Бразилия победи с 2:0 Сърбия в първия си мач на Мондиал 2022. В герой за "селесао" на "Лусаил Айконик" стана Ричарлисон. Нападателят откри резултата в 62-ата минута, а в 73-ата минута вкара феноменален гол, с който оформи и крайния резултат.

Южноамериканците в нито един момент не оставиха съмнения в превъзходството, особено през второто полувреме. Именно тогава вкараха и двата си гола, а освен това на два пъти удариха и греда чрез Алекс Сандро и Каземиро. Сърбия рядко застрашаваше Алисон и ще се надява на по-добро представяне срещу Камерун и Швейцария, които са другите два отбора в група G.

Gulliver/GettyImages
85 снимки

ГЛЕДАЙ НА ЖИВО ТУК

Първото по-интересно действие в мача беше в 5-ата минута, когато Страхиня Павлович фаулира грубо Неймар, поради което получи жълт картон. В 13-ата минута бразилците получиха право да изпълнят корнер. Неймар фалцира топката, която влизаше под гредата в близкия ъгъл, но Ваня Милинкович-Савич успя да избие в нов ъглов удар. В следващите минути "селесао" продължи да атакува, но така и не създаваше опасни положения пред сръбската врата.

В 21-ата минута Каземиро опита амбициозен шут от далечна дистанция, който не затрудни стража на "белите орли". Шест минути по-късно Тиаго Силва пусна страхотен извеждащ пас от дълбочина за Винисиус. Нападателят се озова очи в очи с Ваня Милинкович-Савич, но вратарят беше по-бърз и успя да избие топката току пред играча на Реал Мадрид.

В 35-ата минута Бразилия организира страхотна многоходова атака. Възпитаниците на Тите с по едно докосване матираха отбраната на сърбите, като Лукас Пакета намери Рафиня в наказателното поле. Фланговият футболист беше оставен непокрит, но от десетина метра стреля слабо и не затрудни Ваня Милинкович-Савич.

В 41-ата минута Каземиро опита да изведе Винисиус отляво, а Никола Миленкович в опита си да изчисти подари топката на нападателя. Вини навлезе в наказателното поле и отправи удар, но не намери очертанията на вратата.

Бразилия Сърбия

източник: sofascore

В началните секунди на втората част обраната на сърбите допусна сериозна грешка, която позволи на Рафиня да остане сам срещу вратаря на балканците. Крилото на Барселона отправи удар от около 12 метра, но Милинкович-Савич спаси. В 50-ата минута Неманя Гудел фаулира връхлитащия в наказателното поле Неймар на границата. Зад топката застана Неймар, чийто шут срещна стената и излезе в корнер. След неговото изпълнение Ричарлисон отправи удар с глава, но сръбски защитник блокира топката.

Пет минути по-късно Винисиус проби отляво и намери Неймар на дузпата, но звездата на ПСЖ не намери очертанията на вратата. В 60-ата минута гредата спаси Сърбия. Алекс Сандро отправи топовен шут от около 25-30 метра, но топката срещна дясната греда. Секунди по-късно Винисиус потърси далечния ъгъл отляво, но прати топката над вратата.

Крепостта на "белите орли" падна в 62-ата минута. Неймар навлезе в наказателното поле и остави за Винисиус, който отправи силен удар. Милинкович-Савич успя да избие, но Ричарлисон изпревари Павлович и заби топката в опразнената врата за 1:0.

В 73-ата минута "селесао" удвои своя аванс. Винисиус проби отляво и намери Ричарлисон на дузпата. Деветката овлдя и със страхотен удар от въздуха матира сръбския вратар за втори път.

В 81-ата минута гредата отново беше в помощ на Сърбия. Каземиро прати страхотен снаряд от около 15 метра, но топката срещна горната греда. Малко след това Милинкович-Савич изби удар от границата на наказателното поле на Фред. В 86-ата минута Антони се подигра с Лазович отляво и намери Родриго, който навлезе навътре и отправи удар, който мина над вратата.

Бразилия - Сърбия 2:0

1:0 Ричарлисон (62)

2:0 Ричарлисон (73)

Бразилия: 1. Алисон, 2. Данило, 3. Тиаго Силва, 4. Маркиньос, 6. Алекс Сандро, 5. Каземиро, 7. Лукас Пакета (75 - 8. Фред), 10. Неймар (80 - 19. Антони), 11. Рафиня (87 - 26. Мартинели), 9. Ричарлисон (79 - 18. Габриел Жезус), 20. Винисиус (75 - 21. Родриго)

Селекционер: Тите

Сърбия: 23. Ваня Милинкович-Савич, 4. Никола Миленкович, 5. Милош Велкович, 2. Страхиня Павлович, 25. Филип Младенович (66 - 18. Душан Влахович), 14. Андрия Живкович (57 - 7. Неманя Радонич), 16. Саша Лукич (66 - 22. Дарко Лазович), 8. Неманя Гудел (57 - 24. Иван Илич), 20. Сергей Милинкович-Савич, 10. Душан Тадич, 9. Александър Митрович (84 - 6. Неманя Максимович)

Селекционер: Драган Стойкович

Ж.к.: Страхиня Павлович, Неманя Гудел, Саша Лукич (Сърбия)

Съдия: Алиреза Фагани (Иран)

Стадион: "Лусаил Айконик", Лусаил