Аржентина се класира на полуфинал на Мондиал 2022 след уникална драма и дузпи срещу Нидерландия. Срещата на "Лусаил Айконик" завърши 2:2 в редовното време, а при наказателните удари Емилиано Мартинес отрази две дузпи, за да може "албиселесте" да се класират в следващата фаза след 4:3.

Южноамериканците поведоха в 35-ата минута с попадение на Науел Молина, а тимът на Лионел Скалони се виждаше като победител в 73-ата минута, когато Лионел Меси се разписа от дузпа. В 83-ата минута обаче резервата Вут Вегхорст намали изоставането на Нидерландия, а в 11-ата минута на добавеното време след феноменално изпълнение на заучено положение нападателят вкара за 2:2. Така се стигна до продължения, в които Аржентина повече търсеше победата и дори удари греда чрез Енцо Фернандес в 120-ата минута. В крайна сметка се стигна до изпълнение на дузпи, при коети Мартинес отрази ударите на Върджил ван Дайк и Стивън Бергхуйс, докато за "албиселесте" само Енцо Фернандес не успя да се разпише.

Така Аржентина ще спори за място на финал с Хърватия, койти по-рано днес се справи с Бразилия отново след изпълнение на наказателни удари.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

Първата по-интересно атака беше на сметката на Аржентина в 5-ата минута. Науел Молина получи отдясно, напредна и намери Родриго де Пол. Халфът отправи силен удар от около 15 метра, но топката срещна тялото на Хулиан Алварес.

В 22-ата минута Лионел Меси с лекота се измъкна от Мартен де Роон и щутира от около 20 метра, но над вратата. Малко след това Стивън Бергвайн направи двойно с Мемфис Депай, но от границата на наказателното поле отправи безкрайно неточен удар.

Родриго де Пол отправи първия точен удар в мача в 33-ата минута. "Албиселесте" изгради многоходова атака, при която топката стигна до халфа, а той от средна дистанция не затрудни Андрийс Нопер.

Аржентина поведе в 35-ата минута. Меси проби през центъра, финтира двама нидерландци и с магичен пас изведе включилия се в атака Науел Молина. Десният бек овладя и промуши топката във вратата за 0:1.

В 40-ата минута Маркос Акуня намери Меси в наказателнто поле. Нападателят отправи удар от трудна позиция и не затрудни Нопер.

Втората част започна с по-голямо владение на топката от страна на "лалетата", докато възпитаниците на Лионел Скалони действаха на контраатака. При една от тях в 58-ата минута Алексис Мак Алистър напредна и опита извеждащ пас към Родриго де Пол. Подаването обаче беше твърде силно за халфа, който стигна до топката, но не успя да отиграе добре.

В 63-ата минута "албиселесте" получи възможност да изпълни пряк свободен удар пред наказателното поле. Зад топката застана Меси, който шутира във вратарския ъгъл, но топката мина опасно над вратата.

83 снимки

Аржентина нанесе своя втори удар в 73-ата минута. Маркос Акуня получи отляво напредна, след което финтира Дензъл Дъмфрийс, а той го препъна на границата на наказателното поле. Главният рефер Антонио Матеу Лаос посочи бялата точка без да се замисли. Зад топката застана Лионел Меси и с безупречно изпълнение вкара за 0:2.

В 83-ата минута Нидерландия се върна в мача. Резервата Вут Вегхорст беше оставен непокрит в наказателното поле и засече с глава прецизно центриране на Стивън Бергхуйс отдясно за 1:2.

Малко след това Люк де Йонг свали центрира в наказателното поле за Бергхуйс. Халфът отправи мощен удар, който след рикошет мина покрай вратата. В 88-ата минута се получи меле пред скамейката на Нидерландия. Леандро Паредес фаулира Аке, след което изрита топката към пейката на "лалетата". За действията си халфът получи жълт картон.

В третата минута на добавеното време "лалетата" получиха пряк свободен удар на около 17-18 метра фронтално срещу вратата на Емилиано Мартинес. Зад топката застана Бергхуйс, чийто шут срещна стената.

44 снимки

В 11-ата минута на добавеното време драмата стана пълна. Тин Копмайнерс изпълни заучено пряк свободен удар пред наказателното поле. Халфът вместо да стреля към вратата, пусна към Вут Вегхорст, който овладя и от десетина метра прати топката във вратата на Мартинес за 2:2.

В 104-ата минута Меси центрира в наказателното поле на Нидерландия, а на далечната греда Отаменди не успя да засече във вратата. В началото на второто продължение шут на Меси от дъгата на наказателното поле мина над вратата. В 114-ата минута Меси проби отдясно и пусна към Лаутаро Мартинес. Нападателят отправи удар, който Ван Дайк изби пред голлинията. Малко след това Вегхорст беше последна преграда след шут на Енцо Фернандес.

Секунди по-късно Херман Пецела засече с глава центриране от корнер, но топката профуча над вратата. В 119-ата минута Лаутаро проби през центъра и отправи силен удар от около 17 метра, но Нопер изби. Натискът на "гаучосите" продължи и в 120-ата минута техничен удар на Енцо Фернандес в далечния ъгъл срещна гредата.

Така се стигна до изпълнение на дузпи, при които Емилиано Мартинес спаси ударите на Върджил ван Дайк и Стивън Бергхуйс, а за Аржентина само Енцо Фернандес не намери очертанията на вратата. При петото изпълнение за "албиселесте" Лаутаро Мартинес не сбърка и прати отбора си на сред най-добрите четири в Катар.

Нидерландия - Аржентина 2:2

0:1 Науел Молина (35)
0:2 Лионел Меси (73-дузпа)

1:2 Вут Вегхорст (83)

2:2 Вут Вегхорст (90+11)