Нидерландия победи домакина на Мондиал 2022 Катар с 2:0 и по този начин си осигури първата позиция в група А. „Лалетата“ имат 7 точки и са недостижими на върха.

Попаденията за „оранжевите“ вкараха Коди Гакпо и Френки де Йонг, а още един гол на Стивън Бергхаус бе отменен. Домакините от емирството напускат първенството без спечелена точка и със само един отбелязан гол. За селекцията на Луис ван Гаал предстои сблъсък с втория от група В на 1/8-финалите.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

Нидерландия - Катар

източник: Sofascore.com

Истински карамбол в наказателното на Катар се образува в 4-ата минута. Клаасен се озова на стрелкова позиция, но бе блокиран в последния момент. Впоследствие Блинд на два пъти шутира, като първият му удар бе във вратаря Баршам, а вторият прехвърли вратата. Лошо изчистена топка от бранител на Катар попадна у Дъмфрис минути по-късно - десният халфбек на Интер обаче стреля високо и неточно от 15-16 метра.

В 12-ата минута дойде нова опасна атака на "лалетата" - Блинд отляво на наказателното опита да намери Гакпо на точката на дузпата. Нападателят бе блокиран точно преди да нанесе изстрел. Две минути по-късно Де Йонг стреля от 22-23 метра, но удари тялото на Клаасен. При добавката Мемфис Депай от чиста позиция не намери очертанията на катарската врата.

Преди да изминат 20 минути игра Клаасен засече с глава центриране от ъглов удар на Гакпо, но и той не намери рамката на вратата. Четири-пет минути трябваха на нидерландците да създадат нов шанс - Депай овладя страхотен дълъг пас и се освободи от опеката на защитник, но красивото му изпълнение не се увенча с гол.

В 26-ата минута Гакпо откри резултата, след като получи топката от Клаасен, напредна няколко метра и когато вече бе на границата на наказателното поле шутира силно в долния ляв ъгъл на Баршам.

Голмайсторът Гакпо имаше и нов шанс да вкара в 40-ата минута. Играчът на ПСВ получи топката полуобърнат към вратата на границата на пеналта и моментално стреля, но в аут. Впоследствие се оказа, че е бил и в положение на засада.

89 снимки

"Оранжевите" поведоха с 2:0 само четири минути след началото на втората част. Клаасен центрира в наказателното, а там катарски бранител не успя да пресече подаването и топката попадна у Депай, който стреля от въздуха, но Баршам отрази. При добавката обаче Де Йонг нямаше как да сбърка на празна врата от няколко метра.

В 68-ата минута Бергхаус прати топката в мрежата, но попадението не бе зачетено, тъй като в хода на атаката Гакпо си бе послужил с ръка.

Дъмфрис напредна отдясно и центрира в 74-ата минута. Топката обаче рикошира в тялото на Абделкарим Хасан и на Баршам му се наложи да се намесва, за да предотврати трето попадение.

Бергхаус със страхотен фалцов удар в далечния ъгъл можеше да направи 3:0 в добавеното време, но изстрелът му се отклони в напречната греда.

FT Нидерландия - Катар 2:0

1:0 Коди Гакпо 26`

2:0 Френки де Йонг 49`

Нидерландия: Андрес Ноперт, Юриен Тимбер, Върджил ван Дайк, Нейтън Аке, Дензъл Дъмфрис, Мартен де Роон, Френк де Йонг, Дейли Блинд, Дейви Клаасен, Коди Гакпо, Мемфис Депай

Селекционер: Луис ван Гаал

Катар: Мешаал Баршам, Исмаил Мохамад, Педро Мигел, Буалем Кухи, Абделкарим Хасан, Хомам Ахмед, Хасан Хейдос, Асим Мадибо, Албедлазиз Хатем, Алмоез Али, Акрам Афиф

Селекционер: Феликс Санчес