Отборите на Камерун и Сърбия сътвориха истинско зрелище в мач от група G на Мондиал 2022. Двата тима не успяха да излъчат победител, завършвайки при резултат 3:3. Двубоят бе от изключителна важност и за двата състава, които стартираха със загуби в първия кръг.

Срещата премина през серия от обрати, но в крайна сметка нито един от двата тима не съумя да се поздрави с трите точки.

Камерун изненадващо откри резултата чрез Жан-Шарл Кастелато, но с два гола в продължението на първото полувреме Сърбия обърна. Точни за „орлите” бяха Страхиня Павлович и Сергей Милинкович Савич. През втората част Александър Митрович увеличи преднината на сърбите, но с попадения на Абубакар и Чупо-Мотинг, Камерун се добра до точката.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

Часове преди началото на мача от групата на Камерун бе отстранен вратарят на тима Андре Онана. Според информациите, звездата на африканците е нарушил дисциплината в отбора и поради тази причина е изваден от основния състав. Не е ясно дали той ще бъде върнат в групата за следващия мач на Камерун срещу Бразилия.

Двубоят в Уакра започна кошмарно за нападателя на Сърбия Александър Митрович. Голмайсторът  на Фулъм падна лошо и изкълчи глезена си още в 1-ата минута на двубоя. След оказаната му лекарска помощ обаче, Митрович се завърна на терена.

Именно той отправи първия удар в срещата. Неманя Максимович центрира в наказателното поле на Камерун, където Митрович бе оставен непокрит и стреля с глава, но над вратата. В 11-ата минута отново звездата на сърбите бе близо до откриване на резултата. Той получи отдясно в пеналта, финтира с лекота защитник на Камерун и стреля технично с левия крак, но за топката срещна десния страничен стълб.

Отборът на Сърбия продължи да играе по-добре и да създава по-опасните положения пред противниковата врата. В 17-ата минута след една на наглед безобидна ситуация, Камерун си създаде сериозни неприятности. Цели трима играчи на африканците не успяха да изчистят топката в наказателното си поле, тя попадна в Митрович, който обаче бе неподготвен и стреля в аут.

Камерун отговори с много мощен шут на Кунде по диагонала, но Ваня Милинкович-Савич бе на мястото си и изби в корнер. Футболистите на селекционера Ригоберт Сонг продължиха да изнасят играта в по-предни позиции и стигнаха до нов ъглов удар пред вратата на Сърбия, след който дойде и първия гол в срещата.

След центрирането от корнера, футболист на Камерун успя да отклони топката към далечната греда, където Жан-Шарл Кастелато бе оставен абсолютно непокрит и от няколко метра на празна врата откри резултата.

Тимът на Драган Стойович обаче показа страхотен характер и само в рамките на две минути в продължението на първата част, съумя да обърне резултата в своя полза. Първо Страхиня Павлович изравни с глава след центриране на Душан Тадич от фал. Малко по-късно след нова грешка в отбраната на Камерун, Живкович намери Сергей Милинкович-Савич пред дъгата на наказателното поле, който с премерен удар преодоля стража на камерунците.

Играчите на Камерун изглеждаха обезверени, но влезлият от резервната скамейка нападател Венсан Абубакар им вдъхна нови сили и в 64-та минута върна един гол за своите с хладнокръвен и атрактивен прехвърлящ удар. Първоначално голът бе отменен заради засада, но проверката от ВАР показа, че Абубакар е бил на чиста позиция. Още в следващата атака Абубакар отново се измъкна от лош опит за засада и този път подаде на Ерик Чупо-Мотинг, който изравни от няколко метра.

До края и двата тима имаха по няколко шанса да стигнат до победен гол, но вратарите се отличиха с по няколко намеси, а сърбите не завършиха добре част от своите атаки, и двубоят завърши при равенство 3:3. Крайната статистика показа, че "неукротимите лъвовете" са отправили осем точни удара към врата на противника, докато сърбите са имали шест точни изстрела и още седем неточни.

Така Камерун и Сърбия записаха първата си точка на Световното първенство и запазват своите шансове да продължат напред, но ще трябва да търсят задължителна победа в последните си мачове. За африканския тим предстои сблъсък с Бразилия, докато Сърбия завършва груповата фаза с двубой срещу Швейцария. И двете срещи ще се играят в петък, 2-ри декември, от 21:00 часа.

FT • КАМЕРУН – СЪРБИЯ  3:3

1:0 Кастелато 29'

1:1 Павлович 45'

1:2 Милинкович-Савич 45'

1:3 Митрович 53'

2:3 Абубакар 64'

3:3 Чупо-Мотинг 66'

Камерун: 16 Дейвис Епаси, 15 Пиер Кунде, 19 Колинс Фаи, 21 Жан-Шарл Кастелато, 3 Никола Н Кулу, 25 Нуохуо Толо, 8 Андре Ангиса, 18 Мартин Хонгла,  20 Браян Мбеумо, 13Ерик Максим Чупо-Мотинг, 12 Карл Токо-Екамби

Селекционер: Ригоберт Сонг

Сърбия: 23 Ваня Милинкович, 6 Неманя Максимович, 4 Никола Миленкович, 5 Милош Велкович, 2 Страхиня Павлович, 14 Андрия Живкович, 17 Филип Костич, 16 Саша Лукич, 20 Сергей Милинкович-Савич, 10 Душан Тадич, 9 Александър Митрович