Шахтьор Донецк взе минимален аванс, след като победи с 2:1 Рома при домакинството в първия осминафинален мач от Шампионската лига, който се игра на стадион „Металист“ в Харков. Украинският отбор направи пълен обрат от 0:1 до 2:1, за да стигне до крайния успех в двубоя. Двата отбора си разделиха по едно полувреме, а интригата остава в пълна степен за реванша на „Олимпико“. Рома поведе с гол на Ченгиз Юндер в 41-та минута. Факундо Ферейра изравни в 52-та минута. Второто попадение за украинския тим реализира Фред в 71-та минута. Това е четвърта поредна домакинска победа за Шахтьор в Шампионска лига.

Рома имаше надмощие през по-голямата част от първото полувреме. Именно италианският отбор създаде по-чистите голови ситуации през първите 45 минути.

Александър Коларов центрира от корнер в наказателното поле на Шахтьор в 6-та минута. Топката стигна до Един Джеко, който бе изненадан и не успя да нанесе добър удар. Андрий Пятов успя да спаси удара на босненския нападател, а след това да избие топката с крак. Федерико Фасио бе най-съобразителен и стреля, но ударът му бе блокиран.

Рома организира много добра атака в 21-та минута. Диего Пероти подаде към Един Джеко, който стреля от границата на наказателното поле на Шахтьор, но ударът му не бе достатъчно силен и Пятов спаси.

Рома поведе в резултата в 41-та минута, когато Пероти комбинира с Един Джеко, а той пусна перфектен пас към Ченгиз Юндер, който бе изпуснат от Исмайли. 20-годишният футболист на Рома бе изведен сам срещу Пятов и не пропусна да вкара.

През второто полувреме ситуацията на терена коренно се промени. Шахтьор Донецк доминираше и успя да осъществи пълен обрат.

Факундо Ферейра отправи много опасен удар от около 19 метра в 47-та минута, но Алисън успя да спаси.

Шахтьор Донецк успя да изравни резултата в 52-та минута, когато Ракитский пусна перфектен пас към Факундо Ферейра, който преодоля един футболист на Рома, след което излезе сам срещу Алисън и с удар под плонжа му вкара топката във вратата му за 1:1.

Домакините организираха много силна атака в 55-та минута. Тайсън подаде към Исмайли, който центрира остро по земя в наказателното поле на Рома, където Ферейра остави топката за Марлос, който стреля, но Алисън спаси.

Тайсън отправи много прецизен удар в 63-та минута от около 20 метра, но Алисън направи страхотно спасяване и от горния ляв ъгъл успя да избие топката в корнер.

Шахтьор Донецк направи пълен обрат в мача в 71-та минута. Фред стреля от фаул, от около 21 метра, топката срещна напречната греда на вратата на Алисън и влетя в мрежата му.

Жерсон отправи удар от дистанция в 87-та минута, който бе спасен от Пятов.

Шахтьор пропусна невероятна възможност да вкара трети гол в добавеното време на срещата. Тайсън изскочи в наказателното поле на Рома, след което подаде към Ферейра, който стреля, но Бруно Перес от гол линията успя да изчисти топката в корнер.

Реваншът на "Олимпико" е на 13 март.

През сезон 2010/11 двата тима премериха сили на същата фаза от турнира, като тогава Шахтьор триумфира и в двата сблъсъка. Повече от 10 години вече Рома не може да прескочи осминафиналите в Шампионската лига.

Шахтьор Донецк: 30. Андрий Пятов – 2. Бохдан Бутко, 4. Серхий Кривцов, 44. Ярослав Ракитский, 31. Исмайли – 6. Тарас Степаненко, 8. Фред – 11. Марлос, 7. Тайсън (к), 10. Бернард – 19. Факундо Ферейра

Рома: 1. Алисън Бекер – 24. Алесандро Флоренци, 44. Костас Манолас, 20. Федерико Фасио, 11. Александър Коларов – 16. Даниеле де Роси, 6. Кевин Строотман – 17. Ченгиз Юндер, 4. Раджа Наинголан, 8. Диего Пероти – 9. Един Джеко

Съдия: Уилям Калъм