Отборът на Аржентина срази с 2:0 Полша в последен мач от група С на Мондиал 2022, като по този начин си осигури първата позиция в крайното класиране и място на осминафиналите на Световното в Катар. Там тимът на Лионел Скалони ще се изправи срещу втория от група D, a именно тима на Австралия.

Борбата в група С бе изключително интригуваща до последния момент. Въпреки поражението днес, отборът на Полша също намери място в елиминационната фаза. В другия мач от групата Мексико се наложи с 2:1 над Саудитска Арабия, но този резултат се оказа недостатъчен за „ацтеките”, които си тръгват от Катар. На осминафиналите "Дружина полска" ще има тежка задача срещу актуалния световен шампион Франция.

Двубоят също ще се запомни и със скандалната дузпа, която Аржентина получи правото да изпълни през първата част, но Лионел Меси не успя да я превърне в гол.

Развръзката за второто място в групата стана ясна в продължението на двубоя между Саудитска Арабия и Мексико, когато „ацтеките” допуснаха попадение във вратата си. Близо 25 минути преди края на редовното време на двата мача, всички показатели между Полша и Мексико бяха равни, като единственото предимство за „дружина полска” бяха по-малкото наказателни картони. В крайна сметка тимът на Херардо Мартино не успя да намери пътя към трети гол и се прости с надеждите си за място на осминафиналите.

Отборът на Аржентина започна по-настоятелно срещата на стадион „974” и в първите минути успя да упражни натиск. Още във 2-ата минута „гаучосите” стигнаха до ъглов удар пред Шчесни, който обаче не донесе опасност за полския вратар. Постепенно Аржентина затегна обръча пред вратата на Полша, а Лионел Меси на два пъти имаше възможност да обстрелва полската врата. При първия удар Шчесни нямаше особени проблеми, но при втория, той трябваше да се намесва решително и да избие топката в ъглов удар.

В 17-ата минута се стигна до нова опасност пред полската врата. Лионел Меси намери с прекрасен пас Маркос Акуня в наказателното поле на поляците, бранителят финтира защитник на Полша и стреля, но над вратата. Само две минути по-късно, Акуня отново имаше възможност да обстрелва Шчесни, но този път стражът на Ювентус се намеси и улови топката.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

Едва в 22-ата минута футболистите на селекционера Чеслав Михневич успяха да пренесат играта по-дълбоко в половината на своя противник и стигнах до ъглов удар. След изпълнението му обаче, отбраната на Аржентина се справи без особени проблеми.

Следващата отлична ситуация в мача се разкри отново пред Маркос Акуня. Крайният защитник стреля много силно по диагонала, но не успя да уцели рамката на вратата и топката профуча покрай левия страничен стълб.

В 33-ата минута Анхел Ди Мария пробва да изненада Войчех Шчесни с директен изстрел от корнер, но полският страж внимаваше и със сетни усилия успя да избие в нов ъглов удар.

В заключителните моменти на първата част дойде и най-интересната ситуация в мача. Хулиан Алварес бе изведен зад отбраната на Полша, напредна и стреля много силно, но Шчесни отново спаси. Последва разиграване, при което Алварес центрира към Лионел Меси на далечната греда. Нападателят успя да стреля неточно с глава, но след това бе ударен в лицето от Шчесни, който бе скочил да боксира топката. Първоначално нидерландският рефер посочи аут, но след сигнал от ВАР стаята, отиде да прегледа ситуацията и промени решението си, посочвайки бялата точка.

С изпълнението на дузпата се нагърби потърпевшият Меси, който обаче пропусна. Изстрелът на аржентинеца бе отразен с една ръка от Войчех Шчесни. Това бе втора поредна спасена дузпа от стража на Ювентус в Катар.

До края на първата част аржентинците организираха още няколко опасни атаки, но така и не успяха да превземат полската врата.

100 снимки

Втората част започна по възможно на-добрия начин за Аржентина. Не бяха изминали и две минути игра след почивката, когато тимът на Лионел Скалони успя да излезе напред в резултата. След атака по десния фланг, топката бе пратена към Молина, който се измъкна от засадата, напредна няколко метра и намери по отличен начин в наказателното поле Алексис Мак Алистър. Халфът бе оставен абсолютно непокрит в паналта и с удар с десния крак успя да пласира топката непосредствено до десния страничен стълб, оставяйки безпомощен Войчех Шчесни. Това бе първи гол за Мак Алистър с националната фланелка.

Голът допълнително стъписа играчите на Полша, които продължиха да изпитват сериозни трудности при изнасянето на топката. Аржентина пък то своя страна се възползва от хаоса в играта на „дружина полска” и продължи да търси нови голове.

Всичко в срещата бе решено в 68-ата минута, когато Хулиан Алварес реализира втория гол в мача. Той получи на границата на наказателното поле, справи се с опеката на бранител в бяло и с много техничен удар в горния ляв ъгъл порази целта за 2:0.

Полша така и не се съвзе до края на мача, но не получи повече голове. В добавеното време Николас Талиафико се откъсна сам срещу Шчесни и го преодоля, но Якуб Кивиор успя да изчисти топката пред голлинията. В същото време Мексико допусна гол срещу Саудитска Арабия и двата отбора отпаднаха от Мондиала.

Така Полша ще започне елиминациите срещу световния шампион Франция, а Аржентина ще срещне Австралия.

Полша - Аржентина 0:2

източник: SofaScore.com

LIVE • ПОЛША – АРЖЕНТИНА 0:2

0:1 Мак Алистър 47'

0:2 Алварес 68'

Рефер: Дани Десмънд Макели, Нидерландия

Стадион: "974“, Доха, Катар

Полша: Войчех Шчесни,  Бартош Бережински, Камил Глик, Якуб Кивиор – Мати Кеш, Кристиан Биелик, Гжегорш Криховяк, Пшемислав Франковски, Пьотр Жиелински, Карол Свидерски, Роберт Левандовски

Селекционер: Чеслав Михневич

Аржентина: Емилиано Мартинес, Маркос Акуня, Кристиан Ромеро, Николас Отаменди, Науел МОлина, Енцо Фернандес, Алексис Мак Алистър, Родриго де Пол, Лионел Меси, Анхел Ди Мария, Хулиан Алварес