Рома изхвърли Барселона от Шампионска лига след страхотен подвиг на "Олимпико"! Италианският отбор спечели с 3:0 като домакин срещу Барселона в четвъртфиналния мач реванш от турнира. По този начин "римските вълци" се класираха за полуфинала на надпреварата с общ резултат 4:4 и повече отбелязани голове на чужд терен. Барселона спечели първата среща на "Камп Ноу" с 4:1, но изигра много посредствен мач в италианската столица и отпадна безславно от Шампионската лига. Каталунците отпаднаха от турнира след първата си загуба в него.

Барселона изигра много слаб мач и в нито един момент не загатна за своите възможности. Футболистите на Рома тотално надиграха своя съперник. Каталунците отстъпваха във физическите единоборства. "Римските вълци" пресираха високо своя съперник, което затрудни изключително много играчите на Барселона, които трудно успяваха да контролират топката за по-дълго време. Каталунците не успяха да наложат своя стил на игра и действаха много припряно, което отвори много добри възможности пред футболистите на Еузебио Ди Франческо. Играчите на Рома доминираха в средата на терена и голяма част от срещата се игра в половината на Барселона. В същото време каталунците бяха изключително ограничени в офанзивен план.

Това бе рекорден мач номер 100 в историята на Шампионската лига за Андрес Иниеста и Лионел Меси. В тези мачове двамата имат 56 победи, 27 равенства и 17 загуби.

Барселона създаде първата опасност в мача в 4-та минута, когато Серхи Роберто получи добър извеждащ и излезе на добра позиция сам срещу Алисон, след което стреля, но бразилският вратар спаси.

Минута по-късно имаше съприкосновение между Нелсон Семедо и Александър Коларов в наказателното поле на Барселона, но съдията Клемен Турпен прецени, че няма основание да свири дузпа за Рома.

Барселона организира много опасна контраатака в 5-та минута. Луис Суарес получи много добър извеждащ пас и навлезе в наказателното поле на Рома, но се забави и след това сбърка с подаването.

Рома поведе в 6-та минута. Даниеле Де Роси пусна страхотен извеждащ пас към Един Джеко, който се измъкна между Жорди Алба и Самюел Умтити. Босненецът се пребори с французина, след което излезе сам срещу Марк-Андре тер Стеген и не пропусна да вккара.

Лионел Меси получи добра възможност да тества Алисон в 10-та минута от пряк свободен удар. Аржентинецът стреля от около 24 метра, но прати топката над напречната греда в аут.

След центриране от корнер в наказателното поле на Барселона в 14-та минута, Патрик Шик стреля опасно с глава, но в аут. Алесандро Флоренци центрира много добре в наказателното поле на Барселона в 29-та минута. Самюел Умтити бе изпуснал Патрик Шик, който стреля с глава, но встрани от десния стълб на вратата на Марк-Андре тер Стеген. Три минути по-късно Раджа Наинголан се опита да шутира, но ударът му нямаше достатъчно сила. Топката стигна до Патрик Шик, който не успя да я овладее добре, което му попречи да стреля и защитата на Барселона се справи и изчисти.

Рома бе много близо до отбелязването на втори гол в 37-та минута, когато Алесандро Флоренци направи поредното много добро центриране в наказателното поле на Барселона, където Един Джеко стреля с глава и насочи топката под напречната греда, но Марк-Андре тер Стеген направи страхотно спасяване и изби в корнер.

Лионел Меси получи нова възможност да стреля от фаул в 41-та минута. Топката бе поставена фронтално срещу вратата на Алисон на 24 метра от гол линията му, но аржентинецът стреля много неточно в аут.

Съдията Клемен Тюрпен свири дузпа за Рома в 57-та минута. Жерар Пике задържа Един Джеко, а след това го и събори в наказателното поле на Барселона, а съдията посочи бялата точка. Рома реализира наказателния удар и поведе с 2:0. Даниеле Де Роси вкара дузпата в 58-та минута.

Веднага след подновяването на играта Федерико Фасио фаулира грубо Андрес Иниеста, но съдията Тюрпен прецени, че няма да изгони аржентинския защитник за втори жълт картон.

Пред Раджа Наинголан се откри отлична възможност в 68-та минута. Той стреля от трудна позиция, но отправи много хубав удар, Тер Стеген плонжира и спаси.

Даниеле Де Роси стреля с глава в 69-та минута, но встрани от вратата на Тер Стеген.

Една от малкото възможности пред играчите на Барселона се откри в 74-та минута, когато Лионел Меси стреля, но право в ръцете на Алисон.

Жуан Жезус удари в лицето на Луис Суарес в 75-та минута. Бразилският защитник вече имаше жълт картон и съдията Тюрпен прецени, че няма основание да го изгони с втори жълт картон.

Пред Даниеле Де Роси се откри много добра възможност в 76-та минута, но Тер Стеген успя да спаси удара му.

Тер Стеген отново направи страхотно спасяване в 79-та минута. Алесандро Флоренци центрира в наказателното поле на Барселона, където Ел Шаарауи бе оставен непокрит на втора греда и стреля, но германският вратар на Барселона спаси.

Рома успя да осъществи пълния обрат в мача в 82-та минута. Ченгиз Юндер центрира от корнер в наказателното поле на Барселона, където Костас Манолас бе изпуснат от Нелсон Семедо на първа греда и с глава вкара топката в десния ъгъл на безпомощния Тер Стеген.

Лионел Меси можеше да вкара в 86-та минута. След карамбол аржентинецът изскочи сам срещу Алисон, но не успя да нанесе добър удар и вратарят спаси.

В добавеното време на срещата Жерар Пике бе в положение на засада, която не бе маркирана. Алисон излезе и изби топката от краката му, но тя попадна в Усман Дембеле, който се опита с далечен удар да вкара в опразнената врата, но не намери целта.

Лионел Меси и Луис Суарес изиграха мача много под своето ниво и бяха безлични на терена на стадион "Олимпико".

Рома се превърна в едва третия отбор в Шампионска лига, който успява да заличи пасив от три или повече гола във фазата на елиминациите след Депортиво Ла Коруня срещу Милан от сезон 2003/04 и Барселона срещу Пари Сен Жермен през сезон 2016/17.

Барселона за трета поредна година отпада на четвъртфиналната фаза на Шампионската лига.

Жребият за полуфиналите на Шампионската лига е в петък.

Рома: 1. Алисон Бекер – 44. Костас Манолас, 20. Федерико Фасио, 5. Жуан Жезус – 24. Алесандро Флоренци, 4. Раджа Наинголан, 16. Даниеле Де Роси, 6. Кевин Строотман, 11. Александър Коларов – 9. Един Джеко, 14. Патрик Шик

Барселона: 1. Марк-Андре тер Стеген – 2. Нелсон Семедо, 3. Жерар Пике, 23. Самюел Умтити, 18. Жорди Алба – 20. Серхи Роберто, 4. Иван Ракитич, 5. Серхио Бускетс, 8. Андрес Иниеста – 9. Луис Суарес, 10. Лионел Меси

Стадион: „Олимпико“

Съдия: Клемен Тюрпен