Седемкратният носител на трофея в Шампионската лига тим на Милан се сбогува с европейските клубни турнири, след като допусна загуба с 1:2 в домакинството си на отбора на Ливърпул и така остана последен в своята група „B“.

Това се случи и благодарение на победата с 3:0 на Атлетико Мадрид като гост на Порто и по този начин испанският шампион си спечели квота за 1/8-финалите в турнира, след като завърши на второ място. Трети остават „драконите“, които ще играят в Лига Европа.

Gulliver/GettyImages
56 снимки

Иначе, тази вечер „росонерите“ тръгнаха много добре и поведоха в резултата в 29-ата минута чрез Фикайо Томори, но след това допуснаха обрат макар и тимът на гостите да бе излязъл с доста променен състав. Мохамед Салах изравни в 36-ата, а Дивок Ориги донесе пълния обрат в 55-ата минута. Така мърсисайдци печелят безапелационно "групата на смъртата", както бе определяна, с пълен актив – 6 от 6 победи и 18 точки.

По този начин те станаха и първият английски тим в историята, който печели и шестте си мача в груповата фаза на Шампионска лига.

Жребият за плейофите на Шампионската лига и Лига Европа ще бъде изтеглен на 13 декември. Първите мачове от 1/8-финалите на Шампионската лига ще се играят на 15, 16, 22 и 23 февруари 2022 г. Първите мачове от 1/16-финалите на Лига Европа ще се играят на 17 февруари 2022 г.

РЕЗУЛТАТИ И ГОЛМАЙСТОРИ ОТ ВСИЧКИ МАЧОВЕ В ШЛ ВИЖТЕ ТУК!

КЛАСИРАНЕ В ГРУПИТЕ НА ШАМПИОНСКА ЛИГА МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

Наставникът на домакините Стефано Пиоли трябваше да се оправя без доста контузени играчи. Златан Ибрахимович получи почивка в мача срещу Салернитана, но се завърна, за да поведе атаката на тима и бе подпомаган от Жуниор Месиас и Браим Диас.

Юрген Клоп пък очаквано беше предприел голям брои промени в своя състав. Капитан беше Алисон, а сред останалите твърди титуляри играха Мохамед Салах и Садио Мане. Дивок Ориги също стартира от първата минута, след като донесе успеха над Уулвърхамптън през уикенда. 19-годишният Тайлър Мортън също стартира като титуляр за втори пореден път в Шампионската лига.

Срещата стартира в спокойно темпо, без опасности за някоя от двете врати.

Първият удар дойде в четвъртата минута, който бе отправен от Неко Уилямс, но бе твърде слаб и Майк Менян улови без проблеми.

Пет минути след това Фикайо Томори засече с глава центриране от свободен удар, но над вратата на Алисон.

В 20-ата минута Ибрахима Конате направи същото упражнение, но на обратната врата, но и той не бе точен в мерника си.

Милан обаче успя да поведе в 29-ата минута. Тогава Златан Ибрахимович проби отдясно, но се забави с удара и Конате изчисти в корнер. Топката беше центрирана от ъгловия удар корнер в наказателното поле, където на първа греда Алесио Ромньоли леко чукна топката, Алисон парира, но там дотича Томори, който от близко разстояние не пропусна да реализира и даде преднина на домакините – 1:0.

Ливърпул можеше бързо да изравни в 32-ата минута, когато Дивок Ориги получи отляво в наказателното поле, залъга Романьоли и стреля, но Менян спаси.

Само четири минути по-късно равенството стана факт. Алекс Окслейд-Чембърлийн преодоля Франк Кесие, влезе в наказателното поле отдясно и стреля, Менян изби, но не по най-добрия възможен начин, след което Мохамед Саа бе забравен от играчите на Стефано Пиоли и отблизо съумя да прати топката точно под гредата с удар – 1:1. Това е 20-и гол за египтянина от началото на сезона.

Три минути след началото на втората част Такуми Минамино преодоля няколко играчи на Милан и стреля пред наказателното поле, но неточно.

Домакините имаха претенции за дузпа в 51-ата минута, когато Кесие падна в наказателното поле на мърсисайдци след съприкосновение с Контантинос Цимикас, но главният съдия даде знак играта да продължи. Ситуацията беше разгледана набързо и със ситемата ВАР, която потвърди решението.

Две минути по-късно Салах стреля силно, но право в ръцете на Менян.

Ливърпул направи пълен обрат в 55-ата минута след груба грешка в защитата на "росонерите". Кесие комбинира с Томори, който не успя да си овладее топката и това позволи на Садио Мане да я открадне, след което напредна отляво в наказателното поле и шутира от малък ъгъл, но Менян спаси с една ръка. След това обаче топката попадна право на главата на Ориги, който на празна врата не сбърка - 1:2.

След час игра Раде Крунич отправи хубав и силен удар от границата на наказателното поле, но над вратата на Алисон.

В 65-ата минута Ориги отправи изстрел по тревата пред пеналтерията, но покрай лявата греда на Менян.

Двадесет минути преди края на редовното време Ориги пропусна добра възможност да се разпише за втори път след като стреля покрай вратата с глава от добра позиция.

В 85-ата минута Кесие пропусна най-добрата възможност за Милан през втората част, след като бе изведен сам срещу капитана Алисон, но не успя да преодолее вратаря на Ливърпул.

В добавеното време на срещата Алекс Окслейд-Чембърлейн пропусна да вкара трети гол за гостите, когато също бе изведен сам срещу Менян, но стражът на Милан спаси.

По този начин Ливърпул завърши груповата фаза с шес победи от шест мача и е с пълен актив от 18 точки. Милан напуска европейските турнири, след като остана последен в групата и ще насочи усилията си към Серия А, където води люта битка за титлата с отборите на Наполи и градския съперник Интер, който е актуалният шампион в Калчото.

FT | МИЛАН – ЛИВЪРПУЛ  1:2

1:0 Фикайо Томори 29'

1:1 Мохамед Салах 36'

1:2 Дивок Ориги 55'

Стартови състави на двата отбора:

МИЛАН (4-2-3-1): 16. Майк Менян – 20. Пиер Калулу, 23. Фикайо Томори, 13. Алесио Романьоли (к), 19. Тео Ернандес – 8. Сандро Тонали, 79. Франк Кесие - 30. Жуниор Месиас, 10. Браим Диас, 33. Раде Крунич – 11. Златан Ибрахимович

Старши треньор: Стефано Пиоли

ЛИВЪРПУЛ (4-3-3): 1. Алисон (к) - 21. Константинос Цимикас, 47. Натаниел Филипс, 5. Ибрахима Конате, 76. Неко Уилямс - 18. Такуми Минамино, 80. Тайлър Мортън, 15. Алекс Окслейд-Чембърлейн - 10. Садио Мане, 27. Дивок Ориги, 11. Мохамед Салах

Старши треньор: Юрген Клоп