Световният вицешампион – Хърватия, достигна до полуфиналите на Мондиал 2022, след като елиминира суперфаворита Бразилия на 1/4-финалите. Това се случи, след като в редовното време резултатът беше 0:0, а в края на първото продължение Неймар поведе Селесао напред.

Тогава звездата на Бразилия комбинира с Родриго и финтира бранители на Хърватия, след което и вратаря на „ватрените“. И докато всички мислеха, че Селесао ще вземе тази среща, то хърватите изравниха в 117-ата след гол на резервата Бруно Петкович, чието попадение прати мача в дузпи.

При тях бразилците направиха два пропуска чрез Родриго Гояс и Маркиньос, докато „ватрените“ бяха безпогрешни, за да продължат напред. В полуфиналите сега Хърватия чака победителя между Аржентина и Нидерландия, като двата тима ще си дадат пряк спор в петък вечер.

90 снимки

Първият точен удар отиде на сметката на Селесао след пет минути игра, след като Винисиус Жуниор стреля по диагонала отляво, но прекалено слабо, за да затрудни Ливакович. Иначе, Бразилия беше отборът, който повече владееше топката от началото на срещата, като хърватите изчакваха своя съперник евентуално на контраатаки.

В десетата пред Виниус се откри добра възможност за истрел, след като с лекота елиминира Юранович, но той прецени да подава вдясно за Рафиня, който не отигра добре тази ситуация за латиносите. Три след това пък бразилците приложиха много висока преса, а Хърватия създаде контранападение. Юранович даде вдясно за Пашалич, който даде пас към Перишич, но той се размина с топката.

А какво беше съотношението по трибуните между феновете на този мач, вижте в този материал.

В 20-ата бразилците разиграха отлично в наказателното поле на съперника, а Винисиус бе намерен и стреля, но бранител на "ватрените" блокира опита му. Секунди след това пък удар на Неймар беше отразен от Ливакович.

88 снимки

След половин час игра Иван Перишич надигра Едер Милитао вляво по нападението на хърватите. След това влезе навътре и потърси с шут далечния ъгъл, но прати топката неточно. Три преди края на първата част Селесао получи пряк свободен удар след нарушение срещу Винисиус. Неймар стреля от фал, а топката рикошира в стената, след което попадна в обятията на Ливакович.

Селесао започна с голям натиск второто полувреме и в първите четири минути на два пъти можеше да открие резултата. Първо Йошко Гвардиол си засече досадно топката към своята врата, но Ливакович отрази. Малко след това удар на Нейамр беше блокиран от Ловрен. В 55-ата Ричарлисон пусна страхотен пас в наказателното поле на "ватрените" за Неймар, който стреля с левия крак, но и този път Ливакович се намеси, спасявайки своя тим.

Натискът на "златистите" продължаваше с всяка изминала минута, ав 66-ата Лукас Пакета комбинира с Родриго, а халфът на Уест Хем се оказа сам "очи в очи" с Ливакович и вместо да пусне топката край хърватския страж го нацели него.

100 снимки

Четвърт час преди края Ричарлисон отново изведе Неймар по сходен начин вляво на наказателното поле на "ватрените", но Ливакович за пореден път направи грандиозно спасяване. В 81-ата Антони прокара топката между краката на Соса и видя Родриго вляво. Той върна леко назад за Лукас Пакета, който стреля силно, но и този път Ливакович се намеси.

В 103-ата Бруно Петкович с едно движение елиминира Едер Милитао и Тиаго Силва, след което пусна за Брозович, който отправи удар, но неточен. В добавеното време на първото продължение Неймар откри резултата по магнетичен начин. Нападателят комбинира на двойно с Родриго, който му върна. Последва навлизане на Ней в наказателното поле на хърваите, след което той финтира няколко хърватски бранители плюс вратаря Ливакович, за да прониже съперника на Селесао - 1:0 за Бразилия. С този си гол Неймар изравни великия Пеле с по 77 гола в историята на бразилския футбол.

В 117-ата минута "ватрените" сътвориха изключително нападение, след като бразилците сбъркаха в защита, а Оршич подаде към Бруно Петкович. Той стреля, а след рикошет в Маркиньос, то Алисон нямаше какво да стори и хърватите изравниха - 1:1.

Бразилците пак натиснаха своя опонент, а в самия край Каземиро беше близо до това да вкара втри гол след разбъркване в наказателното поле на "ватрените", но Ливакович за пореден път спаси своята нация.