Сърбия и Швейцария изиграха един от най-зрелищните двубои на Световното първенство в Катар! Двата тима предоставиха невероятен футбол, а към 1/8-финалите продължават "кръстоносциите", които победиха западните ни съседи с резултат 3:2 в  последен сблъсък от група „G“ на Мондиала.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

Още през първото полувреме паднаха цели четири гола. Всичко стартира с Джердан Шакири, който откри резултата в 20-ата, но Александър Митрович изравни в 26-ата минута. Душан Влахович донесе пълния обрат в 35-ата преди Бреел Емболо да донесе нова равенство в 44-ата минута. Ремо Фройлер пък се оказа големият герой за швейцарците, след като отбеляза победното попадение в 48-ата минута и завърши втория обрат.

96 снимки

Като цяло швейцарците бяпа по-добрия отбор и създадоха повечето ситуации и заслужено се класират напред. Първото полувреме мина под знака на едно страхотно темпо с много динамика и голови положения. Балканците нямаха и късвет в една ситуация, когато удариха греда. Втората част стартира ударно за момчетата на Мурат Якин, които отбеляза и така важното попадение, с което отново поведоха. Впоследствие те контролираха развоя на събитията и не доопуснаха да бъдат изравнени. В самия край на двубоя нервите взеха връх и играчите на двата тима се сбиха на терена, но в крайна сметка всичко се размина само с жълти картони.

77 снимки

По този начин Швейцария завръшва на втора позиция с шест точки и ще играе с Португалия на 1/8-финалите, докато Сърбия остава на последното място със само една точка в актива си. Любопитното бе, че срещата беше и повторение на сблъсъка между двата тима от Мондиал 2018, когато отново швейцарците триумфираха.

ВИЖТЕ КОЙ е inbet ИГРАЧ НА МАЧА!

ВСИЧКО ЗА МОНДИАЛ 2022 МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

Мачът стартира ударно за Швейцария, като още преди са изтекли и 30 секунди от срещата Швейцария можеше да поведе в резултата. След блокиран удар на гранит Джака топката се озова в Бреел Емболо пред границата на вратарското поле, който опита да стреля, но вратарят Ваня Милнкович-Савич скъси дистанцията и спаси. Кълбото обаче се върна в Джака, който шутира отново, но пак стражът на сърбите направи спасяване.

Сърбия отговори в петата минута, когато Никола Миленкович засече с глава центриране от ъглов удар от границата на вратарското поле, но покрай дясната греда на вратаря Грегор Кобел.

Пет минути по-късно сърбите на свой ред можеха даа открият резултата, но удариха греда. Душан Тадич намери отлично Андрия Живкович пред наказателното поле, който отправи силен удар по диагонала, но топката се отби от дясната греда на Кобел. След това кълбото попадна в Душан Влахович, който обаче не беше готов и не успя да нанесе добър удар и вратарят улови.

Вихреното темпо продължи, а резултатът обаче беше откри от Швейцария в 20-ата минута. Тогава Рикардо Родригес напредна отлично на скорост отляво, влезе в наказателното поле и центрира към далечната греда, където Страхиня Павлович не успя да изчисти добре. Топката се озова в Джибрил Соу, който подаде за Джердан Шакири отдясно в пеналтерията, а футболистът на Чикаго Файър шутира моментално с левия крак и отбеляза в долния ляв ъгъл на Милинкович-Савич – 0:1.

Две минути след това Джака получи пред дъгата на наказателното поле и шутира точно с левия крак по тревата, но право във вратаря на Сърбия.

Западните ни съседи обаче бързо изравниха резултата. В 26-ата минута сърбите откраднаха топката на центъра, а капитанът Тадич напредна на скорост отляво и центрира в наказателното поле, където Мануел Аканджи остана далеч от Митрович, който с прекрасен удар с глава прати топката в левия ъгъл на Кобел за 1:1.

След точно половин час игра "кръстоносците" пропуснаха отново да излязат напред в резултата. Шакири беше изведен отдясно в наказателното поле с прекрасен дълъг пас от страна на Родригес, а ветеранът стреля с външен фалц с левия крак в близкия ъгъл, но топката се оплете от външната страна на мрежата.

В 35-ата минута обаче сърбите избухнаха, след като стигнаха до пълния обрат. Шакири сбърка фатално с паса си назад в своята половина, което доведе до контраатака на сърбите. Топката се озова в Тадич, който опита да подаде да подаде за Душан Влахович, играч на Швейцария пресече, но топката все пак се озова в нападателя на Ювентус, който с премерен удар по тревата отбеляза в долния ляв ъгъл на Кобел – 2:1.

Голото шоу продължи и Швейцария вдигна отново темпото, за да изравни резултата в 44-ата минута. „Кръстоносците“ организираха чудесна атака, която премина през Шакири и Соу пред наказателното поле, а след това Силван Видмер бе намерен на отляво в пеналтерията и центрира ниско към далечната греда, където Емболо беше оставен съвсем сам и без проблеми засече и изравни – 2:2.

Втората част стартира както и първата - с гол и нов обрат. В 48-ата минута Емболо се пребори за топката отдясно в наказателното поле, след което подаде за Шакири, който центрира в наказателното поле, а там Рубен Варгас отклони технично с пета към точката за дузпа, където Фройлер разстреля Милинкович-Савич за 2:3 в порза на Швейцария.

В 57-ата минута Емболо не успя да засече точно топката от около пет-шест метра пред вратата, но повторенията показаха, че нападателят е бил в положение на засада и дори да имаше гол, то той нямаше да бъде зачетен.

Сърбите не даваха индикации, че ще се предадат и в 61-ата минута имаха хубав шанс да изравнят. Филип Костич центрира отляво в наказателното поле, а на далечната греда Лука Йович достигна до топката и на свой ред я върна обратно в опасна зона пред вратата, където Тадич стреля, но над вратата на Кобел.

В 65-ата минута сърбите поискаха дузпа, след като Митрович падна в наказателното поле на Швейцария след съприкосновение с Фабиан Шер, но главният съдия не отсъди наказателен удар. Това не се хареса на резервната скамейка на Сърбия, където страстите се нажежиха и трябваше да бъдат успокоявани с жълти картони. Системата ВАР също потвърди решението, че наказатален удар няма да бъде отсъден.

Сърбия - Швейцария / Световно първенство по футбол, Катар 2022, група G, трети кръг, 02.12.2022 г.

източник: Gulliver/GettyImages

В следващите минути на терена настана затишие, а бяха извършени и доста промени в двата отбора.

Осем минути преди края на редовното време Аканджи пробва директен изстрел пред наказателното поле от пряк свободен удар, като завъртя топката покрай стената, но и покрай вратата.

С наближаването на края на двубоя сърбите изглеждаха уморени и примиирени явно със загубата, тъй като често отваряха празни пространства за противниковите играчи. Така в 89-ата минута резервата Кристиан Фаснахт беше чудесно изведен отляво в наказателното поле и стреля, но вратарят Миилинкович-Савич излезе бързо, скъси дистанцията и блокира удара.

В добавеното време на мача нервите на играчите на двата отбора не издържаха и се стигна до бой на терена макар всичко да дойде след наглед неособено спорна ситуация. Джака и Никола Миленкович, които бяха най-активни, бяха санкционирани с жълти картони. Страстите обаче продължиха и след това, когато и Митрович се включи в словесните и физическите сблъсъци. В крайна сметка всичко се размина без сериозни последици.

До края сърбите така и не успяха да стигнат до нещо повече и отпадат от Мондиала, докато „кръстоносците“ ще играят с Португалия на 1/8-финалите.