Англия спечели безапелационно битката за Британия, побеждавайки Уелс с 3:0 в последен мач от група "В" на Мондиал 2022. "Драконите" бяха разкъсани в рамките само на 120 секунди с голове на Маркъс Рашфорд (49) и Фил Фодън (51). Отново Рашфорд оформи крайния резултат с третото си попадение от началото на Световното първенство в Катар. На 1/8-финалите "трите лъва", които са първи в крайното класиране в своята група, ще срещнат Сенегал, който завърши втори в Група "А".

Уелс Англия

източник: sofascore.com

Двата отбора влязоха доста предпазливо в двубоя и едва в 10-ата минута бе създадена първата голова опасност. Капитанът на Англия Хари Кейн със страхотен пас изведе Маркъс Рашфорд сам срещу вратаря Дани Уорд, който обаче се намеси превъзходно и не позволи топката да влезе в мрежата му. Тимът на Саутгейт постепенно наложи контрол над мача и играта все по-често се задържаше около наказателното поле на "драконите". В 18-ата минута "трите лъва" получиха възможност да изпълнят пряк свободен удар, но се отказаха да обстрелмат директно вратата на Дани Уорд, а центрирането към Хари Магуайър не доведе до нищо.

Още в 36-ата минута мачът за Нико Уилямс приключи, след като бе уцелен в главата след удар на Рашфорд и се наложи да отстъпи мястото си на Конън Робъртс. 120 секунди по-късно Фил Фодън пропусна да открие резулатата, след като бе намерен отлично в наказателното поле, а малко след това акробатичен удар от въздуха на Маркъс Рашфорд мина покрай вратата. Едва в добавеното време на първата част "драконите" отправиха първия си удар към Пикфорд чрез Джо Алън, който обаче не намери целта.
На почивката Роб Пейдж извади капитана Гарет Бейл и вместо него на терена се появи Бренън Джонсън. Това обаче не внесе желания импулв в играта на "драконите", които бяха посечени в началото на втората част в рамките само на 120 секунди.

В 49-ата минута Маркъс Рашфорд изпълни прецизно пряк свободен удар и наказа грешката на Дани Уорд, който не покри вратарския си ъгъл - 0:1. Попадението като че ли разконцентрира играчите на Уелс, които сгрешиха фатално при изнасянето на топката две минути по-късно. От десния фланг Хари Кейн прати вълшебно успоредно подаване към далечната греда, където върху топката връхлетя Фил Фодън и без проблеми направи 0:2.

След втория гол селекционерът на Англия Гарет Саутгейт, направи доста промени в състава, но отборът му продължи да играе вдъхновено и третото попадение не закъсня. В 68-ата минута отново се разписа Маркъс Рашфорд с удар между бранителите на Уелс за 0:3. За него това бе трети гол от началото на световното първенство.

В последните 20 минути срещата се доиграваше, а защитникът Джон Стоунс пропусна да направи победата на Англия още по-внушителна.

УЕЛС - АНГЛИЯ 0:3

Уелс: 12. Дани Уорд - 5. Крис Мефам, 6. Джо Родън, 4. Бен Дейвис, 3. Нико Уилямс – 15. Итън Ампаду, 10. Аарън Рамзи, 20. Даниел Джеймс, 7. Джо Алън – 11. Гарет Бейл, 13. Кийфър Муур
Селекционер Робърт Пейдж
Англия: 1. Джордан Пикфорд - 2. Кайл Уокър, 5. Джон Стоунс, 6. Хари Магуайър, 3. Люк Шоу - 4. Деклан Райс, 8. Джордан Хендерсън - 11. Маркъс Рашфорд, 22. Джуд Белингам, 20. Фил Фодън - 9. Хари Кейн