Лионел Меси буквално смачка Ювентус за класическа победа с 3:0 в полза на Барселона в първия мач от група "D" на Шампионската лига. На "Камп Ноу" каталунците успяха до известна степен да си отмъстят на "Старата госпожа", след като миналия сезон италианският гранд елиминира съперника си с победа 3:0 в Торино и нулево равенство в Барселона. Наставникът на домакините Ернесто Валверде пусна в игра новото многомилионно попълнение Усман Дембеле от първата минута, но с изключение на няколко добри включвания, футболистът не успя да блесне и остана в сянката на вездесъщия месия, който в този двубой напълно разнищи "черно-бялата" защита. От друга страна пред наставника на "бианконерите" Масимилиано Алегри стоеше тежката задача да съумее да реши каталунския ребус без футболистите Джорджо Киелини, Марио Манджукич, Сами Кедира, Клаудио Маркизио и Бенедикт Хьоведес. Въпреки силното начало на двубоя за Юве и по-сериозните положения пред вратата на Тер Стеген, "Старата госпожа" не успя да реализира попадение и допусна такова в самия край на първото полувреме. Звездата на каталунския гранд откри резултата в 45-ата минута на двубоя, пронизвайки вратата на легендарния италиански страж Джанлуиджи Буфон за първи път в кариерата си. Иван Ракитич пък удвои в 56-ата минута на срещата след страхотно солово изпълнение пак дело на аржентинеца. В 69-ата отново страхотен шут на Меси навести за крайното 3:0 мрежата на Буфон.

Шампионска лига: 21 гола в първия ден, вижте всички резултати

Още в 5-ата минута Матиа Де Шилио опита да изненада Марк-Андре Тер Стеген с мощен шут от дистанция. Каталунският страж обаче демонстрира страхотен рефлекс и спаси. Само четири по-късно при контраатака за „бианконерите” Дибала направи добър спринт, преодоля Нелсон Семедо и стреля, но право в ръцете на Тер Стеген.

Германският вратар трябваше отново да се намесва решаващо в 12-ата минута на срещата, след като Пянич отправи коварен удар по трева. В първия момент Тер Стеген не успя да улови топката, запътила се към долния ляв ъгъл на вратата му, но при повторния опит не сбърка.

В 18-ата минута бе и първата по-сериозна възможност, открила се за състава на каталунците. Андрес Иниеста със страхотен дрибъл навърза на границата на наказателното поле няколко от футболистите на Юве. В крайна сметка обаче бе фаулиран от Блез Матюиди, а съдията Дамир Скомина не се поколеба да отсъди фаул. Лионел Меси изпълни пряк свободния удар, но топката срещна стената. След рикошета кълбото попадна в Суарес, който от средно разстояние успя да го насочи отлично под напречната греда, но Буфон се отличи с фантастична намеса, запазвайки нулевото равенство.

В 24-ата пък се откри невероятна възможност пред младото попълнение на „бианконерите” Родриго Бентанкур. 20-годишният халф се включи добре в наказателно поле и успя да овладее страхотен пас на Дъглас Коста. Бентанкур шутира, но ударът му бе отлично блокиран от Жорди Алба, който успя да се намеси в последния момент и да изчисти в корнер.

В последвалите минути играта се накъса, но в 38-ата Де Шилио можеше да направи невероятен подарък на Барселона. 24-годишният футболист сгреши при паса си към Алекс Сандро на границата на собственото си наказателно поле.  Топката попадна в Усман Дембеле и той  навлезе в наказателното поле, където опита удар, но в последния момент се намеси Сандро, който с чист шпагат изчисти в корнер.

В 43-ата минута защитата на Барселона отново поддаде и Блез Матюиди успя да се добере до отбита топка на границата на наказателното поле. Французинът стреля, но топката рикошира в играч на каталунците и излезе в ъглов удар.

Кулминацията на първата част дойде буквално в последната минута от редовното време. Звездата на каталунците Лионел Меси демонстрира класата си и се разписа във вратата на „бианконерите”, извеждайки тима си напред в резултата. След двойно подаване с Луис Суарес, уругваецът му сервира топката на сребърен поднос на ръба на наказателното поле. Аржентинецът от своя страна с прецизен удар през краката на Мехди Бенатия изпрати топката в десния ъгъл на Буфон за първия си гол срещу легендарния вратар.

Още в началото на втората част „бианконерите” можеха да върнат бързо-бързо равенството. В 48-ата минута Пауло Дибала се оказа на добра стрелкова позиция и отправи удар, който обач мина над напречната греда.

Само три минути по-късно Жорди Алба достави перфектен пас на Лионел Меси на границата на наказателното поле. Аржентинецът изстреля мощен куршум към вратата на Буфон от около 20 метра, но топката срещна левия стълб.

Атаките на Барселона продължиха и това очаквано доведе до нов гол във вратата на Буфон. Бентанкур сбърка в защитиа и подари топката Меси, който само това и чакаше. Аржентинецът бързо напредна отдясно и нахлу в наказателното поле, където опита пас към останалия на празна врата Суарес.Топката бе самоотвержено избита от Стефано Стураро, но Иван Ракитич успя да стигне до нея и да реализира за 2:0.

Отново неуморният Меси успя да накара феновете на Юве да потреперят в 62-ата минута. Аржентинецът стреля от пряк свободен удар, пращайки топката към левия ъгъл, но Буфон плонжира и спаси.

Натискът на домакините пак даде резултат и за трети път топката прониза вратата на „бианконерите” в 69-ата минута на срещата. Капитанът на каталунците Андрес Иниеста бе главният виновник за попадението, дело на стария познайник Меси, след като собственоръчно изработи по чудесен начин атаката. След това плъзна топката към съотборника си, който без капка колебание вкара втория си гол в срещата и в мрежата на Буфон.

В 79-ата минута Суарес се възползва от грешка на Буфон и прати топката във вратата му, но голът бе отменен заради отсъдена засада.

Само 2 минути по-късно пред Дибала се откри добра възможност да върне едно попадение в мрежата на каталунците. Аржентинският нападател получи пас по трева на границата на наказателното поле и шутира към долния десен ъгъл. Тер Стеген обаче с още една добра намеса блокира опита му.

Така Барселона си осигури първи три точки и то в дербито от първия ден на Шампионската лига. В следващия си мач, на 27 септември, възпитаниците на Ернесто Валверде ще се изправят срещу тима на Спортинг Лисабон.

Португалският тим успя да се наложи с 3:2 над Олимпиакос в другия мач от група „D” .Точни за Спортинг бяха Сейду Думбия във 2-ата минута, Желсон Мартинс с 13-ата и Бруно Фернардес в 43-ата. Фелипе Пардо върна две попадения във вратата на съперника буквално в последните минути на срещата (90’; 93’).

Вижте съставите на двата тима:

Барселона: Марк-Андре Тер Стеген, Нелсон Семедо, Жерар Пике, Иван Ракитич, Серхио Бускетс, Андрес Иниеста  Луис Суарес, Лионел Меси, Усмане Дембеле, Жорди Алба, Самюел Умтити

Резерви: Яспер Силесен, Денис Суарес, Хавиер Масчерано, Паулиньо, Жерар Деулофеу, Серхи Роберто, Андре Гомеш

Ювентус: Джанлуиджи Буфон, Матия Де Шилио, Мехди Бенатия, Миралем Пянич, Гонсало Игуаин, Пауло Дибала, Дъглас Коста, Алекс Сандро, Блез Матюиди, Андреа Бардзали, Родриго Бентанкур

Резерви: Войчех Шчесни, Даниеле Ругани, Квадво Асамоа, Стефано Стураро, Мерио, Фабрицио Калигара, Федерико Бернардески