Южна Корея измъкна драматична победа с 2:1 над Португалия в мач от Група H и се класира за 1/8-финалите на Мондиала. Азиатците изпревариха Уругвай по голова разлика, но трябваше да изчакат няколко минути края на другия двубоя в групата преди да дадат воля на емоциите. Някои от тях не скриха сълзите си от щастие и споделиха радостта си с феновете, които не спряха да ги подкрепят.

Южна Корея  Португалия

източник: sofascore.com

Хе Чан Хуан хвърли в екстаз Южна Корея с гол в добавеното време на мача след фантастична асистенция на звездата Хю Мин Сон, който пробяга близо 80 метра. Двата отбора си размениха по едно попадение преди почивката. Рикардо Орта (5) изведе "мореплавателите" напред, а Ким (27) изравни след щастлив рикошет в гърба на Кристиано Роналдо.
Португалия поведе с първата си опасна атака още в 5-ата минута. Ветеранът Пепе хвърли дълъг пас към Диого Далот на десния фланг и това постави в шах корейската защита. Футболистът на Манчестър Юнайтед напредна и върна по земя връхлитащия Рикардо Орта, който без забавяне матира вратаря Ким.

Постепенно корейците изнесоха играта в половината на Роналдо и компания в търсене на изравнително попадение. В 17-ата минута топката бе пратена в мрежата на Диого Коща, но голът не зачетен заради засада.

В 27-ата минута резултатът бе изравнен. Центриране от корнер се удари в гърба на върналия се да помага в защита Кристиано Роналдо и в получилото се разбъркване в наказателното поле първи до топката стигна Йон-Гуон Ким. С хубав удар по земя той направи безпомощен Диого Коща - 1:1.

В заключителните минути на първата част отборът на Португалия натисна и стигна до две отлични възможности да си върне аванса. Първо Роналдо с глава не намери вратата при добавка отблизо, а малко след това Рикардо Орта бе оставен непокрит в наказателното поле, но шутира право в  ръцете на корейския страж.

БГНЕС
39 снимки

В първите минути на второто полувреме двата отбора не създадоха почти нищо пред вратарите и трибуните се раздвижиха само от пропуските на зваздите Роналдо и Хюн Мин Сон. В 65-ата минута португалският селекционер Фернандо Сантош предприе три смени, като терена напусна и Роналдо. С намръщено лице Кристиано предаде капитанската лента на ветерана Пепе и седна на пейката, мърморейки срещу решението на треньора.

В добавеното време на мача корейците стигнаха до победата. Хю Мин Сон подхвана контраатака от своята половина и стигна до наказателното поле на противника. Там изчака включването на своя съотборник Хе Чан Хуан и с перфектен пас го завължи да вкара - 2:1 за Южна Корея. Попадението хвърли в еуфория отбора и феновете, които обаче трябваше да изчакат края на другия мач в групата между Уругвай и Гана, за да са сигурни, че се класират за елиминациите.

ЮЖНА КОРЕЯ - ПОРТУГАЛИЯ 2:1

Южна Корея: 1. Ким Сун-Кю, 15. Ким Мун-Хуан, 20. Кюн-Уон Куон, 19. Йон-Гуон Ким, 3. Жин-Су Ким, 5. У-Йон Чун, 6. Ин-Бом Хуанг, 18. Кан-Гин Лий, 10. Джа-Сун Лий, 9. Гуе-Сун Чо, 7. Сон Хюн-Мин-к
Селекционер Серхио Коща

Португалия: 22. Диого Коща, 2.Диого Далот, 3. Пепе, 24. Антонио Силва, 20. Жоао Кансело, 18. Рубен Невеш, 23, Матеуш Нунеш, 17. Жоао Марио, 16. Витиня, 7. Кристиано Роналдо-к, 21. Рикардо Орта