Манчестър Сити спечели само с 2:1 мач, в който можеше както да разгроми съперника си Наполи, така дори и да изпусне успеха. "Гражданите" направиха вихрени първи 30 минути на двубоя, в които отбелязаха две попадения и изпуснаха поне още четири.

Но последва отпускане, италианците изпуснаха дузпа, а след почивката изравниха играта и от втората дузпа успяха да намалят по-малко от 20 минути преди края. Време и точност обаче не им достигнаха да вземат поне нещо от тази битка и трябваше да се примирят с почетната загуба.

Още от самото начало на мача Сити наложи вихрено темпо и нанесе два ранни съкрушителни удара на съперника си. Те откриха резултата още в 9-та минута, когато пробив на Лерой Сане завърши с пас към Кайл Уокър пред вратарското поле.

Защитникът стреля, но твърде слабо и топката беше отбита от защитник. При добавката обаче на точното място беше Рахийм Стърлинг и той с добре насочен изстрел направи безпомощен Пепе Рейна за 1:0.

А малко след това преднината на домакините набъбна още повече. В 13-та минута Калиду Кулибали изчисти една топка право на крака на Кевин де Брюин, той напредна в наказателното поле и пусна успоредно на голлинията за Габриел Жезус. Бразилецът опъна мрежата с прецизен удар от вратарското поле и направи 2:0.

Вихрените атаки на "гражданите" обаче не спряха до тук. В 19-та минута Лерой Сане намери на перфектна позиция Давид Силва, но изстрелът на испанеца беше избит от защитник на Наполи.

Играчите на Гуардиола продължиха да налитат като оси, а съперникът им изглеждаше ошашавен. И изглеждаше, че сякаш всеки момент ще падне и трето попадение в мрежата на Рейна. Най-близо до това беше Кевин де Брюин в 25-та минута.

Тогава съотборниците му сътвориха невероятна бърза комбинация и го намериха на границата на наказателното поле. Изстрелът му обаче срещна напречната греда и топката падна малко пред голлинията.

Само три минути след това удар на Габриел Жезус от 7-8 метра беше избит от голлинията от Калиду Кулибали. Така третото попадение така и не падна в мрежата на Наполи, който изглеждаше сякаш е свалил тотално гарда.

Постепенно обаче италианците се освестиха и вдигнаха оборотите. Те сътвориха няколко интересни атаки и при една от тях стигнаха до дузпа. В 38-та минута Кайл Уокър глупаво захвана и повали играч на съперника в наказателното поле, а реферът Матео Лаос посочи бялата точка. От нея обаче Дрийс Мертенс подходи несериозно и ударът му беше спасен от Едерсон.

До почивката имаше още няколко интересни ситуации пред бразилеца, но в крайна сметка повече попадения през първото полувреме не паднаха. Така "гражданите" се оттеглиха на почивка с два чисти гола аванс.

След подновяването на играта домакините не излязоха толкова нахъсани, колкото в началото на двубоя. Това позволи на италианците да се поокопитят и да опитат шансовете си на свой ред.

Марек Хамшик и Фаузи Гулам изпуснаха хубави възможности за неаполитанците, а Рахийм Стърлинг и Лерой Сане отправиха неточни удари, които прелетяха опасно, но встрани от вратата на Пепе Рейна.

Най-чистата ситуация в тези минути дойде за Наполи в средата на втората част. В 64-та минута Марек Хамшик стреля с глава от чиста позиция над вратата. А малко след това словакът беше намерен на почти празна врата, но ударът му беше избит от Джон Стоунс в корнер току пред голлинията.

Играчите на Сити бяха крайно отпуснати в тези минути и в тези минути нямаше помен от страхотната им игра преди почивката. И бяха наказани. В 72-та минута Наполи получи втора дузпа, когато Фаузи Гулам мина на слалом през защитата на англичаните и в крайна сметка беше подсечен от Фернандиньо - безспорно нарушение.

Зад топката този път застана Амаду Диавара, който запази хладнокръвие и преодоля Едерсон, за да намали на 1:2. Така той прекъсна и серията на вратаря от шест поредни спасени дузпи във всички турнири.

"Гражданите" реагираха като ужилени и в 75-та минута можеха да направят 3:1. Те всъщност отбелязаха гол тогава, но той беше отменен заради засада. Тогава Кевин де Брюин намери Габриел Жезус зад защитата и той с финт преодоля стража, за да опъне мрежата. Но беше със сантиметри в засада и тя беше уловена от реферите, а голът - отменен.

В 80-та минута домакините имаха още един шанс. Тогава Кевин де Брюин стреля от пряк свободен удар, но Пепе Рейна изби. Последва светкавична контра за Наполи, при която Дрийс Мертенс се озова почти очи в очи с Едерсон, но ударът му мина встрани от вратата.

Гостите тръгнаха смело напред в последните минути, но така и не успяха да преодолеят направилия силен мач вратар Едерсон и в крайна сметка Манчестър Сити се поздрави с успеха и продължава с пълен актив начело на групата.

Тази развръзка обаче свали Наполи от първите две позиции. Италианците бяха изпреварени от Шахтьор Донецк, който измъкна успех с 2:1 над очертаващия се като тотален аутсайдер в групата холандски шампион Фейенорд.

А в Ротердам мачът започна страхотно за домакините. Още в 8-та минута Тони Вилхена стреля от далечна дистанция, вратарят изби, но право на главата на Стивън Бергхуис и той прати топката в мрежата за 1:0.

В 24-та минута обаче Шахтьор изравни. Тогава Фред изведе с едно дълго подаване сънародника си Бернард зад защитата и бразилецът с един финт преодоля излезлия да го пресрещне вратар, след което прати с лекота топката в мрежата за 1:1.

Малко след това Факундо Ферейра вкара гол за украинците, но той беше отменен заради засада. В крайна сметка почивката дойде при равенство, а развръзката настъпи след подновяването на играта.

В 54-та минута Бохдан Бутко проби в наказателното поле на Фейенорд и центрира на далечната греда, където беше Бернард и той със силен удар с глава прати топката в мрежата за пълен обрат и 2:1.

Всичко можеше да се обърне в 75-та минута, когато Ярослав Ракитский получи втори жълт картон и остави гостите с човек по-малко. Това накара Фейенорд да се втурне мощно напред, но холандците направиха невероятни пропуски.

В 89-та минута Йенс Тоорнстра изпусна от чиста позиция, а в последната атака в мача Михаел Крамер пропиля най-чистия шанс за изравняване, когато ударът му по невероятен начин беше избит от вратаря Андрий Пятов.

Така Шахтьор взе трите точки и вече има шест в актива си, излизайки еднолично на втората позиция, с три повече от Наполи. Фейенорд пък остава на дъното на класирането без никакъв актив.