият нападател шутира от около 10 метра, но над вратата.

Иран САЩ

източник: sofascore

По-добрата игра на "янките" даде резултат в 38-ата минута. МакКени пусна страхотен пас от дълбочина към Дест отдясно, който с едно докосване намери връхлитащия в наказателното поле Пулишич, който засече във вратата за 0:1. При попадението офанзивният футболист получи травма, след като се сблъска с вратаря Бейранванд.

В седмата минута на добавеното време на първата част Уеа изскочи от дълбочина и беше изведен сам срещу вратаря от МакКени. Фланговият нападател пусна топката покрай Бейранванд и с помощта на гредата топката се оплете в мрежата. Попадението обаче беше отменено заради засада.

Втората част започна с добра възможност за "янките". Сарджънт получи отличен пас отляво в наказателното поле и опита удар по диагонала, но вратарят спаси. В 52-ата минута Иран за първи път създаде нещо по-интересно пред противниковата врата. Разеян центрира отдясно, а в наказателното поле резервата Годос изпревари Картър-Викърс и отправи удар с глава, но над вратата.

Персите започнаха все по-смело да поглеждат към вратата на Търнър. В 65-ата минута Голизадех проби отдясно и потърси Тареми. Деветката не успя да играе с топката, която се озова в Годос, но офанзивният футболист от дузпата стреля опасно покрай вратата.

В 69-ата минута САЩ получи право да изпълни пряк свободен удар на около 20 метра фронтално от вратата. Зад топката застана Муса, но халфът стреля над вратата. Секунди по-късно Езатолахи шутира от дистанция, но неточно.

В третата минута на добавеното време Поуралиганджи засече с глава центриране на Годос от пряк свободен удар, но прати топката покрай вратата. Дълбоко в добавеното време Карими свали една изписана топка за Тареми, а нападателят успя да изпревари Търнър, но не и да отправи силен удар, а Цимерман изчисти. Иран поиска дузпа за нарушение на Картър-Викърс срещу Тареми, но съдията Матео Лаос не отсъди такава.

Иран - САЩ 0:1

0:1 Кристиан Пулишич (38)

Иран: Бейранванд, Езотолахи, Хайсафи, Хосейни, Мохамади, Резаелан, Голизадех, Нооролахи, Поуралиганжи, Азмун, Тареми

Селекционер: Карлош Кейрош

САЩ: Търнър, Дест, Картър-Викърс, Рийм, Робинсън, Муса, Адамс, МакКени, Пулишич, Уеа, Сърджант

Селекционер: Грег Берхолтер