Бразилия стана вторият отбор след Франция, който си официализира класирането към осминафиналите на Световно първенство. Това стана факт, след като Селесао победи с минималното 1:0 на стадион „974“ в Доха.

Победата над „кръстоносците“ за петкратния световен шампион не дойде никак лесно, но в 83-ата минута Каземиро вкара цялата си сила при диагонален удар по топката и тя влетя зрелищно във вратата на направилия отличен мач Ян Зомер.

Така „златистите“ калкулираха шест точки от първите си два мача и със сигурност продължават към осминафиналите, но трябва да се установи на коя от първите две позиции ще завършат. Това ще стане ясно след изиграването на третите мачове. Тогава хората на Тите срещат Камерун, който е трети с 1 точка. Швейцария е втори с три и ще играе със Сърбия, който е с 1.

ЕТО КОЙ ИЗБРАХТЕ ЗА inbet ИГРАЧ НА МАЧА

90 снимки

В третата минута бразилците пратиха прострелно топката от фал след свободен удар, но футболистите на Тите се разминаха с топката и тя отиде в тъч. В началните минути от срещата Селесао беше тимът, който владееше малко повече топката, но швейцарците също се стараеха да убиват устрема на латиносите.

"Златистите" налагаха натиск спрямо опонента, но момчетата на Мурат Якин спазваха сериозна тактическа дисциплина и рядко позволяваха на футболистите на Тите да атакуват вратата на Зомер. В 27-ата минута Рафиня пое вдясно и центрира прекрасно в наказателното поле към Винисиус. Силван Видмер не проследи атакуващия футболист на Селесао, който стреля от въздуха, но Ян Зомер блокира в ъглов удар.

Четвърт час преди края на първото полувреме Рафиня на скорост си отвори коридор и шутира много силно с левия от сериозна дистанция, но право в ръцете на Зомер.

Gulliver/GettyImages
88 снимки

Бразилците продължиха да доминират при владението на топката и създадоха няколко футболни суматохи пред вратата на Ян Зомер, но без сериозна точност. Минута преди края на първата част капитанът на Бразилия - Тиаго Силва, беше намерен на близката греда и стреля с глава, но встрани от швейцарската врата след рикошет в тялото на Джака. Последва нов корнер, а топката отново беше насочена остро към Зомер, за да може стражът на Швейцария да се намеси за пореден път.

100 снимки

По време на почивката Тите смени Лукас Пакета, а на негово място се появи Родриго Гояс. В 56-ата Бразилците развиха много добра атака, а вляво получи Винисиус. Той центрира с външната част на десния си крак за Ричарлисон, който протегна крака си да вкара, но се забави с около секунда. Малко преди това пък Бреел Емболо пресира Алисон, който беше с топка в крака, но стражът някак предотврати блокиране на паса му.

В 66-ата Селесао откри резултата на "974". Алисон изрита топката към Каземиро, който продължи за Родриго. Той изведе Винисиус сам срещу Зомер и с лекота го преодоля. След преразглеждането на ВАР обаче реферът от Ел Салвадор вдигна ръката си за засада и голът беше отменен.

След 81 минути игра при ъглов удар Бруно Гимараеш връхлетя върху топката и отправи точен удар, но само, за да я улови Зомер. Две след това Селесао разигра феноменално вляво, след като Винисиус комбинира с Бруно Гимараеш. Той с едно пуска за Каземиро, който с много силен удар прати топката, този път неспасяемо във вратата на Зомер - 1:0 за "златистите".

Три преди края пък Родриго отправи много мощен удар към швейцарската врата, но Зомер боксира в ъглов удар.

84 снимки

След отбелязания гол бразилците приеха Швейцария в своята половина, а "кръстоносците" тръгнаха да търсят изравнителен гол по време на шестминутното добавено време. В петата на добавеното Каземиро даде дълга топка от фал към Винисиус, който елегантно свали с едно към Родриго и го изведе сам срещу Зомер, но резервата стреля право в тялото на вратаря.