Селекцията на Уругвай успя да победи тази на Гана с 2:0 в изключително драматичен мач, който реши група Н на Световното първенство в Катар. И макар хората на Диего Алонсо да бяха напред към елиминациите до 85-ата минута, когато Южна Корея обърна Португалия (2:1), то в крайна сметка те отпадат след успеха на азиатците. Причината за това е по-добрата голова разлика на Хюн-мин Сон и останалите футболисти на Пауло Бенто, като по този начин Уругвай остана трети с 4 точки и голова разлика 2:2. Вторият Южна Корея е със същия точков актив, но голова разлика 4:4 и по-добрите показатели при вкараните голове праща селекцията им напред, като тя ще се изправи по всяка вероятност срещу Бразилия.

Pо ирония на съдбата африканският тим отново получи право да изпълни дузпа, този път още в 21-та минута, но капитанът Андре Аю не успя да реализира, след като Серхио Рошет отрази удара му. Само пет минути по-късно Хиорхиан де Араскаета изведе Уругвай напред с добавка от непосредствена близост, след като Лорънс Ати Зии спаси изстрел на Луис Суарес.

След още шест минути Де Араскаета вкара втори гол за Урусите с прецизен удар от воле след страхотна асистенция на Суарес. Южноамериканският тим контролираше събитията до последните десет минути на двубоя, когато разбра, че ще има нужда от още един гол, за да продължи напред. Това отвори мача и двата отбора имаха много положения в заключителните минути, но и вратарите се отличиха със страхотни спасявания. В крайна сметка Уругвай не успя да вкара трети гол и така се разделя с Мондиала.

90 снимки

Срещата стартира в равно темпо от двата отбора, а първата голяма опасност дойде в 15-ата минута, след като Серхио Рошет направи ключова намеса след удар на Джордан Аю. След това Рошет скочи в краката на Мохамед Кудус, който падна в наказателното поле, но реферите отсъдиха засада. След намесата на ВАР обаче реферът Зиберт отиде да гледа мониторите, тъй като Кудус не беше в засада, а при повторенията се видя, че Рошет докосва играча на "черните звезди" и дузпата беше отсъдена.

Същинско дежа-вю изпита Гана от 2010-а година срещу този  съперник, след като Андре Аю стреля слабо, а Серхио Рочет спаси удара на нападателя. В 23-ата пък Де Араскаета изведе страхотно Дарвин Нунес, който прехвърли вратаря Зиги, но Мохамед Салису изби току преди голлинията.

В 26-ата минута Уругвай ликува. "Селесте" откри резултата, след като Луис Суарес шутира, елиминирайки бранител на Гана отблизо. Лоурънс Зиги изби, но отблизо Де Араскаета откри резултата.

Шест след това уругвайското шоу в "Ал-Уакра" продължи и хората на Диего Алонсо вкараха втори гол. Дарвин Нунес свали с глава към Луис Суарес, а той елегантно даде настрани за Де Араскаета. Той отигра от въздуха с мощен удар и прати топката зад Лоурънс Зиги.

Три преди края на първата част Хорхиан Де Араскаета неволно настъпи по корема на легналия Саиду и той трябваше да получи медицинска помощ. В добавеното време на първата част Хосе Мария Хименес стреля с глава след центриране от фал, но доста неточно.

Gulliver/GettyImages
90 снимки

На почивката Адо реагира и извади братята Аю, а на техните места се появиха Букари и Сулемана. В 47-ата минута топката беше центрирана отляво, а Бакари стреля по диагонала, но встрани. В 58-ата минута Даниел Амарти фаулира Дарвин Нунес в наказателното поле на Гана и това прати реферът Зиберт да ходи да гледа мониторите. След това обаче съдията продължи играта с тъч, преценявайки, че няма фал срещу нападателя на Ливърпул.

59 снимки

В 65-ата минута  "селесте" разиграха феноменално отляво чрез Суарес и Нунес, а топката накрая отиде във Факундо Пелистри. Той стреля силно, но и неточно. Двадесет минути преди края Дарвин Нунес и Матиас Весино разиграха вляво, а Нунес прокара топката между краката на бек на Гана, след което тя беше изчистена, но отиде към Феде Валверде. Звездата на Реал Мадрид шутира много силно от дистанция, но Лоурънс Зиги отрази.

В 78-ата пък ​Феде Валверде опита да прехвърли вратаря на Гана от много далечно разстояние, но прати топката аут. Две след това Антоан Семеньо се озова в наказателното поле на Уругвай и стреля по диагонала, но за негово нещастие не беше точен. В 81-ата Мохамед Кудус шутира изключително силно към уругвайската врата, но Рочет направи зрелищна намеса.

С оглед развоя на мача между Южна Корея и Португалия и класиращата напред корейците голова разлика, то Уругвай се втурна в търсене на гол. В добавеното време на срещата Единсон Кавани беше ритнат в наказателното поле на Гана, но германският съдия прецени да не отсъди фал срещу ветерана.

Макси Гомес шутира силно в 95-ата минута, но Зиги отрази. Ганайците също преследваха своите шансове за попадение в петата минута на продължението Осман Букари получи добър пас, но защитник се намеси навреме. Последната възможност за Уругвай дойде две минути по-късно, когато Себастиан Коатес прати топката вдясно от вратата на Гана и резултатът остана 2:0. Това бяха и последните интересни щрихи от срещата, а Уругвай потъна в сълзи.

Рефер: Даниел Зиберт (Германия)

Стадион: "Ал Джануб" (Ал-Уакра)

FT / УРУГВАЙ - ГАНА 0:2

0:1 Де Араскаета (26)

0:2 Де Араскаета (32)