13-кратният европейски клубен крал Реал Мадрид спечели с 3:1 първия ¼-финал от Шампионската лига срещу английския първенец Ливърпул. С такъв резултат кастилци надделяха над „червените“ и преди близо 3 години на финала на най-престижния европейски клубен турнир, когато вдигнаха последната си Ушата купа.

Сблъсъкът на титаните очаквано предложи много зрелище и много голове. Първото полувреме домакините изцяло владееха инициативата, не допуснаха нито едно положение пред вратата си и отбелязаха две безответни попадения. В началото на втората част обаче „мърсисайдци“ се събудиха, възползваха се от по-лежерното начало на съперниците си и нанесоха своя удар чрез Мохамед Салах. Все пак „кралския клуб“ се окопити и отбеляза трето попадение, с което възпитаниците на Зинедин Зидан могат да дишат по-спокойно преди реванша след 8 дни. Все пак голът на чужд терен оставя шансове за 19-кратните шампиони на Англия.

В звезда на вечерта се превърна младата бразилска перла Винисиус Жуниор, който два пъти спечели директния двубой с Алисон Бекер и се реваншира за множеството си пропуски през този сезон в Ла Лига.

Gulliver/Getty Images
44 снимки

Във втората минута Бензема открадна топката от съперников играч пред наказателното поле, обърна се и стреля фронтално, но в ръцете на Алисон.

В 10-ата минута Винисиус тръгна да влиза на скорост в наказателното, но Фабиньо го спря с решителна намеса в последния момент - корнер. След него обаче защитата изчисти без проблем напред.

3 минути по-късно Менди финтира Александър-Арнолд на фланга и сложи топката на главата на Винисиус, но тя профуча агонизиращо близо до левия страничен стълб.

В 25-ата минута Тони Кроос направи извеждащ пас от центъра към Бензема, който се вклини между двама души, но ударът на французина бе блокиран в последния момент.

120 секунди след това световният шампион Кроос направи това, което умее най-добре. Германският магьосник вдигна глава и погледна разположението на Винисиус, пусна дълго подаване от своята половина към бразилеца, който се отскубна от опеката на централните бранители, напредна, овладя на гърди и простреля Алисон в десния ъгъл за 1:0.

В 32-ата минута Бензема се озова на десния фланг, откъдето продължи към централната зона на пеналтерията, а там отново Винисиус се оказа свободен, но този път опитът му за гол не сполучи и коженото кълбо мина вдясно от вратата.

4 минути по-късно домакините нанесоха втори удар. Тони Кроос отново по марков начин опита да изведе свой съотборник, Александър-Арнолд опита да пресече с глава, но Асенсио издебна момента и след нескопосаното изчистване се озова очи в очи с Алисон, когото преодоля по изключително техничен начин за 2:0.

След 41 изиграни минути "кралския клуб" е създал 8 положения и е отправил 3 точни удара, докато срещу името на английския шампион стоят две нули.

В 43-ата минута Кабак допусна огромна грешка, позволявайки на Асенсио да овладее в наказателното поле, ала диагоналният удар на испанския бързак не бе точен.

В 51-ата минута Диого Жота нахлу в пеналтерията и подаде на Салах, който бе на ръба на засадата и египтянинът прониза Куртоа, намалявайки на 2:1.

3 минути след това Александър-Арнолд центрира на далечната греда, където Жота засече с глава, но извън очертанията.

В 58-ата минута Бензема влезе от лявото крило навътре, освободи си пространство и шутира, но ударът му бе блокиран.

В 61-ата минута многоходова акция на Реал пред наказателното поле на "червените" завърши с неточен изстрел на Кроос, който излетя над напречната греда.

4 минути по-късно Бензема пое на гърди след тъч от Васкес, той продължи към Модрич в пеналтерията , който веднага подаде на Винисиус и кариоката с изключително прецизно изпълнение от воле промуши топката в долния ляв ъгъл на Алисон за 3:1.

В 71-ата минута Винисиус имаше възможност да оформи своя хеттрик след като бе право срещу Алисон на границата на наказателното, но предпочете да подаде на Бензема вдясно, който стреля с десния крак, ала Алисон улови.

В 77-ата минута Тиаго Алкантара се озова на върха на атаката при една от редките акции на гостите, но мерникът му изневери с около 50 сантиметра над очертанията.

Реал Мадрид (4-3-3): 1. Тибо Куртоа, 17. Лукас Васкес (жълт картон), 3. Едер Милитао, 6. Начо Фернандес, 23. Ферлан Менди, 8. Тони Кроос, 14. Карлос Енрике - Каземиро, 10. Лука Модрич, 11. Марко Асенсио (Валверде 70'), 9. Карим Бензема (к.), 20. Винисиус Жуниор (Родриго 84')

Резерви: 13. Андрий Лунин, 26. Диего Алтубе, 12. Марсело Виера, 15. Федерико Валверде, 19. Алваро Одриосола, 22. Франсиско Аларкон - Иско, 24. Мариано Диас, 25. Родриго Гоеш, 30. Серхио Арибас, 32. Виктор Чуст

Старши треньор: Зинедин Зидан

Ливърпул (4-3-3): 1. Алисон Бекер, 66. Тренд Александър-Арнолд (жълт картон), 19. Озан Кабак (Фирмино 81'), 47. Натаниел Филипс, 26. Анди Робъртсън, 8. Наби Кейта (Тиаго 42') (жълт картон), 3. Фабиньо, 5. Джорджиньо Вайналдум (к.), 11. Мохамед Салах, 20. Диого Жота (Шакири 81'), 10. Садио Мане (жълт картон)

Резерви: 13. Адриан, 53. Харви Дейвис, 6. Тиаго Алкантара, 7. Джеймс Милнър, 9. Роберто Фирмино, 15. Алекс Окслейд-Чембърлейн, 17. Къртис Джоунс, 21. Костас Цимикас, 23. Джердан Шакири, 28. Бен Дейвис, 46. Рис Уилямс, 64. Джейк Кейн

Старши треньор: Юрген Клоп

Стадион: "Алфредо ди Стефано"

Главен съдия: Феликс Брих, Германия