Селекцията на Мароко доживя своя голям момент на Световни първенства и записа първа победа на Мондиали. Това се случи, след като „лъвовете на Атлас“ подчиниха с 2:0 считания за фаворит – Белгия, който за втори пореден мач в Катар разочарова с изявите си по терените на емирството.

И двата гола за африканците паднаха през второто полувреме, като Сабири откри в 73-ата минута, а в добавеното време Абуклал тотално попари амбициите на „червените дяволи“, които бяха по-слабият от двата отбора на „Ал Тумама“. Така хората на Роберто Мартинес за втори път поред не се представиха според предварителните очаквания, след като победиха преди няколко дни Канада с 1:0, макар "кленовите листа" да бяха по-добрият отбор и в тази среща.

Мароко записа втора поредна суха мрежа в турнира, след като в дебютната си среща направи равенство – 0:0, с Хърватия. По-късно в неделя „ватрените“ ще спорят с Канада в другия мач от групата. В идния рунд Белгия ще срещне Хърватия, а Мароко ще играе с Канада.

ГЛЕДАЙ НА ЖИВО МАЧА ТУК

ЕТО КОЙ ИЗБРАХТЕ ЗА inbet ИГРА НА МАЧА

Мароканците трябваше да правят промяна в състава си още преди да е започнала срещата, след като по време на загрявката травма получи титулярният вратар Ясин Буни. На негово място стартира Мунир Мохамади. В петата минута белгийците бяха много близо да открият резултата, след като Торган Азар изведе Миши Батшуай. Нападателят шутира, но Мохамади с тяло спаси.

Gulliver/GettyImages
90 снимки

През първия четвърт час на срещата Белгия владееше повече топката и създаваше хаос около вратата на Мунир Мохамади, докато Мароко опитваше да порази съперника с контрадействия, които обаче бяха лимитирани в първите 15 минути на "Ал Тумама". В 17-ата Амаду Онана отигра топката след центриране от ъглов удар, но стреля от няколко метра над мароканската врата. Малко след това пък Тома Мюние шутира от средна дистанция, но Мохамади спаси.

В 33-ата белгийците разиграха много добре, а Де Бройне видя вдясно Мюние. Халфбекът на "червените дяволи" подаде по земя към Батшуай, но Мунир излезе и улови топката.

83 снимки

Шест преди края Кевин Де Бройне стреля от малък ъгъл след фал, но топката мина над напречната греда на Мунир. В добавеното време на първата част реферите отмениха гол на "лъвовете на Атлас". Хаким Зиеш шутира силно от фал, а Хакими и Саис атакуваха с глава кълбото. И двамата не играха с него, а Тибо Куртоа не успя да отрази удара и топката влетя в мрежата му. След преразглеждането обаче стана ясно, че Саис е в засада и влияе на действията на белгийския страж и реферът отмени гола.

Пет след подновяването на играта Хаким Зиеш шутира от дистанция, но Куртоа спаси авторитетно. Белгия отговори с диагонален удар на Еден Азар, но Мунир изби в корнер. След него Онана игра с топката, но ударът му отлетя аут. В 57-ата Софиан Буфал с лекота премина край Тома Мюние и шутира силно по диагонала, но топката не намери очертанията на вратата, пазена от Куртоа.

90 снимки

В 65-ата влезлият като резерва Дрийс Мертенс заходи през средата и с едно движение елиминира бранител на Мароко. Последва много мощен удар, но Мунир спаси. Две след това за Мароко излезе Хакими, а в игра се появи Яхия Алах. С него в игра се появи и Сабири. Няколко минути, след като влезе в игра Абделхамид Сабири откри резултата на "Ал Тумама". Топката беше стреля от малък ъгъл към вратата на Куртоа от Сабири. Саис пак я атакува, но този път халфът на Уулвърхемптън беше в чиста позиция - 1:0 за Мароко.

Десетина минути преди края Роберто Мартинес форсира връщането на Ромелу Лукаку в игра и той замени Мюние. Белгийците наложиха натиск, което изнесе отборът им напред, но в добавенотов реме мароканският тим удари за втори път след отлична комбинация между Зиеш и резервата Абуклал - 0:2.

FT  / БЕЛГИЯ - МАРОКО 0:2

0:1 Сабири (73)

0:2 Абуклал (90+3)