Най-големият обрат в кратката европейска история на Манчестър Сити е факт! Воедният от Хосеп Гуардиола тим постигна пълен обрат в Германия, надвивайки Шалке 04 с 3:2. Успехът е още по-значим за хората на Хосеп Гуардиола, които трябваше да доиграят полседните 25 минути с човек по-малко, след като Николас Отаменди остави своите с десет човека на „Фелтинс Арена”.

Серхио Агуеро даде аванс на гостите в 18-ата минута, а два гола на Набил Бенталеб от дузпи – в 38-ата и 45-ата, пък донесоха пълния обрат за „кралскосините” до почивката.

Все пак в рамките на едва 300 секунди Сити достигна до пълния обрат, и то в последните пет минути от редовното време. Първо бившият футболист на Шалке 04 Лерой Сане изпълни превъзходен свободен удар и изравни, а Рахийм Стърлинг донесе успеха за Манчестър Сити.

ШАЛКЕ 04 - МАНЧЕСТЪР СИТИ 2:3

0:1 Серхио Агуеро (18')

1:1 Набил Бенталеб (38')

2:1 Набил Бенталеб (45')

2:2 Лерой Сане (85')

2:3 Рахийм Стърлинг (90')

Това бе завръщане на Лерой Сане на „Фелтинс Арена”, след като реализира трансфер в Ман Сити преди три години.

Иначе Тедеско подреди своите в схема 5-3-2, като Рафаел Ферман застана на вратата, а атаката е водена от Марк Ут и Хамза Мендил.

Хосеп Гуардиола излезе в схема 4-3-3, като Бернардо Силва, Серхио Агуеро и Рахийм Стърлинг бе триото напред. Едерсон застана на вратата, а Кайл Уокър, Фернандиньо, Николас Отаменди и Аймерик Лапорт бяха в защитата.

Манчестър Сити стартира уверено мача в Германия, опитвайки да притисне максимално тима на Шалке 04. "Гражданите" атакуваха опонента по двата фланга, като "кралскосините" се защитаваха дълбоко в своята половина. В шестата минута пък Давид Силва центрира добре отляво в наказателното поле на Шалке към Агуеро. Аржентинецът засече с глава, а Ферман изчисти в ъглов удар. В 17-ата минута Стърлинг видя Агуеро в наказателното поле. Нападателят на Сити овладя топката на гърди и стреля с десния крак, но Салиф Сане подложи крака си, за да спре пътя на топката към вратата на Ферман.

Ман Сити получи невиждан подарък в 18-ата минута. Рафаел Ферман пое топката след пас от крайния защитник, а Агуеро го пресира. Той подаде към Сане, а бранителят бе изпреварен от Давид Силва. Испанецът пусна успоредно към Агуеро, който нямаше как да пропусне на празна врата – 1:0 за Сити!

Шалке 04 Манчестър Сити

източник: Gulliver/GettyImages

Домакините имаха претенции за нарушение в средата на терена, след което стана гола, но съдията Дел Серио Гранде не отсъди фаул.

В 24-ата минута нов подарък от Шалке 04 не бе обаче „отворен” от Ман Сити. Топката бе открадната току пред наказателното поле на домакините от Стърлинг. Той се почуди да стреля или да подава, а накрая реши да пусне за Сане, но топката остана зад гърба ми и Ферман улови. Топката веднага бе дадена за Ут, който напредна през средата на терена и стреля с левия крак, а топката мина плашещо близо край десния страничен стълб на Едерсон.

В 33-ата минута Кевин Де Брюин изпълни добре пряк свободен удар, но топката бе укротена от Рафаел Ферман пред голлинията. Последва бърза атака отдясно на Шалке, а ударът спря в ръката на Николас Отаменди и излезе в корнер. След няколкоминутни разговори между съдията и видеоарбитрите в крайна сметка Дел Серо Гранде посочи бялата точка след помощта на VAR - дузпа за Шалке. Зад топката застана Набил Бенталеб, а бившият халф на Тотнъм бе безкомпромисен, пращайки топката в левия ъгъл на Едерсон - 1:1.

В 43-ата минута Дел Серо Гранде показа втора дузпа за Шалке 04. След центриране от свободен удар Фернандиньо задържа нетипично нелепо за него Салиф Сане, а бранителят на Шалке се строполи в наказателното поле. Това даде повод на испанския арбитър да посочи бялата точка за втори път.

За втори път Бенталеб застана зад топката при дузпа и отново вкара. Този път Едерсон улови ъгъла и дори докосна топката, но все пак тя влетя във вратата му – 2:1 за Шалке 04.

В добавеното време на първата част Бернардо Силва стреля от дъгата на наказателното поле, но опитът му прелетя над напречната глава на Ферман.

В 47-ата минута Кевин Де Брюин стреля с десния крак, освобождавайки се от опеката на бранител на Шалке, а ударът му бе отклонен и излетя корнер. Последва сериозно разбъркване след ъгловия удар, а Стърлинг опита да стреля, но доста нелепо – аут. Миг по-късно Бенталеб центрира прекрасно отдясно за Марко Ут, но стрелецът на „кралскосините” не успя да засече топката към вратата на Едерсон. Манчестър Сити постепенно увеличаваше натиска си през второто полувреме, но групирането на играчите на Тедеско в защита бе чудесно. Сити опитваше да разсече „кралскосилните” с марковите си диагонални пасове по широчина, но до успех не се стигна в първите 20 минути от втората част.

В 68-ата минута Манчестър Сити остана с десет човека, след като Николас Отаменди си изкара втори жълт картон. Аржентинският защитник на Сити извърши фаул в средата на терена срещу резервата Гуидо Бургщалер и Дел Серо Гранде го изгони.

Де Брюин стреля от пряк свободен удар в 74-ата минута, а стената на Шалке се представи отвратително. Топката мина между купа от футболисти на домакините и премина, за късмет на Ферман, опасно близо от външната страна на десния страничен стълб на стража на германците. В 77-ата минута пък Бернардо Силва опита мерника си с удар извън наказателното поле на Шалке. Португалецът тръгна отдясно навътре и си освободи място фронтално срещу вратата на Ферман, но топката отиде аут.

В 85-ата минута с човек по-малко Сити изравни на „Фелтинс Арена”. Голмайстор за тима на „гражданите” бе бившият футболист на Шалке 04 Лерой Сане. Германският халф изпълни изящен свободен удар, а топката влетя в скобата на вратата на Ферман с помощта на гредата.

В 90-тата минута Рахийм Стърлинг донесе пълния обрат за Ман Сити. Едерсон даде невероятна асистенция за Стърлинг отляво. Той се пребори с Очипка вдясно и излезе очи в очи с Ферман и с хитър удар прокара топката край германския вратар – 3:2 за Сити!

Шалке 04 (5-3-2): Рафаел Ферман – Бастиан Оципка, Матия Настасич, Салиф Сане, Джефри Брума, Даниел Калигури – Сердар, Набил Бенталеб, Уестън МакКини (77' - Стефан Скрипски) – Хамза Мендил (65' - Гуидо Бургщалер), Марко Ут (88' - Амине Харит)

Треньор: Доменико Тедеско

Манчестър Сити (4-3-3): Едерсон – Кайл Уокър, Фернандиньо, Николас Отаменди, Аймерик Лапорт – Давид Силва (70' - Венсан Компани), Илкай Гюндоган, Кевин де Брюин (87' - Олександър Зинченко) – Бернардо Силва, Серхио Агуеро (78' - Лерой Сане), Рахийм Стърлинг

Треньор: Хосеп Гуардиола

Съдия: Карлос Дел Серо Гранде, (Испания)

Стадион: „Фелтинс Арена”, (Гелзенкирхен)