Португалия изигра най-силния си мач от началото на Световното първенство в Катар и разгроми с 6:1 Швейцария в последен 1/8-финален двубой на турнира. Над всички на терена беше нападателят на Бенфика Гонсало Рамош, който записа хеттрик (17’, 50’ и 67’). Освен него за „мореплавателите“ се разписаха Пепе в 33-ата, Рафаел Герейро в 55-ата и Рафаел Леао в добавеното време на сблъсъка с красиво изпълнение. Почетното попадение за „кръстоносците“ реализира Мануел Аканджи в 58-ата минута.

Gulliver/GettyImages
99 снимки

Иберийците не оставиха съмнение кой е по-добрият отбор на терена и напълно заслужено стигнаха до разгромния резултат. По този начин португалците станаха последният ¼-финалист на Мондиала, където ще се изправят срещу сензацията Мароко, който отстрани сензационно световният шампион от 2010-а година Испания след изпълнение на дузпи.

86 снимки

ВИЖТЕ КОЙ Е inbet ИГРАЧ НА МАЧА!

100 снимки

Голямата новина преди срещата бе, че капитанът на иберийците - Кристиано Роналдо, остана на резервната скамейка за първия съдийски сигнал. За първи път от Европейското първенство през 2008-а година Кристиано бе оставен резерва на мач от голямо първенство. Най-вероятната причина за това бе появилото се напрежение между него и селекционера Фернандо Сантош при смяната на нападателя в мача с Южна Корея.

ВСИЧКО ЗА МОНДИАЛ 2022 МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

100 снимки

Срещата стартира равностойно, като в първата петнайсетина минути и двата отбора не предприемаха излишни рискове, като опитаха по няколко атаки, които обаче не доведоха до удари към една от двете врати.

Португалия обаче взе важен аванс с първата реална голова ситуация в мача. Рафаел Герейро изпълни тъч отляво и подаде за Жоао Феликс, който пък намери Рамош в наказателното поле. Нападателят на Бенфика пое добре топката и с топовен изстрел към близкия ъгъл не остави шансове на вратаря Ян Зомер – 1:0.

Иберийците заиграха по-добре и пет минути по-късно отправиха нови два точни удара. Първо Отавио шутира без подготовка с левия крак от границата на наказателното поле и бе точен, но право във вратаря. Секунди след това Феликс намери Рамош с дълго подаване отляво, а нападателят овладя, справи се с Мануел Аканджи и влезе навътре, след което шутира по земя пред пеналтерията, но слабо и право в Зомер.

Швейцария се посъбуди и след половин час игра имаше добър шанс да изравни резултата. Джердан Шакири стреля директно от опасен пряк свободен удар от около 30 метра, като завъртя добре топката над стената, но вратарят Диго Коща покри долния си ляв ъгъл и изби в корнер.

"Мореплавателите" обаче успокоиха нещата на терена с втори гол в 33-ата минута. Бруно Фернандеш центрира чудесно от ъглов удар, а капитанът Пепе се придвижи отлично към границата на вратарското поле, където скочи и не остави шансове на Аканджи, и с мощен изстрел с глава заби топката във вратата на Зомер за втори път – 2:0.

"Кръстоносците" имаха нелош шанс да върнат едно попадение в 38-ата минута. Тогава Едимилсон Фернандес центрира опасно отляво в наказателното поле, където вратарят Коща не се намеси по най-добрия начин, а след това топката стигна до Ремо Фройлер, който опита удар с глава, но Диого Далот изчисти малко пред голлинията си.

Португалия можеше да реши всичко с трети гол в 43-ата минута. Рамош беше изведен отлично от дълбочина в наказателното поле на швейцарците и стреля ниско с левия крак по диагонала, но Зомер се намеси и с една ръка изби в корнер.

100 снимки

На почивката беше извършена смяна в състава на Мурат Якин, който пусна в игра Ерай Кюмерт на мястото на Фабиан Шер, който в края на първото полувреме получи жълт картон.

Пет минути след старта на втората част Португалия стигна до трето попадение. Диого Далот центрира ниско отдясно в наказателното поле, а на първа греда Рамош изпревари Ерай Кюмерт и нападателят засече във вратата на Зомер за 3:0. Останаха съмнения дали Кюмерт не е докоснал последно топката и това да бъде отчетено като автогол, но в крайна сметка нападателят на Бенфика беше записан като голмайстор.

"Мореплавателите" не спряха дотук и само пет минути по-късно реализираха и четвърти гол. Рамош получи в половината на Швейцария и напредна към пеналтерията, след което изведе отляво в наказателното Рафаел Герейро. Защитникът на Борусия Дортмунд бе оставен сам, пое топката добре и с мощен удар под гредата не остави шансове на Зомер за 4:0.

Швейцарците все пак отговориха на предизвикателството и върнаха един гол в 58-ата минута. Шакири центрира от ъглов удар, а на първа греда Рамош опита да изчисти, но вместо това отклъни назад, където бе забравен Аканджи, а защитникът просто подложи десния си крак и отбеляза – 4:1.

Головата фиеста продължи и в 67-ата минута, когато Рамош записа своя хеттрик. Феликс получи пред дъгата на наказателното поле и след това изведе сам срещу вратаря отдясно в пеналтерията Рамош, който копна топката над Зомер и записа своя хеттрик – 5:1.

В 72-ата минута на терена се появи голямата звезда на иберийците - Кристиано Роналдо, който смени Жоао Феликс.

Именно Роналдо беше на косъм от това да запише името си сред голмайсторите в 84-ата минута, когато беше изведен зад последния в защитата на швейцарците, напредна към наказателното поле, шутира от границата му с левия крак и отбеляза, но бе вдигнат флаг за засада, а повторенията потвърдиха това решение.

До края на мача имаше време и резервата Рафаел Леао да се разпише и то по какъв начин. Той и Герейро направиха чудесно двойно отляво и звездата на Милан бе изведен в наказателното поле, излъга съперник и с чудесен техничен удар намери далечния ъгъл на безпомощния Зомер за крайното 6:1.