Камерун победи Бразилия с 1:0 в последен мач от група G на Мондиал 2022. Успехът обаче не стигна на "неукротимите лъвове" за продължаване в следващата фаза на турнира в Катар, докато "селесао" на практика си беше гарантирал първата позиция в крайното класиране още преди тази срещата.

Единственият гол на стадион "Лусаил" в Доха вкара Венсан Абубакар във втората минута на добавеното време на мача. Нападателят свали фланелката си, докато празнуваше попадението и беше изгонен с втори жълт картон.

Селекционерът на "селесао" Тите даде шанс на играчите с по-малко минути по време на турнира, а запази титулярите си за елиминационната фаза. Въпреки това бразилците създадоха няколко отлични положения за гол, които вратарят Девис Епаси спаси.

Бразилия зае първо място в групата с 6 точки и на осминафиналите ще играе с Южна Корея. Камерун остава трети с 4 точки, докато втори е Швейцария с 6 точки, но със загуба в директния мач с южноамериканците. Сърбия остава последен с едва една точка.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

Срещата започна с натиск на "селесао". Във 2-ата минута Дани Алвеш проби отдясно и центрира остро в наказателното поле, но Родриго не успя да засече. Топката се озова в Антони, чийто шут беше блокиран. В 14-ата минута Мартинели пропусна първата отлична възможност за гол. Нападателят на Арсенал засече с глава центриране на Антони и отправи удар от няколко метра, но Епаси се справи и изби в корнер.

В 34-ата минута Бразилия получи право да изпълни пряк свободен удар пред наказателното поле. Зад топката застана Дани Алвеш, но ветеранът стреля над вратата. Малко след това Антони проби отдясно и шутира от десетина метра, но не затрудни Епаси.

Камерун Бразилия

източник: Sofascore

В първата минута на добавеното време на първата част Мартинели проби отляво, навлезе навътре и от границата на пеналта шутира, но стражът на "неукротимите лъвове" успя да избие в корнер. След неговото изпълнение Родриго остана непокрит, но не намери очертанията на вратата. Малко след това Едерсон спаси бразилската врата. Нгамелеу се справи с Дани Алвеш отляво и центрира на далечната греда, където Мбемо засече с глава, но стражът на "селесао" демонстрира страхотен рефлекс и изби.

Камерун започна по-смело втората част. Пет минути след началото му Венсан Абубакар отправи удар по диагонала, който мина опасно покрай гредата. В 56-ата минута Мартинели отново се понесе отляво по крилото. Фланговият нападател напредна, навлезе навътре и шутира под гредата, но Епаси с бляскава реакция изби в корнер. След неговото изпълнение Милитао отрави коварен удар, но отново стражът на африканците спаси.

37 снимки

Канонадата към вратата на Епаси продължи с шут на Антони от 12-13 метра. Стражът обаче отново не трепна и изби в корнер. В 75-ата минута Педро намери Бруно Гимараеш пред границата на наказателното поле. Халфът шутира, но не намери очертанията на вратата. Три минути след това Едерсон трябваше да се намесва след шут от около 20 метра на Нтчам. Стражът обаче не се затрудни и улови.

В 84-ата минута Рафиня получи отдясно, справи се с Толо и пусна успореден пас за Бруно Гимараеш. Халфът нанесе удар към вратата, но топката мина опасно покрай вратата.

Във втората минута на добавеното време на мача "неукротимите лъвове" намесоха своя удар. Защитата на "селесао" изпусна Абубакар, който с глава насочи в далечния ъгъл топката след страхотно центриране на Фай за 1:0. Нападателят свали фланелката си, докато празнуваше попадението, поради което получи втори жълт картон и беше изгонен. В осмата минута от продължението от няколко метра Бруно Гимараеш отново се отличи с пропуск. Този път халфът не успя да се разпише с глава.

Камерун - Бразилия 1:0

1:0 Венсан Абубакар (90+2)

Камерун: Епаси, Фай, Ву, Ебосе, Толо, Ангиса, Кунде, Нгамелеу, Мбемо, Чупо-Мотинг, Абубакар

Селекционер: Ригоберт Сонг

Бразилия: Едерсон, Дани Алвеш, Бремер, Милитао, Алекс Телеш, Фабиньо, Фред, Антони, Родриго, Мартинели, Жезус