Най-силният клубен турнир в света отново не ни подведе. Първият кръг на груповата фаза започна с емоции, които едва ли могат да се изживеят в друга надпревара.

Най-силните и най-богати клубове на Стария континент за 64-та поредна година си дават среща в ставащия все конкурентоспособен и гледаем турнир.

Шампионска лига безспорно е нещотo, което чакаме с най-трепет всяка есен. Дори и мачовете от груповата фаза ни предлагат обсебващи спектакли, които нито филмовото, нито театралното, а и често литературното изкуство могат да ни предложат.

Футболът в този турнир е окъпан с някакъв специален златен прашец, който омагьосва.

Ето какво ни предложи първият кръг от груповата фаза на тазгодишната надпревара:

„Кралете“ продължават да държат здраво трона без Роналдо и Зидан

Без Кристиано, без Зидан. През това лято Реал Мадрид пое нов курс при наставника Жулен Лопетеги след трите поредни купи в турнира в последните три сезона.

Изглежда обаче нищо освен липсата на треньора Зидан и звездата Роналдо (преминал в Ювентус за 117млн. евро) не се е променило. Играта на Реал в „техния“ турнир остава на същото изключително ниво отпреди година.

„Белите“ надделяха над Рома с 3:0 в един красив рецитал с много комбинативен и технически извисен футбол. Лука Модрич сякаш преодоля умората от Мондила в Русия, а Иско започва да се превръща във все по-фундаментална част от философията на Лопетеги. Кроос връща плавността и скоростта в движенията си, а Гарет Бейл изглежда като страховития стрелец, който наказва без свян всеки вратар.

Дали именно талантът на Бейл не е бил потискан от присъствието на Роналдо в последните години? А сега, при отсъствието на славния португалец, „Уелският принц“ няма да влезе в обувките на лидера в атаката на най-силния отбор в света?

С гола си за 2:0 Бейл даде ясна заявка, че има силите да поведе този състав. Множеството контузии, след неговото привличане през 2013г. за над 100 млн. евро, сложиха много въпросителни върху името му. Сега обаче Бейл изглежда като играч от световна величина, който има потенциала да се задържи на високо ниво в дълъг период от време. От началото на сезона той вече има пет гола в седем мача за Реал Мадрид.

Впечатление направи и доминиканецът Мариано Диас, който уж влезе, за да разтъпче тревата в края на срещата, но в крайна сметка остави отпечатък с един от шедьоврите на турнира в последно време. Реал има основа, върху която да мечтае за „14-ата“.

Мачът ще се запомни и с рекордния 36-ти жълт картон на капитана Серхио Рамос в Шампионската лига, с което той изпревари легендата на Манчестър Юнайтед Пол Скоулс (35) по този негативен показател.

Реал Мадрид - Рома

източник: Gulliver/GettyImages

„Месията“ Меси отново се завърна на голямата сцена

След кошмарния обрат от Рома в четвъртфиналите през миналия сезон, сега Барса започна опита си за свалянето на големия враг от европейския трон с яростен успех с 4:0 над холандците от ПСВ Айндховен.

Вечерта под каталунското небе принадлежеше на аржентинеца Лео Меси. „Десетката“ на Барса вкара на три пъти, с което излезе еднолично в класацията за най-много хеттрици в историята на турнира – 8, изпреварвайки големия си съперник Кристиано Роналдо (7).

Първият гол на Меси дойде след съвършен пряк свободен удар – 22-ия му от 2015г. насам по този начин. Вторият също бе от световна класа, след като той засече без спиране падаща от въздуха в наказателното поле топка.

Сълзите на Роналдо

Кристиано Роналдо едва ли ще запази добри спомени от дебютния си мач за Ювентус в Шампионската лига – неговият любим турнир, в който е реализира рекордните 120 гола.

Кристиано се завърна в Испания за двубой с Валенсия, но след само 29 минути трябваше да се прибере в съблекалнята. Португалецът получи директен червен картон за удар без топка по главата на защитника на „прилепите“ Мурийо.

Това предизвика вълна от емоции както на стадиона, така и по целия свят. Картонът бе изключително спорен. Може би най-спортният в модерната версия на надпреварата. Ситуацията може да има стотици тълкувания. Факт е обаче, че Кристиано подходи агресивно и докосна главата на съперника си, в опит да му каже да става.

Червеният картон ще лиши Роналдо от участие поне в един мач – този срещу Йънг Бойс. Очаква се окончателното решение на УЕФА за размера на наказанието. Ако то е два или повече срещи, тогава 5-кратният носител на „Златната топка“ ще пропусне голямото си завръщане на „Олд Трафорд“ за двубоя с Манчестър Юнайтед – тимът, от който започна похода на Крис в големия футбол.

В крайна сметка две дузпи за Юве донесоха успеха с 2:0 на „Местая“. За Роналдо остава горчилката от лошото начало. Дали краят ще бъде с противоположни емоции?

Кристиано Роналдо

източник: БГНЕС

Магнетични обрати и късна драма

Два обрата и късна драма с гол в последната минтуа белязаха първия ден от групите на Шампионската лига. Най-тихо премина победата на Атлетико Мадрид над Монако, след като „монегаските“ поведоха на „Луи II“ още в 18-та минута, но попадения на Диего Коста и Хосе Химесес още до почивката донесоха първия успех на тима на Чоло Симеоне в турнира.

Много по-напечено бе на „Джузепе Меаца“ при завръщането на Интер на голямата европейска сцена. „Нерадзурите“ изглеждаха повалени от Тотнъм след попадението на Кристиян Ериксен през втората част, но за шест минути – между 86-та и 92-та, намериха „прохода през пещерата“ чрез метеоритния гол на Мауро Икарди и „златната глава“ на Матиас Весино.  След шест години без участие в Шампионска лига Интер се завърна победоносно в турнира, който е печелил на три пъти в миналото.

Най-интригуващият мач в програмата обаче бе на легендарния „Анфийлд“. Там кандидат-шампиона на Англия и финалист през миналата сезон в Шампионската лига – Ливърпул, и вложилият милиарди в състава си в последните години – Пари Сен Жермен, си дадоха среща за един наистина паметен сблъсък. „Червените“ си помислиха, че всичко е свършило само след 36 минути, когато „порцелановият герой“ Дани Стъридж и сърцатият работяга Джеймс Милнър вкараха по веднъж. В края на първата част Тома Мюние все пак върна едно попадение за парижани, а в 83-та 19-годишният Килиан Мбапе изравни за ПСЖ.

Драмата обаче тепърва предстоеше, след като имащият проблем с лявото си око Роберто Фирмино влезе в игра в 72-та минута, а 20 по-късно вече ликуваше пред „Коп“ с един от най-емоционалните голове край Мърси в последните десетина години.

Изненади

Голямата изненада на първия рунд в груповата фаза безспорно е краха на шампиона на Англия Манчестър Сити. „Гражданите“ загубиха домакинството си на Лион с 1:2. Не можем обаче да кажем, че момчетата на Пеп Гуардиола играха слабо.

Те отправиха цели 20 удара към вратата на съперника, 8, от които точни. Голът за тях обаче бе само един, докато с трите си шута към вратата на Едерсон, Лион се разписа на два пъти. Липса на ден за англичаните.

След три титли във Висшата лига и спечелването на всички възможни трофеи на родна почва в ерата на „шейховете“, Манчестър Сити гледа все по-уверено към Шампионската лига. През 2014г. тимът стигна до полуфиналите при Мануел Пелегрини, но сега суперскоростният и позиционен футбол на Гуардиола има нужда от най-голямата награда.

„Орловият“ герой най-сетне блесна за Байерн

Най-добрият млад играч на Европейското първенство през 2016г. във Франция – Ренато Санчес, най-сетне прояви част от огромния си потенциал. Той бе фундаменталене елемтн от успеха на „баварците“ над Бенфика с 2:0 на „Дъ Луш“.

Ренато вкара втория гол в 54-та минута, след като само започна атаката през центъра и я завърши няколко секунди по-късно сам пред вратата на съперника.

Играчът обра овациите на феновете на бившия си отбор, чийто юноша е той. След трансфера си в Байерн през 2016г. обаче Ренато така и не успява да намери желаната форма и бе отдаден под наем в уелския Суонзи в последния сезон, преди през това лято отново да получи шанс да се бори за мястото си в състава на Байерн. Е, рестартът изглежда обещаващ.

Сладкото завръщане на Цървена звезда

Сръбският шампион Цървена звезда за последен игра европейски футбол от най-високо ниво, когато спечели турнир – през 1991г. От тогава насетне „звездашите“ не са записвали и минута в Шампионската лига. През тази година сърбите се завърнаха в надпреварата, а още с първия си мач успяха да изненадата големите.

Силната дефанзивна игра и ефектното представяне на вратаря Милан Борян донесоха точка на на Звезда срещу вицешампиона на Италия Наполи.

Цървена звезда е в групата на смъртта – заедно с ПСЖ, Ливърпул и Напили, така че за тях всеки мач ще бъде празник, а спечелените точки – звездни проблясъци за историята.

Митичният „Мала Маракана“ (стадион „Райко Митич“) отново се наслади на голям футбол. А атмосферата, както сами можете да предположите, бе меко казано наелектризираща...

Икер Касияс продължава да пише история

Легендарният страж на Порто Икер Касияс стартира като титуляр срещу Шалке 04 в среща от Група D. Така испанецът се превърна в първия играч с 20 поредни сезона в най-комерсиалния клубен турнир.

С дебюта си през сезон 1999/2000 в груповата фазата на турнира срещу Олимпиакос Касияс се превръща в най-младия вратар в надпреварата - на 18 години и 177 дни. Рекордът е подобрен през 2017 година от стража на Бенфика Миле Свилар.

Икер Касияс премина в Порто през лятото на 2015-а след 16 години и три Купи на Европа - 1998, 2002 и 2014-а година на „Сантяго Бернабеу".