Реал Мадрид спечели с 1:0 титаничния финал на тазгодишната Шампионска лига срещу Ливърпул. Винисиус Жуниор вкара попадението за триумфа на „лос бланкос“ около четвърт час след началото на втората част.

В 21-ата минута Мане нацели десния страничен стълб на вратата на „Белия балет“. Куртоа също имаше принос топката да не влети в мрежата му, закачайки я с върха на пръстите си.

Минути преди края на частта Бензема отбеляза след истински карамбол с участието на Фабиньо, Валверде, Алисон и Конате, но реферът Тюрпен не зачете попадението след помощ от ВАР стаята.

През втората част на срещата картинката не се промени – мърсисайдци атакуваха, а испанците се отбраняваха. Вратарят на „лос меренгес“ - Тибо Куртоа, изнесе феноменален мач и на няколко пъти спря опитите най-вече на Мохамед Салах да отбележи за своите.

Gulliver/GettyImages
98 снимки

Началото на финала се забави с над 30 минути, а причината бе, че феновете на мърсисайдци са излязли прекалено късно от предвидената за тях фен зона и впоследствие са предизвикали сблъсъци с парижката полиция.

Два от най-титулуваните клубове на Стария континент спорят за най-ценното клубно отличие на легендарния „Стад дьо Франс”. Главен съдия на сблъсъка между „червените“ и „белите“ е франзуцинът Клеман Тюрпен.

"Белия балет" е в търсене на рекордния 14-и трофей, докато мърсисайдци ще опитат за 7-и път да станат шампиони на Европа.

БГНЕС
100 снимки

Срещата започна в изключително динамично темпо, но не предостави голови положения в първите десетина минути. Точно тогава обаче Салах имаше шанс да открие, но силният му удар от 13-14 метра мина над вратата. Минути по-късно египтянинът имаше нов шанс - Арнолд навлезе добре в наказателното и отправи подаване към него. Салах, на чийто гръб бе Милитао отправи удар в долния ляв ъгъл, ала белгийският страж на вратата на мадридчани отрази.

Половин минута след това Тиаго Алкантара опита фалцов изстрел от дъгата, но той не представляваше сериозна опасност за Куртоа.

Отново Салах опита късмета си около четвърт час след началото, стреляйки мощно, но за пореден път Куртоа отрази с вещина. Един от най-активните за "червените" - Арнолд, също имаше възможност да стреля, но неточно.

Канонадата пред вратата на "кралете" не спираше - Мане залъга двама противници и стреля, а Куртоа с върха на пръстите си отклони топката в десния страничен стълб.

В 34-ата минута Куртоа отново трябваше да се намесва - Салах стреля нелошо с глава след центриране отдясно. 60 секунди по-късно Винисиус проби в наказателното на английския тим, но кълбото бе избито от краката му. Шест минути преди края на полувремето Хендерсън опита изстрел след отбита от корнер топка, но не бе достатъчно точен.

БГНЕС
74 снимки

Отвъд 40-ата минута дойде първият реален шанс за мадридския клуб. Бензема получи дълъг пас, извел го сам срещу Алисон, французинът залъга бразилеца и Робъртсън и понечи да подаде, а при паса му се получи истинска суматоха с участието на Валверде, Фабиньо, Алисон и Конате, след която топката отиде у нападателя, който я вкара във вратата. След дълъг видео преглед обаче попадението не бе зачетено.

100 снимки

Със самото начало на втората част Ливърпул можеше да открие. Арнолд центрира много добре отдясно, но Диас се размина с топката на броени метри от вратата.

Малко преди да измине четвърт час от началото на второто полувреме "лос меренгес" удариха. Многоходова комбинация на мадридчани завърши с ниско прострелно подаване на Валверде, който намери Винисиус на само няколко метра от вратата, а за бразилеца остана само да вкара топката в полупразната врата.

Отговорът на "червените" не закъсня - няколко минути след попадението на младока Салах стреля фалцово в далечния ъгъл, ала Куртоа отново внимаваше и с една ръка спаси красивия шут.

Малко по-късно отново Салах бе развенчан от Куртоа. Влезлият като резерва Жота свали топката с глава към египтянина, който от нулев ъгъл опита да отбележи, но бившият вратар на Челси отказа да бъде преодолян.

"Лос бланкос" отвърнаха на настъплението на англичаните със заучено положение, при което Каземиро не се ориентира добре и сбърка с паса, вместо да нанесе удар от чиста позиция. Дейвид Алаба пък се прояви с фантастична намеса в 79-ата минута, предотвратявайки удар от близка дистанция. Секунди след това топката едва не навести вратата на Куртоа по малко случаен начин.

Поредната чиста ситуация за Ливърпул дойде в 83-ата минута и за кой ли път в срещата предложи сблъсък Салах - Куртоа. Египетската суперзвезда стреля от хубава позиция с десния си крак, но резултатът бе идентичен: белгиецът си спечели аплодисменти, демонстрирайки страхотен рефлекс.

FT / Ливърпул - Реал Мадрид 0:1

0:1 Винисиус Жуниор 59`

Ливърпул: Алисон Бекер, Трент Александър-Арнолд, Ибрахима Конате, Върджил ван Дайк, Анди Робъртсън, Фабиньо(жк), Джордан Хендерсън(77` - Роберто Фирмино), Тиаго Алкантара(77` - Наби Кейта), Мохамед Салах, Садио Мане, Луис Диас(65` - Диого Жота)

Треньор: Юрген Клоп

Реал Мадрид: Тибо Куртоа, Дани Карвахал, Едер Милитао, Дейвид Алаба, Ферлан Менди, Каземиро, Лука Модрич(90` - Дани Себайос), Тони Кроос, Федерико Валверде(85` - Едуардо Камавинга), Винисиус Жуниор, Карим Бензема

Треньор: Карло Анчелоти

СТАДИОН: "Стад дьо Франс", Париж